ERR Uudised – Võru/Võrumaa
ERR- Võru linn
- Võru linn tähistab sünnipäeva kirjandustänava ja perepäevagaon 17.08.2022
18.–20. augustil toimuvad Võrus linnapäevad, millega linn tähistab oma 238. sünnipäeva.
- Võru linn on kaks päeva laste päralton 30.07.2022
Viiendat korda toimuval Võru linna lastefestivalil andis linnapea Anti Allas oma ametiketi laste esindajale, mis sümboliseeris seda, et Võru linn on kaks päeva laste päralt.
- Võru VK/Barrus palkas talendika ameeriklaseon 28.07.2022
Võru Võrkpalliklubi Barrus andis sotsiaalmeedias teada, et nendega liitub ameeriklane Matt Slivinski.
ERR- Võrumaa
- Venemaa soovimatus karuputke tõrjuda toob probleeme Võrumaaleon 22.07.2022
Võrumaal teeb nii keskkonnaametnikele kui ka maaomanikele muret karuputke kiire levik, mille põhjuseks on naaberriik Venemaa soovimatus karuputke tõrjet teha.
- Festival Aigu Om! ühendab aeglasema elu kohalike kommetegaon 20.07.2022
22.–24. juulil toimub Võrumaal festival Aigu Om!, kus saab harjutada molutamist, külastada järvesaarel välikino, vaadata metsatsirkust ja osaleda kohalikel traditsioonilistel üritustel.
- Kaitseministeerium ootab Võru ja Ida-Viru päikesejaamade ehitajatelt loa küsimiston 12.04.2022
Kaitseministeerium teatas Ida-Viru ja Võrumaa omavalitsustele, et edaspidi peavad seal 50 kilovatist suurema võimsusega päikesejaamade ehitajad ministeeriumilt loa saama. Ettevõtjate hinnangul pidurdab piirang päikeseenergia arengut Eestis.
ERR- Võru vald
- Võru linn ootab vallalt panust uue lasteaia ehitamisseon 09.01.2022
Võru linnavalitsus korraldas petitsiooni, mille abil soovitakse koguda toetust ideele, et Võru linna uue lasteaia ehitamist võiks toetada ka Võru vald, sest just naabervalla paljude elanike lapsed käivad linnas lasteaias.
- Lindora sügislaat toimus hoolimata valla loataon 28.10.2020
Setomaa ja Võrumaa piiril toimuva Lindora sügislaada korraldajad ei saanud tänavu vallalt luba ürituse korraldamiseks, põhjuseks koroonaoht. Kauplejad kogunesid aga sellele vaatamata laadapaika ning panid letid üles. RMK, kelle maal üritus toimus, ning Võru vald kinnitasid, et neil puudusid võimalused omaalgatusliku ürituse keelamiseks.
- Puiga põhikooli vaevab pärast mitut juurdeehitust jätkuvalt ruumipuuduson 09.12.2019
Kui maakoolides jääb õpilasi aastatega pigem vähemaks, siis Võru vallas asuv Puiga põhikool on hoopis teistsuguse probleemi ees: õpilaste arv on koolis pidevalt kasvanud ja olgugi, et kooli on juba kolm korda suuremaks ehitatud, on seal ikka ruumi puudu.
ERR – Rõuge
- Rõuge Rattamaratoni võitis Eesti parim maastikurattur Janika Lõivon 21.05.2022
Laupäeval toimunud Eesti Maastikurattasarja teise etapi, 24. Rõuge Rattamaratoni võitsid Janika Lõiv ja Oskars Muiznieks. Rõuges asus võistlustulle ligi 700 ratturit.
- Eesti parim maastikurattur Janika Lõiv stardib Rõuge rattamaratonilon 19.05.2022
Laupäeval, 21. mail toimub Bosch Eesti maastikurattasarja teine etapp, 24. Rõuge rattamaraton, mis pakub ratturitele põhisõitu, poolmaratoni ja lastesõite. Rõuge maratonile on registreerunud ka Eesti valitsev olümpiakrossi meister Janika Lõiv.
