Ajalugu

Muuseumide uudised, arheoloogia, ajalugu….

Võrumaa Muuseum

 • Muuseumiakendel avaneb Krümmeri koolihoone ajalugu.
  by Tiia on 26.01.2022 at 12:27:05

  Võru linna unustatud pärlite näitus jõudis muuseumihoone akendele Katariina allee 11. Sellel krundil olnud hoones avati  19. jaanuaril 1832. aastal   Võrule hea koolilinna kuulsuse toonud Heinrich Krümmeri (1796-1873) I järgu poeglaste pansionaatkool. Hea mainega koolis said hariduse mitmed kaugemalt pärit hilisemad kuulsused. Häid mälestusi on koolist ja selle õpetajatest talletanud siin õppinud vene luuletaja Afanassi The post Muuseumiakendel avaneb Krümmeri koolihoone ajalugu. appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Rõõmu toob keraamikute Kormašovi-Mikkeli duo
  by Tiia on 26.01.2022 at 12:02:33

  28.jaanuaril  kell 17 avatakse Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis  Jaana Kormašovi ja Maanus Mikkeli keraamikanäitus “RÕÕM” Kunstnikud kirjeldavad oma näitust: “Meri mühiseb, mets kohiseb, mullast kasvab rohi. Kusagil siinsealsamas on pärimused, põlisrahvad, uskumused heast ja kurjast. Hitler ja Indira Gandhi, Columbus, Erik Punane ja vanaema rohutee. Ajapikku hakkab savi sees olemine ohtlikult heaks olema nagu arbuusisuhkrus. Mühin-kohin The post Rõõmu toob keraamikute Kormašovi-Mikkeli duo appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Aastalõpp värvilise klaasikunstiga
  by Tiia on 29.11.2021 at 10:07:28

  Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis on avatud Eesti Klaasikunstnike Ühenduse liikmete  Eili Soone ja Malle Karik-Hallimäe näitus „Kimbatus“. Oleme kimbatuses oma olukorrast, kuhu me sattunud oleme. Hõljume roosade ponide maailmas ja jookseme ummisjalu oma lilleliste vihmavarjudega vikerkaare alguse poole, et seda kaudu igavesti õnnelikuks saada. Samas leiame end sageli ka olukorrast, mille tekkimist ei olegi hoomanud. Raske The post Aastalõpp värvilise klaasikunstiga appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Meie põlisrahvastest sõbrad
  by Tiia on 28.10.2021 at 07:34:35

  ja 2019. aasta suvel korraldas Soome-Ugri Filmifond sügaval Siberi põlismetsas handi noortele Metsa Filmikooli. Eesti, ungari ja soome kunstnike ning filmitegijate juhendamisel tegid handi noored omakeelseid filme, mis on iga elava kultuuri oluline osa ning suurepärane võimalus oma ilma teistega jagada. Filmikooli üks juhendajatest oli ka käesoleva näituse kuraator, võrumaalane Edina  Csüllög. Kohapeal kogetud elamused The post Meie põlisrahvastest sõbrad appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Võru keel 150 aastat vanades kirjades
  by Tiia on 28.10.2021 at 07:28:19

  Novembri alguse võru keele nädala puhul on sobiv meelde tuletada „Laksi Tõnise“, „Vana opmani nutulaulu“ jt luuletuste autori Juhan Weitzenbergi (1838–1877) võrukeelset kirjavahetust oma isa Gustav Weitzenbergiga (1812–1898). Juhani kirjad isale on hoiul Eesti Kirjandusmuuseumi kogus, mõned koopiad on aga väljas Võrumaa Muuseumi võru keele ajaloo väljapanekus. Lugeda ja imetleda saab haritud mehe 19. sajandi The post Võru keel 150 aastat vanades kirjades appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Rahvamuusikapäev kultuurikojas
  by Tiia on 01.10.2021 at 08:26:48

  Laupäeval, 16.oktoobril kell 14 on muusikasõbrad oodatud Vana Võromaa kultuurikotta muusikapäevale. Kandle kapelli rahvas kutsub kokku oma sõbrad ja rahvamuusika huvilised, et veeta õdus pärastlõuna, meenutades kapelli liiget Milja Udrast tema 50. sünniaastapäeval. Esinevad Milja endised õpilased, Kandle kapell ja külalised. Muusikapäevale pääseb muuseumipiletiga, pilliga tulijatele on sissepääs prii. Tähelepanu! Uudiskirjas välja kuulutatud kuupäev on The post Rahvamuusikapäev kultuurikojas appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • “Escape room no 2”.
  by Tiia on 06.09.2021 at 12:06:46

  Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis saab 4.septembrist – 17.oktoobrini tutvuda  maalikunstnik Maarit Murka  (s. 1981) loominguga. Murka on kogunud tuntust  oma fotorealistlike töödega. Suur isiknäitus “Escape room no.2” on jätkunäitus Vaal galeriis olnud väljapanekule. Kultuurikoja galeriis näeb maalide kõrval ka naturaalseid objekte. Maarit Murka  on peamiselt tuntud meisterlike maali- ning graafikateoste poolest, mis tihti kasutavad modellina kunstnikku The post “Escape room no 2”. appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Maarit Murka “Escape room no.2”
  by Tiia on 30.08.2021 at 11:59:15

  Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis saab 4.septembrist – 17.oktoobrini tutvuda  maalikunstnik Maarit Murka  (s. 1981) loominguga. Murka on kogunud tuntust  oma fotorealistlike töödega. Suur isiknäitus “Escape room no.2” on jätkunäitus Vaal galeriis olnud väljapanekule. Kultuurikoja galeriis näeb maalide kõrval ka naturaalseid objekte. Maarit Murka on õppinud maalikunsti erialal Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2004) ja Helsingi Kunstiakadeemias (MA, 2006) The post Maarit Murka “Escape room no.2” appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Kreutzwaldi tänava “Peidus pärand”
  by Tiia on 30.08.2021 at 11:08:34

  9.–12. septembrini toimuvate muinsuskaitsepäevade peateema on „Peidus pärand“ ja kultuurikoda avab sel puhul Kreutzwaldi tänava mahajäetud hoonete akendel näituse „Võru linna unustatud pärlid“. Äratame muuseumikogude pärandi toel mälestused vanadest kaunitest Võru linna majadest. Valitud Kreutzwaldi tänava hoonete akendele jõuavad plakatid endisaegsete ehitusplaanide ja fotodega. Näitus täieneb ajas ja jätkub virtuaalnäitusena muuseumi kodulehel. Muuseum ootab juba The post Kreutzwaldi tänava “Peidus pärand” appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

 • Pidurõivastes võrokese moodi
  by Tiia on 30.07.2021 at 11:58:25

  Vana-Võromaa kultuurikoja muuseumisaali väljapanek täienes  Vana-Võromaa kihelkondade rahvarõvaid tutvustava osaga. Rahvarõivatarre kolisid  Rõuge kihelkonnast pärit Katri ja Jakap, kes on end uudistajate ootuses pidulikesse rahvarõivastesse sättinud ja lubavad end lahkelt imetleda. Kihelkondade kaardilt saab näha, millised rõivaid on Võromaal kantud. Välja on toodud  Võrumaa naiste- ja meesterõivaste erisused . Mõnel päeval on Katri ja Jakap The post Pidurõivastes võrokese moodi appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

Kreutzwaldi muusuem

 • Koidula etluskonkurss
  by toimetaja on 27.01.2022 at 13:20:22

  2022. aastal toimub kaheksandat korda Lydia Koidula pärandi väärtustamiseks ellu kutsutud etluskonkurss täiskasvanutele. Võrus toimub konkursi eelvoor neljapäeval, 10. veebruaril kell 14 Kreutzwaldi muuseumis. Osalejatelt oodatakse ühe Koidula ja ühe Vana-Võromaaga seotud autori luuletuse ettekandmist.                       2022. aastal toimub kaheksandat korda Lydia Koidula pärandi väärtustamiseks The post Koidula etluskonkurss appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

 • Siidile maalitud Kalevipoeg
  by toimetaja on 27.01.2022 at 13:18:25

  Kreutzwaldi muuseumis on avatud näitus „Siidile maalitud Kalevipoeg“. Tööd on valminud 1930. aastatel siidimaalitehnikas, autoriks Richard Sööt ja Joann Voldemar Saarniit.                         Kes olid Richard Sööt (1903–2002) ja Joann Voldemar Saarniit (1909–1984)? Richard Sööt oli graafik, raamatukunstnik ja disainer. Ta õppis 1933–1936 Riigi Kunsttööstuskoolis The post Siidile maalitud Kalevipoeg appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

 • Head uut aastat!
  by toimetaja on 30.12.2021 at 08:53:17

  The post Head uut aastat! appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

 • Kirja kirjutamise konkurss
  by toimetaja on 30.12.2021 at 08:49:30

  Võru Kreutzwaldi Kool ja Kreutzwaldi muuseum on kuulutanud välja konkursi, et pöörata tähelepanu kirja kirjutamise kultuurile ja äratada huvi Kreutzwaldi loomingu vastu, köites seda loovalt kaasaja teemadega. Kreutzwaldi muuseum paneb välja eripreemia täiskasvanutele, kes konkursist osa võtavad. The post Kirja kirjutamise konkurss appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

 • Muuseumirotile üles seatud
  by toimetaja on 30.12.2021 at 08:42:26

  Eesti muuseumide aastaauhindade ehk Muuseumirottide nominentide hulgas on muuseumihariduse valdkonnas ka Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu ettevõtmine „Tähtteose kiirkursus“, kus Kreutzwaldi muuseum tutvustab „Eesti rahva ennemuistseid jutte“ ja võrukeelset „Kalevipoega“. https://kultuur.err.ee/1608433799/selgusid-muuseumiroti-nominendid   The post Muuseumirotile üles seatud appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

Mõniste Muuseum

Loading...

Karilatsi Muuseum

Loading...

Rahvusarhiivi ajaveeb

Loading...

Eesti Rahva Muuseum

Loading...

Tartu Linnaajaloo Muusuemid

Loading...

Arheoloogia.ee – Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu

Loading...

Muuseumiühing

Loading...

Õhtuleht ajalugu

Loading...

ERR Ajalugu

Loading...