Ajalugu

Muuseumide uudised, arheoloogia, ajalugu….

Võrumaa Muuseum

  • Fotod aitavad ajalugu alles hoida.
    by Tiia on 01.03.2023 at 08:25:35

    Juba paar aastat on muuseumipere fookuses muuseumi fotokogu. Lumepalli pani veerema Ago Ruus, kes hakkas uurima Võrumaalt pärit fotograafide tegevust. Põhjaliku uurijana andis ta muuseumile palju lisainfot fotograafide ja muuseumi kogus olevatel fotodel olevate isikute kohta ning tõi meie fotokogusse tubli täienduse. Ago töö tulemusena on ilmunud põhjalik teos „Vana-Võromaa päevapiltnikud“, mille esimene trükk müüdi The post Fotod aitavad ajalugu alles hoida. appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Uued näitused kultuurikoja galeriis
    by Tiia on 01.03.2023 at 07:26:22

    Neljapäeval. 9. märtsil kell 17 avatakse kaks uut näitust: galerii suures saalis Maria Kapajeva „Üksikud fotod ja muu tühi-tähi“ ning väikeses saalis Ago Ruusi fotonäitus “Esimesed”, Vastseliina aleviku algaastate inimestest ja nende lugudest. Mõlemad näitused suhestuvad teineteisega temaatiliselt, sest käsitlevad Võrumaa inimeste lugusid ja peegeldavad seeläbi kogukonna ajalugu. Kunstnikke ühendab ka soov teemadega sügavuti minna, The post Uued näitused kultuurikoja galeriis appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Muuseumikogu sai täiendust
    by Tiia on 31.01.2023 at 06:54:55

      Muuseumi  kogusse on jõudnud kapral Bernhard Plaksole annetatud Vabadusrist, Eesti vabadussõja mälestusmedal ja medal Par Latviju ning nendega seotud dokumendid. Muuseum on tänulik perele, kes on mälestusesemeid siiani hoolikalt hoidnud ja tütretütar Evi Sabrele, kes need nüüd muuseumile annetas. „Eesti Wabaduse Rist on asutatud Eesti Wabariigi wäljakuulutamise aastapäewal 24. weebr. 1919. a. autasu tähena andmiseks The post Muuseumikogu sai täiendust appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • “Hoia mind kaisus”
    by Tiia on 19.01.2023 at 08:26:27

    Alates 21. jaanuarist on kultuurikoja galeriis avatud Marta Vaariku isikunäitus “Hoia mind kaisus”. Väljapanek on visuaalne interpreteering laste vaimse tervise teemale, millele eelnes Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna ning Marta Vaariku koostööprojekt, kus kunstnik viis läbi kinnise lasteasutuse (KLAT)  teenusel olevate lastega maali- ja kollaažitöötubasid ning vestlusringe. Näitusel on esindatud laste mõtted, tunded ja kogemused The post “Hoia mind kaisus” appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Uus aasta uue galeristiga
    by Tiia on 29.12.2022 at 12:28:03

    Uus aasta toob kultuurikotta uued tuuled. Viimased kaks aastat Stella Mõttuse käe all toiminud Vana-Võromaa Kultuurikoja kunstiprogramm sai detsembris punkti ning jaanuaris astub galeristina ametisse Mari Škerin. Mari on paar aastat tagasi Tallinnast kodulinna kolinud noor kunstnik, kes peab oluliseks terviklikkust, sügavaid ühendusi inimsuhetes, võimaluste andmist ja lahenduste leidmist. Kõrgemast kunstikoolist Pallas kaasa saadud teadmised The post Uus aasta uue galeristiga appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

Kreutzwaldi muusuem

  • Muinasjututund PÕHJA KONN
    by toimetaja on 01.03.2023 at 12:40:31

    The post Muinasjututund PÕHJA KONN appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Käsitööd Kreutzwaldi kodus
    by toimetaja on 01.03.2023 at 12:36:07

    Kreutzwaldi muuseumis on valminud uus haridusprogramm „Käsitööd Kreutzwaldi kodus“, mis aitab naiste käsitööna valminud esemete kaudu tütarlastele pärandkultuuri traditsioone tutvustada. Eesmärk on äratada huvi esivanemate käsitööoskuste ja ka iseloomise vastu, samuti arendada ilutunnet ja maitsemeelt. Programm sobib üldhariduskooli keskastme õpilastele ja sisaldab: * Proua Kreutzwaldi käsitöönurk ja käsitöölauake, tema perekonnale kuulunud mustriraamat, mille mustrite järgi The post Käsitööd Kreutzwaldi kodus appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Kirjanike muuseumidelt lauakalender
    by toimetaja on 01.03.2023 at 12:32:03