- Kohalikud entusiastid tegid Rõugesse oma golfiväljakuon 31.05.2021
Golfisõbrad on Rõugesse rajanud omalaadse ühiskondlikel alustel baseeruva väljaku. Vikerraadio saates "Spordipühapäev" uuriti, kas golf kui spordiala ja -harrastus on Eestis endale kandepinda juurde saanud, milline on seis meie väljakutega ja kuidas üks kogukondlik golfiprojekt täpsemalt toimib.
ERR- Haanja
- Haanja maratoni võitsid Kilp ja Mannima, Veerpalu lõpetas kolmandanaon 05.03.2022
Laupäeval toimunud Estoloppeti sarja viimase etapi, 45. Haanja maratoni 43 km distantsi võitsid Marko Kilp ja Tatjana Mannima ning 22 km distantsi Gregor Narusk ja Mia Mai Huik.
- Snow falling on spruces ahead of southeast Estonia ski championship roundon 09.11.2021
While Tallinn remains gray, wet and windy, southeastern Estonia has been transformed more into something from a Pieter Bruegel painting – albeit with fewer people – after several centimeters of snow fall overnight Sunday to Monday. The arrival of the snow is timely, since Otepää, Estonia's winter capital no less, hosts a cross country skiing championship round next month.
- Haanjas sadas maha paks lumi, kohalikud sõitsid ka esimesed suusatiirudon 08.11.2021
Haanjast sai esmaspäeval talveparadiis, sest maha sadas pea kuuesentimeetrine lumi.
ERR- Põlva
- Põlvas toimub traditsiooniline lõõtspillipidu Harmoonikaon 09.07.2022
Eesti lõõtsapealinnas Põlvas toimub laupäeval 11. lõõtspilli laulu- ja mängupidu Harmoonika. Sel aastal keskendub pidu kooslaulmisele ja pillimängimisele.
- Kagu-Eesti haiglates on kuumalaine ajal liiga palavon 02.07.2022
Kagu-Eesti maakonnahaiglates on ventilatsioonisüsteemid vananenud, mistõttu on palatites kuumalaine ajal temperatuur liiga kõrge.
- Põlva vallas soovitakse ümber matta umbes 270 inimese säilmedon 30.05.2022
Põlva vallas asuva nelja punamonumendi teisaldamisel tuleb ümber matta ka sinna kunagi maetud umbes 270 inimese säilmed.
ERR- Põlvamaa
- "Pealtnägija": perekond Mariupolist, kes põgenes Eestisse läbi Venemaaon 13.04.2022
"Pealtnägija" rääkis Mammastesse majutatud sõjapõgenike Valentina, Varvara, Svetlana ja Glebiga, kes on üks viimaseid peresid, kes ümberpiiratud Mariupolist Eestisse jõudis.
- Põlva- ja Hiiumaa inimesed kasutavad hambaravihüvitist märkimisväärselt väheon 16.02.2022
Riigi kulul saab iga täiskasvanu 40 euro eest aastas hambaid ravida. Kui teistes maakondades on hambaravihüvitise kasutamine aastatega jõudsalt kasvanud, siis Põlvamaal ja Hiiumaal kasutatakse seda soodustust märkimisväärselt vähe.
- Põlvamaal tuuakse suvel publiku ette Eesti esimene lõõtsamuusikalon 06.06.2021
Lutsu teater Põlvamaal toob sel suvel publiku ette Eesti esimese lõõtsamuusikali. Lavastus "Lõõtsajumal" räägib Eesti ühe tuntuma lõõtspillimängija Karl Kikase loo.
ERR- Menu
- Drake murdis The Beatlesite rekordion 17.08.2022
Drake murdis The Beatlesite rekordi, omades nüüd enim lugusid, mis on jõudnud "Billboardi Hot 100" muusikaedetabeli esiviisikusse.
- Pea 60 tantsijat kogunevad peegeldama tänaste noorte Eestiton 17.08.2022
Rakvere Vallimäel jõuab sel nädalavahetusel lavale Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäevale pühendatud Koolitantsu Kompanii kontsertetendus "Udus või ilmsi".
