ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

ERR- Võrumaa

ERR- Võru vald

 • Võru linn ootab vallalt panust uue lasteaia ehitamisse
  on 09.01.2022

  Võru linnavalitsus korraldas petitsiooni, mille abil soovitakse koguda toetust ideele, et Võru linna uue lasteaia ehitamist võiks toetada ka Võru vald, sest just naabervalla paljude elanike lapsed käivad linnas lasteaias.

 • Lindora sügislaat toimus hoolimata valla loata
  on 28.10.2020

  Setomaa ja Võrumaa piiril toimuva Lindora sügislaada korraldajad ei saanud tänavu vallalt luba ürituse korraldamiseks, põhjuseks koroonaoht. Kauplejad kogunesid aga sellele vaatamata laadapaika ning panid letid üles. RMK, kelle maal üritus toimus, ning Võru vald kinnitasid, et neil puudusid võimalused omaalgatusliku ürituse keelamiseks.

 • Puiga põhikooli vaevab pärast mitut juurdeehitust jätkuvalt ruumipuudus
  on 09.12.2019

  Kui maakoolides jääb õpilasi aastatega pigem vähemaks, siis Võru vallas asuv Puiga põhikool on hoopis teistsuguse probleemi ees: õpilaste arv on koolis pidevalt kasvanud ja olgugi, et kooli on juba kolm korda suuremaks ehitatud, on seal ikka ruumi puudu.

ERR – Rõuge

 • Rõuge Rattamaratoni võitis Eesti parim maastikurattur Janika Lõiv
  on 21.05.2022

  Laupäeval toimunud Eesti Maastikurattasarja teise etapi, 24. Rõuge Rattamaratoni võitsid Janika Lõiv ja Oskars Muiznieks. Rõuges asus võistlustulle ligi 700 ratturit.

 • Eesti parim maastikurattur Janika Lõiv stardib Rõuge rattamaratonil
  on 19.05.2022

  Laupäeval, 21. mail toimub Bosch Eesti maastikurattasarja teine etapp, 24. Rõuge rattamaraton, mis pakub ratturitele põhisõitu, poolmaratoni ja lastesõite. Rõuge maratonile on registreerunud ka Eesti valitsev olümpiakrossi meister Janika Lõiv.

 • Kohalikud entusiastid tegid Rõugesse oma golfiväljaku
  on 31.05.2021

  Golfisõbrad on Rõugesse rajanud omalaadse ühiskondlikel alustel baseeruva väljaku. Vikerraadio saates "Spordipühapäev" uuriti, kas golf kui spordiala ja -harrastus on Eestis endale kandepinda juurde saanud, milline on seis meie väljakutega ja kuidas üks kogukondlik golfiprojekt täpsemalt toimib.

ERR- Haanja

ERR- Põlva

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

ERR – Teadus

 • Prantsuse koer nakatus ahvirõugetesse
  on 17.08.2022

  Näib, et üks Prantsusmaal elav koer on oma omanikelt ahvirõuged saanud, kirjutavad kohalikud meedikud. Usutavasti on tegu esimese juhtumiga, kus tänavu üle 30 000 inimese nakatanud viirus kandub üle koduloomale.

 • Andekatel koertel on teistest rohkem mängulusti
  on 17.08.2022

  Koerad on tihtipeale toredad ja targad loomad, aga mõned neist on kohe eriti andekad. Värskest teadusuuringust ilmneb, et need haruldaselt andekad koerad, kes suudavad selgeks õppida asjade nimesid, on tavalistest koertest ka mängulisema iseloomuga.

 • Inimeste eellased hävitasid kilpkonnaliike juba miljoneid aastaid tagasi
  on 17.08.2022

  Mõnedki loomaliigid võisid inimtegevuse toimel maamunalt kaduda juba enne nüüdisinimese ilmumist ja tema tegevuse algust.

 • Lapsevanema abi koolitükkides on arvatust kasutum
  on 16.08.2022

  Paljude vanemate jaoks on laste aitamine koolitöödes täiesti argine tegevus. Kuigi abistamise eesmärk on üllas, ei paista see laste hindeid siiski parandavat, osutab USA teadlaste uuring.