    Eesti kirjanike muuseumidel on kavas koostada lauakalender, kus igale kalendripäevale lisatakse tsitaat ühelt eesti kirjanikult. Meil on võimalus lasta kõnelda Kreutzwaldil. Eesmärk on näidata, kui tänapäevaselt kõlab Kreutzwaldi sõnum. Kui kellelgi on välja pakkuda olulisi ja uudselt kõlavaid Kreutzwaldi mõtteid, mis on pärit „Kalevipojast/Kalõvipujast“, „Eesti rahva ennemuistsetest juttudest“, artiklitest või kirjavahetusest, siis tuleks need saata The post Kirjanike muuseumidelt lauakalender appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Reisikirjakonkurss
    by toimetaja on 10.02.2023 at 09:22:40

    Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum ja Võru Kreutzwaldi Kool kutsuvad põhikooli- ja gümnaasiumiõpilasi osalema reisikirja kirjutamise konkursil. Reisikiri peab põhinema Fr. R. Kreutzwaldi loomingul, on eelistatult minavormis ja vastab reisikirja nõuetele. Kiri võib olla vormistatud nii proosas kui ka luules. Parimatele kirjutajatele jagub ka auhindu. Kirju oodatakse käsitsi kirjutatuna või prindituna 24. veebruariks ümbrikus aadressil: Fr. The post Reisikirjakonkurss appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • IX Koidula luulekonkurss
    by toimetaja on 30.01.2023 at 10:36:00

    Kreutzwaldi muuseumis toimub 10. veebruaril kell 14 Lydia Koidula luulekonkursi eelvoor, kuhu oodatakse täiskasvanud etlejaid. Konkursist osavõtja peaks olema vähemalt gümnaasiumiealine. Esitada tuleb kaks luuletust, millest üks on Koidula luuletus ja teine Vana-Võromaaga seotud luuletaja looming. Esinemine võiks mahtuda seitsme minuti sisse. Parimad esinejad saadetakse Pärnus Koidula muuseumis toimuvale finaalvõistlusele (11.03.2023). Registreerimine: Aimi Hollo, tel The post IX Koidula luulekonkurss appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

Mõniste Muuseum

Mõniste Talurahvamuuseum Vanim vabaõhumuuseum Eestis

  • Sauna-aasta Mõniste muuseumis
    by haldaja on 23.02.2023 at 21:17:39

    MTÜ Eesti Maaturism eestvedamisel on käimas sauna-aasta, millega soovitakse meelde tuletada (vanu) saunakombeid ning edendada tervislikku saunakultuuri. Mõniste Talurahvamuuseum võtab sauna-aasta tegemistest osa, pakkudes nii suitsusauna kasutamise võimalust (https://www.sauna2023.ee/et/saunad-ule-eesti/moniste-talumuuseumi-saunad-10) kui ka saunateemalist haridusprogrammi „Suitsusauna kombestik“ (https://monistemuuseum.ee/muuseumitnnid/suitsusaunapaev/). Vana-Võrumaa suitsusaunapärand on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Suitsusaun pole läbi ajaloo olnud ainult pesemise koht. Saun oli kui The post Sauna-aasta Mõniste muuseumis appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Hargla rõivad kapist välja
    by liispet on 23.02.2023 at 11:13:07

    Hargla kihelkond on Eesti kõige lõunapoolsem kihelkond, piirnedes põhja pool Karula ja ida pool Rõuge kihelkonnaga ning lõuna pool Lätiga. Asukoha ning muu Eestiga võrreldes väiksemate linnakultuuri mõjutuste tõttu säilisid Harglas kauem vanematüübilised rahvarõivad ning kihelkond säilitas omanäolise rõivamoe 19. sajandi lõpuni. Tugevaimad mõjutused jõudsid Hargla kihelkonda lätlaste rõivastusest. Kauniks peeti valgeid ja helehalle villaseid The post Hargla rõivad kapist välja appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Koolivaheajapäev muuseumis
    by haldaja on 22.02.2023 at 10:25:51

    Ootame lapsi 1. märtsil muuseumi, et koos mängida, mõistatada ja meisterdada ning muuseumi eri majades ringi liikuda. Tutvustame lastele ka muuseumi hoidlat, kuhu tavakülastaja ei pääse. Osalemistasu 3 eurot. Transporti on võimalik saada Harglast, Varstust ja Mõnistest. Edasi-tagasisõit 2 eurot. Palume kindlasti kuni 28. veebruarini ette registreerida telefonil 5622 8538 või meili teel mare.tamtik@wi.ee. Toredate The post Koolivaheajapäev muuseumis appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Muuseumitunnid veebruaris
    by haldaja on 27.01.2023 at 21:31:34