- Catherine Zeta-Jones kehastab uues "The Addams Family" sarjas Morticiaton 17.08.2022
Netflixis esilinastub peagi uus sari "Wednesday", mis põhineb "The Addams Family" originaalsarjal ning milles kehastab ühte naispeaosatäitjatest Catherine Zeta-Jones.
- Võru linn tähistab sünnipäeva kirjandustänava ja perepäevagaon 17.08.2022
18.–20. augustil toimuvad Võrus linnapäevad, millega linn tähistab oma 238. sünnipäeva.
- Tallinnas toimub esimest korda linnaruumifestival "Tulevik on täna/v"on 17.08.2022
Tallinnas Rävala puiesteel toimub 18. ja 19. augustil festival, kus võetakse fookusesse pealinna linnaruum, tulevikuperspektiivid ja kliimaküsimused.
- Laulja Sza teeb debüüdi filmimaailmason 17.08.2022
Laulja Sza teeb debüüdi filmimaailmas, mängides kaasa Netflixi uues komöödiadraamas "Tuna Melt". Temaga koos astub filmis üles ka "Euphoriast" tuntud näitleja Chloe Cherry.
- Tallinna merepäevade suurim külaline on kahemastiline Poola purjelaevon 17.08.2022
Tallinna merepäevade suurim külaline on sel aastal Poola lipu all sõitev ja Noblessneri jahisadamas peatuv purjelaev Baltic Beauty.
- Bella Poarchil ilmus uus singel koos debüütlühialbumigaon 17.08.2022
Sotsiaalmeediaplatvormil TikTok kuulsaks saanud Bella Poarch andis oma esimese singli välja möödunud aastal ning nüüd ilmus lauljannal juba neljas singel koos debüütlühialbumiga.
- Galerii: Saaremaal toimus teist korda Köiguste muusikafestivalon 17.08.2022
12. augustil toimus Saaremaal teist korda Köiguste muusika- ja meeleolufestival, kus ühe õhtu jooksul astusid lavale Ewert and the Two Dragons, Minimal Wind, Quress ja Echolove.
- Teflon Brothersi eestiteemaline hitt saavutas Soomes kuldstaatuseon 17.08.2022
Soome bänd Teflon Brothers võttis teisipäeval Soome suursaatkonnas vastu oma singli "Eesti (On My Mind)" ft. Märkä-Simo kuldplaadid.
ERR – Teadus
- Prantsuse koer nakatus ahvirõugetesseon 17.08.2022
Näib, et üks Prantsusmaal elav koer on oma omanikelt ahvirõuged saanud, kirjutavad kohalikud meedikud. Usutavasti on tegu esimese juhtumiga, kus tänavu üle 30 000 inimese nakatanud viirus kandub üle koduloomale.
- Andekatel koertel on teistest rohkem mängulustion 17.08.2022
Koerad on tihtipeale toredad ja targad loomad, aga mõned neist on kohe eriti andekad. Värskest teadusuuringust ilmneb, et need haruldaselt andekad koerad, kes suudavad selgeks õppida asjade nimesid, on tavalistest koertest ka mängulisema iseloomuga.
- Inimeste eellased hävitasid kilpkonnaliike juba miljoneid aastaid tagasion 17.08.2022
Mõnedki loomaliigid võisid inimtegevuse toimel maamunalt kaduda juba enne nüüdisinimese ilmumist ja tema tegevuse algust.
- Lapsevanema abi koolitükkides on arvatust kasutumon 16.08.2022
Paljude vanemate jaoks on laste aitamine koolitöödes täiesti argine tegevus. Kuigi abistamise eesmärk on üllas, ei paista see laste hindeid siiski parandavat, osutab USA teadlaste uuring.
- Teadus ei ole usk, vaid vahend ja mõtteviison 15.08.2022
Nädalavahetusel Paides toimunud arvamusfestivalil arutati muuhulgas selle üle, kas teadlane suudab jääda selgeltnägijaks. Arutelul kostis mõte, et teadusega on nagu õnnega: kõik teavad, mis see on, aga keegi ei oska sõnastada.
