Muuseumide uudised, arheoloogia, ajalugu….
Võrumaa Muuseum
- Ainulaadne värvimäng Võrusby Tiia on 28.06.2022 at 08:00:55
Keset pandeemiat ja globaalseid kriise jõuab Eestisse näituste seeria „Colour Attack!“ nime all „Colour Go-Go!“. Selles käsitletakse sisu ja vormi positiivse, optimistliku ja mängulise tähelepanelikkusega. „Colour Go-Go!“ näituse mänguline raamistik annab kunstnikele võimaluse käsitleda laia valikut teemasid nagu inimsuhted, elu eri etapid ja linnade kultuuriline omapära, aga ka valupunkte nagu keskkonna- ja kliimakriis. Eksponeeritavad tööd The post Ainulaadne värvimäng Võrus appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Aita uurida ajalugu!by Tiia on 30.05.2022 at 09:31:22
Judeikinite perekond asus Võrru elama 1860-ndate aastate teisel poolel, pärast seda, kui keiser Aleksander II ukaasiga said mõned juudid õiguse asuda elama väljapoole Venemaa keisririigis kehtestatud juudi asustuspiirkonda. Eelmise sajandi alguses elas Võrus koos perega neli Judeikini venda ja kaks õde. Perekonnale kuulusid mitu maja, saeveski, riide- ja teised ärid. Nagu tõendavad ajalooürikud ja perepärimus, The post Aita uurida ajalugu! appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Kunstnikud keskkonnastby Tiia on 27.04.2022 at 12:21:34
6.mail kell 18.00 avati Vana-Võromaa Kultuurikojas koostöös Tallinna Kunstihoonega grupinäitus „Mändfulness“, mis käsitleb eestlaste suhet keskkonnaga ja on katse teadvustada tänaste tegude mõju tulevikule. Näitusel osalevad Eike Eplik, Olimar Kallas, Reet Kasesalu, Jan Lütjohann, Georgi Markelov, Mall Nukke, Hanna Samoson, Johannes Säre, kuraator on Siim Preiman. Juba aastaid kestab Eestis avalik konflikt, mida ajakirjanduses on The post Kunstnikud keskkonnast appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Jaan Vahtra 140by Tiia on 27.04.2022 at 12:21:02
23.mail tähistame Võrumaal sündinud ja Võrumaaga kokku kasvanud kunstniku, kirjaniku ja õpetaja Jaan Vahtra 140. sünniaastapäeva. Jaan Vahtra (1882–1947) koolitee algas Vana-Koiola vallakoolis ja jätkus Räpina kihelkonnakoolis. Ta töötas vallakirjutaja, õpetaja ja ajakirjanikuna. aastal alustas ta kunstiõpinguid Riia kunstikoolis, seejärel Peterburis. aastal elas Võrus, töötas Võru Tütarlaste Gümnaasiumi ja Võru Õpetajate Seminari kunstiõpetajana. 1921. The post Jaan Vahtra 140 appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Värvid kutsuvad näituseleby Tiia on 30.03.2022 at 07:12:20
Reedel, 18. märtsil kell 17 avati kultuurikoja galeriis Võrus tegutseva ehtekunstniku ja graafiku Jaan Škerini näitus «Kokkupõrge ringrajal». Enamjaolt selle aasta alguses valminud graafilistes töödes katsetab kunstnik abstraktsete vormi- ja joonemängude lōimumist värvi ja kordustega läbi siiditrüki. Ainukordne võimalus on nautida galeriis ka suurt seinamaali, mis valmis kolme päevaga ja mille juures oli abiks ka The post Värvid kutsuvad näitusele appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Mängides rahvarõivaid tundma!by Tiia on 30.03.2022 at 06:33:22
Kultuurikoja rahvarõivatoas ootab huvilisi ainulaadne mäng, mida saab mängida ainult kohapeal, sest see põhineb sealsel väljapanekul ja on hea sissejuhatus poolteise sajandi tagusesse maarahva rõivamoe maailma. Tegu on kaardimänguga, kus piltküsimused ja vastused tutvustavad rõivaid ning nende tegemise ja kandmisega seotud kombeid. Mäng „Otsi ja lövvä!“ koosneb viiekümne kahest küsimuse- ja vastusekaardist. Küsimusekaardil on ese või The post Mängides rahvarõivaid tundma! appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Päevapiltnike raamat taas müügilby Tiia on 09.03.2022 at 12:07:13
On ilmunud Ago Ruusi koostatud Vana-Võromaa fotoajalugu käsitleva raamatu kordustrükk. Raamat viib lugeja põnevale teekonnale Vana-Võromaal 19.saj teisest poolest kuni II Maailmasõjani tegutsenud fotograafide jälgedes. Lisaks nimekate ja ka vähetuntud päevapiltnike elulugudele leiab raamatust rohkelt fotosid, mis räägivad lugusid endisaja inimestest, loodusest ja linnapildist. Fotograafia ja vana foto huviliste jaoks aitab see põhjalik trükis avada The post Päevapiltnike raamat taas müügil appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Muuseumiakendel avaneb Krümmeri koolihoone ajalugu.by Tiia on 26.01.2022 at 12:27:05