    Küünlapäev, tuntud ka kui pudrupäev, oli minevikus üks olulisemaid südatalve tähtpäevi. Sellega lõppesid kesktalv ja pikad pühad. Pudrupäevast algas kevadeootus, külma süda oli lõhki löödud. Küünlapäevaks pidid ketrustööd tehtud olema, algas kangakudumine. Samuti alustati teenistuslepingute sõlmimist: palgati sulaseid ja teenijatüdrukuid, suvilisi ja karjaseid. Küünlapäeva on peetud ka naiste pühaks. Naistele anti sel päeval rohkem vaba The post Muuseumitunnid veebruaris appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Ja walgus sai! II
    by liispet on 27.01.2023 at 10:54:59

    20. sajandi valgusallikaid Mõniste Talurahvamuuseumi kogust   20. sajandil jätkus petrooleumilampide võidukäik nii linnades kui ka maakohtades. Pilt 1: MF _ 282:1 Aj 40:1 Kupliga laualamp. Lamp kingiti annetajale sünnipäevaks 1935. aasta paiku, seda kasutati 1958. aastani. Pilt 2: MF _ 929:3 Aj 177:3 Liigendiga lamp Frowo1060 Nachtlicht. Pilt 3: MF _ 296:1 Aj 45:1 The post Ja walgus sai! II appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Pärandoskuste päevad
    by haldaja on 30.12.2022 at 08:00:52

    Pärandoskuste päevad toimuvad Mõniste muuseumis 20.–22. jaanuarini. Sissejuhatav teabepäev kestab kella 12–17 ja selle käigus antakse ülevaade erinevatest ketrusvahenditest ning õpetatakse neid töökorda seadma. Tutvustatakse Mõniste Talurahvamuuseumi, Karilatsi Vabaõhumuuseumi, Vana-Võromaa Kultuurikoja ja Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi kogudes olevaid erilisemaid vokke. Osalejatel soovitame kaasa võtta voki, kraasid või kedervarre. Ülevaatamiseks sobivad kõik töövahendid. Suuremat restaureerimist küll The post Pärandoskuste päevad appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Ja walgus sai!
    by haldaja on 30.12.2022 at 07:52:58

      19. sajandi lõpu walgusallikaid Mõniste Talurahwamuuseumi kogudest Kuigi talvine pööripäev on  möödas ning iga päev läheb ühe kukesammu võrra pikemaks, on ees veel paar kuud hämarat aega. Pikkade pimedate talveõhtute peletamiseks on  eestlased läbi ajastute kasutanud erinevaid valgusallikaid. Mõniste Talurahvamuuseumi kogudes Kõige arhailisem valgusallikas muuseumi etnograafiakogus on pilak ehk peeruhoidja. Tegemist on sepa valmistatud The post Ja walgus sai! appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Päkapikumaal käib nimekonkurss
    by haldaja on 29.11.2022 at 13:46:03

    Juba 25 aastat on bussid vuranud Mõnistesse, et lapsed saaksid päkapikumaale seiklema minna. Ka sel aastal on muuseumil oma jõuluprogramm (https://monistemuuseum.ee/muuseumitnnid/jouluprogramm/). Jõulukuul soovivad kaks lapsi saatvat päkapikku aga endale pasliku nime leida. Nad ei taha olla ühed paljudest päkapikkudest, vaid päris oma nimega päkapikud. Paku välja, kuidas võiks üht rahulikku ja üht rahmeldavat päkapikku kutsuda! The post Päkapikumaal käib nimekonkurss appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Pühade-eelne perepäev Mõnistes
    by haldaja on 29.11.2022 at 13:29:26

    Lumi on laotunud üle maa ja nüüd on paras aeg teha üheskoos ettevalmistusi pühadeks. Talvine Mõniste Talurahvamuuseum kutsubki 17. detsembril peresid külla. Tegevused algavad kell 10:00 ja 14:00. Koos käiakse metsas loomi söötmas ja köetakse suitsusauna, meisterdatakse ja süüakse piparkooke. Muu hulgas saab teada, kuidas erinevad Lääne-Eesti jõulud Lõuna-Eesti omadest. Külla tuleb ka Jõuluvana. Selleks, The post Pühade-eelne perepäev Mõnistes appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Väljapanek „Klaas meie laual“
    by haldaja on 29.11.2022 at 13:17:09

    Mõniste muuseumis on avatud uus klaasnõusid tutvustav väljapanek. Kaupmehe eluruumi vitriinkapis on väljas nii Eesti klaasidisaini klassikuid 20. sajandi teisest poolest kui ka vanemaid esemeid 1900ndate algusest. Sealhulgas näiteks klaasist noa- ja kahvlialused Mõniste mõisast ning Tarbeklaasi kunstniku Eino Mäelti 1985. aastal disainitud tsentrifugaalklaasist kauss „Kaali“. Lisaks silmailule pakub väljapanek nii vanematele kui ka noorematele The post Väljapanek „Klaas meie laual“ appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

Karilatsi Muuseum

Loading...