 • Teadus ei ole usk, vaid vahend ja mõtteviis
  on 15.08.2022

  Nädalavahetusel Paides toimunud arvamusfestivalil arutati muuhulgas selle üle, kas teadlane suudab jääda selgeltnägijaks. Arutelul kostis mõte, et teadusega on nagu õnnega: kõik teavad, mis see on, aga keegi ei oska sõnastada.

 • Kuidas inimesi statistikaga petta?
  on 15.08.2022

  Akadeemik Krista Fischer ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit käsitlesid tänavusel arvamusfestivali arutelul praktilisi statistilisi olukordi. Nad tõdesid, et statistilise uuringu valimi moodustamine ja järelduste tõlgendamine on sisuliselt uuringu kvaliteedi näitajad.

 • Uus mudel prognoosib lainekõrgust Läänemerel
  on 15.08.2022

  Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid mudeli, et prognoosida, kui kõrged on lained Läänemerel. Laineprognoosi järele oli suur nõudlus, aga seni taoline teave puudus.

 • Vaimne kurnatus võib olla kaitsereaktsioon
  on 15.08.2022

  Ameerika 19. sajandi kirjanik Wallace D. Wattles väitis kord, et mõtlemine on kõigist töödest kõige raskem ja väsitavam. Nüüd osutab Prantsuse teadlaste uus uuring, et liiga pikk ja keeruline mõtlemine võib aju tõepoolest ära väsitada.

 • Antarktika jääst saadi viie miljoni aastasi õhumulle
  on 15.08.2022

  Siis, kui meil on palav, on Antarktikas ikka külm. Antarktika on kui iidvana jääkelder, kus on hoiul miljonite aastate vanuseid atmosfääriõhu proove.

 • Jaapani laste kõnnak areneb teisiti kui mujal maailmas
  on 13.08.2022

  Üleminek paterdavast pisipõnnist hoogsalt ringi lippava teismeliseni ei kulge eri riikide lastel alati ühtemoodi. Hiljutises uuringus tõid teadlased välja, millised arengulised omapärad iseloomustavad Jaapani laste kõnnaku kujunemist.

ERR – Arheoloogia

 • Karin Paulus: punamonumendidki on meie pärand
  on 16.08.2022

  Riigijuhtidel tuleks olla euroopalik ning mõista, et inimeste identiteeti ning mõttelaadi ei saa sunniviisiliselt muuta. Võiksime avalikult tunnistada, et Nõukogude perioodil, aga ka tsaariajal või Rootsi koloniaalimpeeriumi ajal loodu on kõik meie pärand, kirjutab Karin Paulus.

 • Uuring: kuuldused inimaju kahanemisest on liialdatud
  on 12.08.2022

  Mullu välja pakutud hüpotees, et inimaju võis 3000 aasta eest kahaenda, uues kontrolluuringus kinnitust ei leidnud.

 • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
  on 31.07.2022

  Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

 • Raseda muumia võis hukutada vähkkasvaja
  on 25.07.2022

  Rasedana surnud ja mumifitseeritud Egiptuse naine võis olla ühtlasi vähihaige.

 • Arheoloog: teaduslikust huvist lähtuvaid kaevamisi on Eestis üha harvem
  on 09.06.2022

  Arheloog Mati Mandel leidis Läänemaa ja Pärnumaa piiril asuvat matusepaika uurides nii luutükke kui ka 5.-6. sajandist pärit esemeid, nagu näiteks putk-kirves ja ehted.

 • Amasoonia vihmametsast tulid välja mõistatuslikud muistsed linnad
  on 01.06.2022

  Salapärased künkad Amasoonia madalikul olid omaaegsed linnasüdamed, selgus värskest teadustööst. Seega käis piirkonnas vilgas elutegevus juba ammu enne eurooplaste saabumist.

 • Teadlased järjestasid esimest korda muistse pompeilase genoomi
  on 27.05.2022

  Vulkaanipurse mattis Pompei linna Itaalias ligi 2000 aasta eest tuha alla ja muutis hukkunute DNA-uuringud seega keeruliseks. Nüüd õnnestus rahvusvahelisel teadlasrühmal esimest korda järjestada ühe looduskatastroofis hukkunud linnaelaniku genoom.