- Kuidas inimesi statistikaga petta?on 15.08.2022
Akadeemik Krista Fischer ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit käsitlesid tänavusel arvamusfestivali arutelul praktilisi statistilisi olukordi. Nad tõdesid, et statistilise uuringu valimi moodustamine ja järelduste tõlgendamine on sisuliselt uuringu kvaliteedi näitajad.
- Uus mudel prognoosib lainekõrgust Läänemerelon 15.08.2022
Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid mudeli, et prognoosida, kui kõrged on lained Läänemerel. Laineprognoosi järele oli suur nõudlus, aga seni taoline teave puudus.
- Vaimne kurnatus võib olla kaitsereaktsioonon 15.08.2022
Ameerika 19. sajandi kirjanik Wallace D. Wattles väitis kord, et mõtlemine on kõigist töödest kõige raskem ja väsitavam. Nüüd osutab Prantsuse teadlaste uus uuring, et liiga pikk ja keeruline mõtlemine võib aju tõepoolest ära väsitada.
- Antarktika jääst saadi viie miljoni aastasi õhumulleon 15.08.2022
Siis, kui meil on palav, on Antarktikas ikka külm. Antarktika on kui iidvana jääkelder, kus on hoiul miljonite aastate vanuseid atmosfääriõhu proove.
- Jaapani laste kõnnak areneb teisiti kui mujal maailmason 13.08.2022
Üleminek paterdavast pisipõnnist hoogsalt ringi lippava teismeliseni ei kulge eri riikide lastel alati ühtemoodi. Hiljutises uuringus tõid teadlased välja, millised arengulised omapärad iseloomustavad Jaapani laste kõnnaku kujunemist.
ERR – Arheoloogia
- Karin Paulus: punamonumendidki on meie pärandon 16.08.2022
Riigijuhtidel tuleks olla euroopalik ning mõista, et inimeste identiteeti ning mõttelaadi ei saa sunniviisiliselt muuta. Võiksime avalikult tunnistada, et Nõukogude perioodil, aga ka tsaariajal või Rootsi koloniaalimpeeriumi ajal loodu on kõik meie pärand, kirjutab Karin Paulus.
- Uuring: kuuldused inimaju kahanemisest on liialdatudon 12.08.2022
Mullu välja pakutud hüpotees, et inimaju võis 3000 aasta eest kahaenda, uues kontrolluuringus kinnitust ei leidnud.
- Valmis raamat arheoloog Vello Lõugaseston 31.07.2022
Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.
- Raseda muumia võis hukutada vähkkasvajaon 25.07.2022
Rasedana surnud ja mumifitseeritud Egiptuse naine võis olla ühtlasi vähihaige.
- Arheoloog: teaduslikust huvist lähtuvaid kaevamisi on Eestis üha harvemon 09.06.2022
Arheloog Mati Mandel leidis Läänemaa ja Pärnumaa piiril asuvat matusepaika uurides nii luutükke kui ka 5.-6. sajandist pärit esemeid, nagu näiteks putk-kirves ja ehted.
- Amasoonia vihmametsast tulid välja mõistatuslikud muistsed linnadon 01.06.2022
Salapärased künkad Amasoonia madalikul olid omaaegsed linnasüdamed, selgus värskest teadustööst. Seega käis piirkonnas vilgas elutegevus juba ammu enne eurooplaste saabumist.
- Teadlased järjestasid esimest korda muistse pompeilase genoomion 27.05.2022
Vulkaanipurse mattis Pompei linna Itaalias ligi 2000 aasta eest tuha alla ja muutis hukkunute DNA-uuringud seega keeruliseks. Nüüd õnnestus rahvusvahelisel teadlasrühmal esimest korda järjestada ühe looduskatastroofis hukkunud linnaelaniku genoom.