Rahvusarhiivi ajaveeb

Loading...

Eesti Rahva Muuseum

Loading...

Tartu Linnaajaloo Muusuemid

Loading...

Arheoloogia.ee – Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu

Loading...

Muuseumiühing

Loading...

Õhtuleht ajalugu

Loading...

ERR Ajalugu

  • Vana-DNA pööras Euroopa eelajaloo pahupidi
    on 03.03.2023

    Geenimaterjali põhjal otsustades olid seni sarnaseks peetud Euroopa jääaegsed kultuurid tegelikult palju mitmekesisemad, selgub rahvusvahelisest uuringust. Ühtlasi ilmnes selge erinevus jääaja-järgsete ida- ja lääneeurooplaste vahel.

  • Tehisintellekt leiab satelliitpiltidelt üles arheoloogilised leiupaigad
    on 02.03.2023

    Tehisintellektist ja masinõppest on tänapäeval palju kasu ja üha rohkem seda kasu ilmsiks tuleb. Nüüd on teadlased koostanud masinõppele tugineva mudeli, mis võiks aidata arheolooge.

  • Doktoritöö: Peipsiääre maastik kujunes poliitilis-majanduslikus võitluses
    on 13.02.2023

    Peipsi läänekaldal asuva ajaloolise Kodavere kihelkonna ajalugu uurinud doktoritöö ilmestab, millist rolli mängivad maastiku kujunemisel vallutusretked ja poliitiline võimuvõitlus. Kõik, mis on ajaloos juhtunud, on teatud määral maastikus näha, järeldab uurimuse autor Krista Karro.

  • Vanimad kirjamärgid võisid kõnelda loomade poegimisest
    on 09.01.2023

    Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul leidsid nad 20 000 aasta vanustelt koopamaalingutelt kirjaeelse märgisüsteemi. Kui nende oletus pädeb, on tegu maailma vanima teadaoleva tähendusliku kirjutisega.

  • Inimene jagab teiste imetajatega ühiseid ürgemotsioone
    on 09.01.2023

    Tänapäevane arusaam emotsioonide kujunemisest tugineb suuresti Eesti päritolu Ameerika neuroteadlase ja psühholoogi Jaak Panksepa (1943-2017) töödele. Tema ühe peateose, Lucy Biveniga kahasse kirjutatud "Vaimu arheoloogia" jõudmine eesti keelde annab põhjust uurida, millised on meie emotsioonide ürgsed lätted ja kuivõrd need aitavad elada kaasaegses maailmas.

  • Põhja-Euraasia kütid ja korilased tundsid ka keraamikat
    on 29.12.2022

    Põhja-Euraasia kütid ja korilased ei võtnud keraamikat kui uuenduslikku tehnoloogiat üle põlluharijatelt, vaid jõudsid murdelise innovatsioonini ise, selgus rahvusvahelises uuringus. Ilmselt levis keraamika seejärel Põhja-Venemaast Lõuna-Skandinaaviani hoopis kütt-korilaste kogukondades.

  • Vahemerel võis seilata meresõitjaid juba 450 000 aasta eest
    on 20.12.2022

    Muistsed inimesed võisid meresõidu ära õppida juba pea miljoni aasta eest, osutab Kreeka teadlaste uus uurimus.

  • Doktoritöö: Eesti keskaegne linnalaps sõi nagu väike täiskasvanu
    on 05.12.2022

    Eesti laste eluolu ning ühiskondlikku rolli kesk- ja uusajal on seni uuritud vähe. Nüüd osutab Tartu Ülikooli doktoritöö Tartu linnast leitud materjali põhjal, et last peeti ilmselt igas mõttes inimeseks juba päris vastsündinuna. Alates kolmandast eluaastast sõid lapsed sarnast toitu nagu täiskasvanud ehk neid võidi sealt peale seoses perekondlike töökohustustega näha kõrgemas staatuses.

  • Luuanalüüs võib nihutada koera kodustamise varasemaks
    on 30.11.2022

    Kuigi üksmeelt koera kodustamisaja kohta pole, osutab Baskimaa Ülikooli teadlaste uus töö, et see võis juhtuda arvatust varem. Enam kui 17 000 aasta vanune leid osutus selgelt kodustatud koera luuks.

  • Tartu Ülikooli teadlane uurib miljonigrandi toel immuunsüsteemi kujunemist
    on 25.11.2022

    Tartu Ülikooli iidsete biomolekulide kaasprofessor Christiana Lyn Scheib töötab välja uuenduslikku metoodikat, et leida vastused seni lahendamata küsimustele inimese immuunsüsteemi kujunemise kohta. Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetab tema uurimistööd ligi 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase grandiga.