 • Muistne hammas viitab denisi inimeste laiale levikule
  on 18.05.2022

  Kagu-Aasias asuva Laose põhjaosas asuvast koopast välja kaevatud hambafossiil võis kuuluda noorele denislasest tüdrukule, kes suri umbes 164 000–131 000 aasta eest. Kui tõlgendus kinnitust leiab, võib see olla esimene kivistis, mis tõestab, et praeguseks väljasurnud inimeste sõsarliik elas ka Kagu-Aasias.

 • Kodurott vallutas Euroopa kahel korral
  on 05.05.2022

  Rahvusvaheline DNA-uuring andis uut aimdust koduroti levikust Euroopas. Katkuepideemia patuoinaks loetud näriline vallutas Euroopa kahe suurema lainega Rooma ajal ja keskajal.

 • Arheoloogid: leiukohtade kaitse alla võtmine on liiga keeruline
  on 04.05.2022

  Igal aastal lisandub arvukalt arheoloogilisi leiukohti, mis oleks vaja rüüstamiste vältimiseks kaitse alla võtta. Arheoloogide hinnangul on praegune kaitse alla võtmise protseduur liiga keeruliseks tehtud ning vajaks muutmist.

ERR – Arheoloog

 • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
  on 31.07.2022

  Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

 • Arheoloogid leidsid Saaremaal haruldase kullast ehtevõru
  on 21.09.2019

  Arheoloogid leidsid Saaremaal maapõuest haruldase kullast ehtevõru ja teisi väärismetallist ehteid, mis võib olla Eesti kõigi aegade väärtuslikeim leid.

 • Kurese linnuse arheoloogilistel kaevamistel kerkisid üles uued mõistatused
  on 25.07.2019

  Eesti ajaloomuuseumi arheoloog Mati Mandel teeb juba viiendat suve Pärnumaal Kuresel arheoloogilisi kaevamisi ning tänavu juulis uuris ta esmakordselt põhjalikumalt sealset linnusekohta, mille vanus võib olla üle 2000 aasta. Esile kerkisid ka ka uued, veel lahendamist vajavad mõistatused.

ERR – Ajalugu

 • Andres Põder: mis tuleb punamonumentide asemele?
  on 16.08.2022

  Punamonumentide likvideerimine peaks meid panema küsima, kuidas suhtume ise oma rahvuslikesse mälestusmärkidesse. Leidkem aega, põhjust ja pühendumust, et sambasõja asemele asuks sambakultuur, kirjutab Andres Põder.

 • Ilmar Raag: süvatank eesti hinges. Glubinnõi tank v estonskoi duše
  on 16.08.2022

  Läbi kõikide Vene imperialismi uute avaldusvormide on vaikselt küpsenud paljude eestlaste peas trotslik arusaam: seekord me hakkame vastu. Vene impeerium võib meist endiselt olla tugevam ja sõda ei ole mingil juhul ilus. Aga meil ei ole midagi kaotada ja me hakkame vastu igal juhul. Tanki eemaldamine on vaid väike märk sellest samast valmidusest, kirjutab Ilmar Raag.

 • Karin Paulus: punamonumendidki on meie pärand
  on 16.08.2022

  Riigijuhtidel tuleks olla euroopalik ning mõista, et inimeste identiteeti ning mõttelaadi ei saa sunniviisiliselt muuta. Võiksime avalikult tunnistada, et Nõukogude perioodil, aga ka tsaariajal või Rootsi koloniaalimpeeriumi ajal loodu on kõik meie pärand, kirjutab Karin Paulus.

 • Signe Kivi: Narva tankist ja Vana-Narva maketist
  on 12.08.2022

  Pilt räägib rohkem kui tuhat sõna, aga kardan, et Narva linna endisest hiilgusest ei ole praegused tankikummardajad midagi kuulnud ja et nad pole isegi mitte Vana-Narva maketti näinud. Pole siiani ka mina, kirjutab Signe Kivi.

 • Indrek Kaing: erakordne võimalus näidata armastust Eesti vastu
  on 08.08.2022

  Kui me koos Eestis elavate venelastega naudime siinset vabadust, siis ootaksin neilt samadelt Eestit armastavalt Eesti venelaselt ka vastavate alusväärtuste mõistmist, kirjutab Indrek Kaing.

Loading...

ERR – Eesti uudised

Loading...
Loading...
Loading...