Võru linna unustatud pärlite näitus jõudis muuseumihoone akendele Katariina allee 11. Sellel krundil olnud hoones avati 19. jaanuaril 1832. aastal Võrule hea koolilinna kuulsuse toonud Heinrich Krümmeri (1796-1873) I järgu poeglaste pansionaatkool. Hea mainega koolis said hariduse mitmed kaugemalt pärit hilisemad kuulsused. Häid mälestusi on koolist ja selle õpetajatest talletanud siin õppinud vene luuletaja Afanassi The post Muuseumiakendel avaneb Krümmeri koolihoone ajalugu. appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Rõõmu toob keraamikute Kormašovi-Mikkeli duoby Tiia on 26.01.2022 at 12:02:33
28.jaanuaril kell 17 avatakse Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis Jaana Kormašovi ja Maanus Mikkeli keraamikanäitus “RÕÕM” Kunstnikud kirjeldavad oma näitust: “Meri mühiseb, mets kohiseb, mullast kasvab rohi. Kusagil siinsealsamas on pärimused, põlisrahvad, uskumused heast ja kurjast. Hitler ja Indira Gandhi, Columbus, Erik Punane ja vanaema rohutee. Ajapikku hakkab savi sees olemine ohtlikult heaks olema nagu arbuusisuhkrus. Mühin-kohin The post Rõõmu toob keraamikute Kormašovi-Mikkeli duo appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
- Aastalõpp värvilise klaasikunstigaby Tiia on 29.11.2021 at 10:07:28
Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis on avatud Eesti Klaasikunstnike Ühenduse liikmete Eili Soone ja Malle Karik-Hallimäe näitus „Kimbatus“. Oleme kimbatuses oma olukorrast, kuhu me sattunud oleme. Hõljume roosade ponide maailmas ja jookseme ummisjalu oma lilleliste vihmavarjudega vikerkaare alguse poole, et seda kaudu igavesti õnnelikuks saada. Samas leiame end sageli ka olukorrast, mille tekkimist ei olegi hoomanud. Raske The post Aastalõpp värvilise klaasikunstiga appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.
Kreutzwaldi muusuem
- Festival Lauluisa juuresby toimetaja on 30.06.2022 at 09:50:42
7.–10. juulini peetakse XXVII Võru pärimustantsufestivali, tänavu pealkirja all „Vana moodu perrä“. Piduliku avalöögi saab festival 8. juulil kell 16 pargis Fr. R. Kreutzwaldi mälestussamba juures. Kogu festivali jooksul jagub ettevõtmisi ka Lauluisa muuseumi. Olete oodatud neist osa saama! The post Festival Lauluisa juures appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.
- Muuseum ootab täiendustby toimetaja on 30.06.2022 at 09:40:36
Fr. R. Kreutzwaldi muuseumi arhiiv, mis sisaldab ka Lauluisa teoste väljaandeid, ootab täiendamist. Kuigi aastate jooksul on ilmunud teoseid hoolsalt silmas peetud ja püsiekspositsioonis on esindatud Kreutzwaldi looming 20 keeles, avastame aeg-ajalt ikka väljaandeid, mis meil puuduvad. Oleme tänulikud, kui keegi leiab oma raamatute hulgast meile väärtusliku trükise ja selle muuseumi püsinäitusele toob. The post Muuseum ootab täiendust appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.
- Kalevipoja jälgedesby toimetaja on 30.06.2022 at 09:34:18
Üleinimliku jõuga olendid on levinud paljude rahvaste mütoloogias. Eestis on seesugustest kangelastest tuntuim Kalevipoeg. Rahvuseepose ilmumisest saadik on proovitud kindlaks teha Kalevipoja tegevuspaiku päris maailmas. Vaadates Kalevipojaga seotud teadete päritolu eesti rahvaluule arhiivis, selgub, et eriti tuntud on Kalevipoja-lood läänepoolsel Virumaal ja ajaloolisel Põhja-Tartumaal. Mõned Kalevipojaga seotud muistendid on üles kirjutatud ka Võrumaalt. (Postimees, 28.05.2022) The post Kalevipoja jälgedes appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.
- Kreutzwaldi külalised albumisby toimetaja on 30.05.2022 at 07:02:35
Kreutzwaldi elumajas on kõigil külastajatel võimalik vaadata uut albumit, mis tutvustab Fr. R. Kreutzwaldi perekonda ja olulisi isikuid, kes aastatel 1833–1877 Kreutzwaldil Võrus külas käisid. Albumi on koostanud Aimi Hollo ja kujundanud muuseumi tegevusjuht Marika Sepp. Kreutzwaldi perekonna kõrval on albumis kesksel kohal oma aja suurkujud: kirjanikud (E. Lönnrot, J. Krohn, L. Koidula), kunstnikud (J. The post Kreutzwaldi külalised albumis appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.