- Muistne hammas viitab denisi inimeste laiale levikuleon 18.05.2022
Kagu-Aasias asuva Laose põhjaosas asuvast koopast välja kaevatud hambafossiil võis kuuluda noorele denislasest tüdrukule, kes suri umbes 164 000–131 000 aasta eest. Kui tõlgendus kinnitust leiab, võib see olla esimene kivistis, mis tõestab, et praeguseks väljasurnud inimeste sõsarliik elas ka Kagu-Aasias.
- Kodurott vallutas Euroopa kahel korralon 05.05.2022
Rahvusvaheline DNA-uuring andis uut aimdust koduroti levikust Euroopas. Katkuepideemia patuoinaks loetud näriline vallutas Euroopa kahe suurema lainega Rooma ajal ja keskajal.
- Arheoloogid: leiukohtade kaitse alla võtmine on liiga keerulineon 04.05.2022
Igal aastal lisandub arvukalt arheoloogilisi leiukohti, mis oleks vaja rüüstamiste vältimiseks kaitse alla võtta. Arheoloogide hinnangul on praegune kaitse alla võtmise protseduur liiga keeruliseks tehtud ning vajaks muutmist.
ERR – Arheoloog
- Valmis raamat arheoloog Vello Lõugaseston 31.07.2022
Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.
- Arheoloogid leidsid Saaremaal haruldase kullast ehtevõruon 21.09.2019
Arheoloogid leidsid Saaremaal maapõuest haruldase kullast ehtevõru ja teisi väärismetallist ehteid, mis võib olla Eesti kõigi aegade väärtuslikeim leid.
- Kurese linnuse arheoloogilistel kaevamistel kerkisid üles uued mõistatusedon 25.07.2019
Eesti ajaloomuuseumi arheoloog Mati Mandel teeb juba viiendat suve Pärnumaal Kuresel arheoloogilisi kaevamisi ning tänavu juulis uuris ta esmakordselt põhjalikumalt sealset linnusekohta, mille vanus võib olla üle 2000 aasta. Esile kerkisid ka ka uued, veel lahendamist vajavad mõistatused.
ERR – Ajalugu
- Andres Põder: mis tuleb punamonumentide asemele?on 16.08.2022
Punamonumentide likvideerimine peaks meid panema küsima, kuidas suhtume ise oma rahvuslikesse mälestusmärkidesse. Leidkem aega, põhjust ja pühendumust, et sambasõja asemele asuks sambakultuur, kirjutab Andres Põder.
- Ilmar Raag: süvatank eesti hinges. Glubinnõi tank v estonskoi dušeon 16.08.2022
Läbi kõikide Vene imperialismi uute avaldusvormide on vaikselt küpsenud paljude eestlaste peas trotslik arusaam: seekord me hakkame vastu. Vene impeerium võib meist endiselt olla tugevam ja sõda ei ole mingil juhul ilus. Aga meil ei ole midagi kaotada ja me hakkame vastu igal juhul. Tanki eemaldamine on vaid väike märk sellest samast valmidusest, kirjutab Ilmar Raag.
- Karin Paulus: punamonumendidki on meie pärandon 16.08.2022
Riigijuhtidel tuleks olla euroopalik ning mõista, et inimeste identiteeti ning mõttelaadi ei saa sunniviisiliselt muuta. Võiksime avalikult tunnistada, et Nõukogude perioodil, aga ka tsaariajal või Rootsi koloniaalimpeeriumi ajal loodu on kõik meie pärand, kirjutab Karin Paulus.
- Signe Kivi: Narva tankist ja Vana-Narva maketiston 12.08.2022
Pilt räägib rohkem kui tuhat sõna, aga kardan, et Narva linna endisest hiilgusest ei ole praegused tankikummardajad midagi kuulnud ja et nad pole isegi mitte Vana-Narva maketti näinud. Pole siiani ka mina, kirjutab Signe Kivi.
- Indrek Kaing: erakordne võimalus näidata armastust Eesti vastuon 08.08.2022
Kui me koos Eestis elavate venelastega naudime siinset vabadust, siis ootaksin neilt samadelt Eestit armastavalt Eesti venelaselt ka vastavate alusväärtuste mõistmist, kirjutab Indrek Kaing.
ERR – Eesti uudised