- „Kalevipoja“-teemalised postmargidby toimetaja on 30.05.2022 at 06:59:09
Igal aastal annavad Euroopa riigid välja ühisel teemal postmarke. Tänavuseks teemaks on lood ja müüdid. Nii on Eesti margid ja erikujundusega esimese päeva ümbrik sedapuhku „Kalevipoja“-ainelised. Markidel on kujutatud Oskar Kallise maali „Tiritamme kasvatamine“ ja seinavaiba kavandit „Siuru-lindu Kalevipojast“. Kreutzwaldi muuseumi kogus on kümmekond eri aegadel välja antud „Kalevipoja“-teemalist postmarki. Kunstnik Oskar Kallis (1892–1917) on The post „Kalevipoja“-teemalised postmargid appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.
Mõniste Muuseum
Karilatsi Muuseum
Rahvusarhiivi ajaveeb
Eesti Rahva Muuseum
Tartu Linnaajaloo Muusuemid
Arheoloogia.ee – Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu
Muuseumiühing
Õhtuleht ajalugu
ERR Ajalugu
- Arheoloog: teaduslikust huvist lähtuvaid kaevamisi on Eestis üha harvemon 09.06.2022
Arheloog Mati Mandel leidis Läänemaa ja Pärnumaa piiril asuvat matusepaika uurides nii luutükke kui ka 5.-6. sajandist pärit esemeid, nagu näiteks putk-kirves ja ehted.
- Amasoonia vihmametsast tulid välja mõistatuslikud muistsed linnadon 01.06.2022
Salapärased künkad Amasoonia madalikul olid omaaegsed linnasüdamed, selgus värskest teadustööst. Seega käis piirkonnas vilgas elutegevus juba ammu enne eurooplaste saabumist.
- Teadlased järjestasid esimest korda muistse pompeilase genoomion 27.05.2022
Vulkaanipurse mattis Pompei linna Itaalias ligi 2000 aasta eest tuha alla ja muutis hukkunute DNA-uuringud seega keeruliseks. Nüüd õnnestus rahvusvahelisel teadlasrühmal esimest korda järjestada ühe looduskatastroofis hukkunud linnaelaniku genoom.
- Muistne hammas viitab denisi inimeste laiale levikuleon 18.05.2022
Kagu-Aasias asuva Laose põhjaosas asuvast koopast välja kaevatud hambafossiil võis kuuluda noorele denislasest tüdrukule, kes suri umbes 164 000–131 000 aasta eest. Kui tõlgendus kinnitust leiab, võib see olla esimene kivistis, mis tõestab, et praeguseks väljasurnud inimeste sõsarliik elas ka Kagu-Aasias.
- Kodurott vallutas Euroopa kahel korralon 05.05.2022
Rahvusvaheline DNA-uuring andis uut aimdust koduroti levikust Euroopas. Katkuepideemia patuoinaks loetud näriline vallutas Euroopa kahe suurema lainega Rooma ajal ja keskajal.
- Arheoloogid: leiukohtade kaitse alla võtmine on liiga keerulineon 04.05.2022
Igal aastal lisandub arvukalt arheoloogilisi leiukohti, mis oleks vaja rüüstamiste vältimiseks kaitse alla võtta. Arheoloogide hinnangul on praegune kaitse alla võtmise protseduur liiga keeruliseks tehtud ning vajaks muutmist.
- Arheoloogid uurivad Saaremaa maalinnade saladusion 03.05.2022
Arheoloog Marika Mägi eestvõtmisel uuriti Saaremaal Pöide, Valjala ja Kaarma maalinnu georadaritega, mis peaks andma arheoloogidele seni avastamata teadmisi sellest, mida ja millist ajalugu need maalinnad meetrite sügavusel peidavad.
- Ristisõdade ajal võidi loopida algelisi käsigranaateon 27.04.2022
Austraalia ja Kanada teadlased järeldavad keskaegsete keraamiliste anumate põhja jäänud kübemete keemilise koostise põhjal, et 11. ja 12. sajandi Jeruusalemmas võidi kasutada algelisi granaate.
- Tallinnas tuli ehitustöödel maa seest välja keskaegne hansakogeon 18.04.2022
Tallinnas leiti ehitustööde käigus Eesti seni üks suuremaid hansakogesid. Keskaegne kaubalaev asub Lootsi tänava büroohoone ehitusplatsil ja on hästi säilinud, arvestades mitme sajandi jooksul selles piirkonnas toimunud ehitustöid.
- Pariisi Jumalaema kiriku päästekaevamistel tuli välja pliisarkofaagon 17.03.2022
Pariisi Jumalaema kirikus oli 2019. aasta aprillis tulekahju, misjärel algasid peagi taastetööd. Nüüd tuli kiriku piki- ja põikhoone ristumiskohast igaks juhuks korraldatud arheoloogiliste päästekaevamiste käigus välja pliist sarkofaag ja katedraali kunagise vaheseina värvilised tükid.