ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

 • Tartu võitis Balti liigas kaheksanda mängu järjest
  on 26.11.2022

  Meeste võrkpalli Balti liigas teenis Tartu Bigbank ühe kaotuse kõrvale kaheksanda võidu, kui alistas Daugavpilsi Ezerzeme 3:0 (25:16, 25:18, 25:18).

 • Võru Barrus pidi ka teisel katsel RTU-le alla vanduma
  on 21.11.2022

  Kui laupäeval sai Võru Barrus Võrkpalliklubi Balti liigas lätlaste RTU/Robežsardze/Jurmalalt 0:3 kaotuse, siis pühapäeval tuli tunnistada sama vastase 3:1 (20/25 25/20 25/16 25/19) üleolekut.

 • Võru sai Lätis kindla kaotuse
  on 20.11.2022

  Võrkpalli Balti liigas teenis kolmanda kaotuse järjest Võru Barrus, kes jäi võõrsil alla RTU/Robežsardze/Jurmala võistkonnale 0:3 (23:25, 17:25, 21:25).

ERR- Võrumaa

ERR- Võru vald

 • Võru linn ootab vallalt panust uue lasteaia ehitamisse
  on 09.01.2022

  Võru linnavalitsus korraldas petitsiooni, mille abil soovitakse koguda toetust ideele, et Võru linna uue lasteaia ehitamist võiks toetada ka Võru vald, sest just naabervalla paljude elanike lapsed käivad linnas lasteaias.

 • Lindora sügislaat toimus hoolimata valla loata
  on 28.10.2020

  Setomaa ja Võrumaa piiril toimuva Lindora sügislaada korraldajad ei saanud tänavu vallalt luba ürituse korraldamiseks, põhjuseks koroonaoht. Kauplejad kogunesid aga sellele vaatamata laadapaika ning panid letid üles. RMK, kelle maal üritus toimus, ning Võru vald kinnitasid, et neil puudusid võimalused omaalgatusliku ürituse keelamiseks.

 • Puiga põhikooli vaevab pärast mitut juurdeehitust jätkuvalt ruumipuudus
  on 09.12.2019

  Kui maakoolides jääb õpilasi aastatega pigem vähemaks, siis Võru vallas asuv Puiga põhikool on hoopis teistsuguse probleemi ees: õpilaste arv on koolis pidevalt kasvanud ja olgugi, et kooli on juba kolm korda suuremaks ehitatud, on seal ikka ruumi puudu.

ERR – Rõuge

ERR- Haanja

ERR- Põlva

 • SK Tapa tegi ajalugu ja kohtub karikafinaalis Viljandiga
  on 26.11.2022

  Kui reedel selgitasid naised Eesti käsipalli karikavõitja, siis laupäeval jätkusid sama turniiri mängud ka meeste poolfinaalidega, kus Viljandi Spordihoones läksid kokku Viljandi HC - Põlva/Arcwood ja Põlva Serviti - SK Tapa/N.R Energy. Kui esimeses kohtumises oli võõrustajate ülekaal kindel, siis teises matšis saime näha üllatustulemust.

 • Nädalavahetusel selgub Viljandis käsipalli karikavõitja
  on 23.11.2022

  Eesti meeste käsipallihooaja esimene pool kulmineerub sel nädalavahetusel Viljandis, kui selgub karikavõistluste lõppjärjestus. Laupäeval lähevad esimeses poolfinaalis vastamisi Viljandi HC - Põlva Arcwood ning teises poolfinaalis Põlva Serviti - SK Tapa/N.R Energy. Karikavõitja selgub pühapäeval samas kohas.

 • Meistrivõistluste teist ringi alustasid võidukalt Serviti, Mistra ja Kehra
  on 17.11.2022

  Kolmapäeval peeti Eesti meeste käsipalli meistrivõistlustel kolm kohtumist: Mesikäpa hallis läksid vastamisi Põlva Serviti - SK Tapa/N.R Energy, Viljandi spordikeskuses Viljandi HC - Mistra ja Kalevi Spordihallis HC Tallinn - HC Kehra/Horizon Pulp&Paper. Matšides nähti ühte põnevusetendust ning kahes mängus otsustati võitja suhteliselt kindlate numbritega.

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

ERR – Teadus

 • Erik Puura: teadlase dilemmad
  on 27.11.2022

  Tunnen iseenda näite varal, et multidistsiplinaarsus võiks anda parimaid tulemusi, kuid ometi pean pidevalt põrkuma äärmuslike seisukohtadega, kirjutab Erik Puura algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

 • Ilutulestik võib lindude elu pikaks ajaks sassi lüüa
  on 26.11.2022

  Peagi saabub taas aastavahetus ja sel puhul lastakse küllap mõnelgi pool taas taeva poole ilutulestikku. Kuid kui palju mõtleb keskmine ilutulistaja sellele, et äkilised sähvatused ja paugutused võivad tõsiselt häirida linde?

 • Tartu Ülikooli töötajatel napib Toomkiriku tuleviku osas ühismeelt
  on 26.11.2022

  Tartu Ülikoolile kuuluvate toomkiriku varemetesse planeeritav klaaspaviljon ja idee selles tegutsema hakkavast restoranist ootab veel muinsuskaitseameti ja keskkonnaameti eksperthinnanguid. Novaator uuris, mida arvatakse mõttest ülikooli sees.

 • TÜ ajaloolased: toomkiriku varemed annavad Tartule mõttelise sügavuse
  on 26.11.2022

  Tartu keskajast on arhitektuuripärandit säilinud äärmiselt vähe. Romantilistest varemetest, mille vahel jalutades kaduvikku tunnetada ja olemasolu üle mõtiskleda, on Tartus tõsine puudus. Just paigad nagu toomkiriku varemed annavad ühele vanale ja väärikale linnale mõttelise sügavuse, millest ei tasu kergekäeliselt loobuda.

 • Oxfordi teadlased said jälile, miks ketšup pritsib
  on 25.11.2022

  Ilmselt on paljud lugejad olnud olukorras, kus pooltühjast ketšupipudelist sisu välja pigistades pritsib pudel laua punaseks. Nüüd avavad teadlased selle nähtuse tagamaid. Nad soovitavad pritsmete vältimiseks pigistada pudelit aeglasemalt ja eelistada laiema suuga pudeleid.

 • Vähemalt 12 fakti, mida teada Katarist
  on 25.11.2022

  Vaat et sama palju kui räägitakse jalgpalli MM-ist, räägitakse ka olukorrast riigis, kus suurvõistlus toimub. Kataris saavad kokku islamiühiskond ja rahvusvaheline ärikultuur. Ühelt poolt on riigis kuritegevuse tase ülimadal, teisalt on naaberriigid heitnud Katarile ette terroristlike režiimide toetamist.

 • Tartu Ülikooli teadlane uurib miljonigrandi toel immuunsüsteemi kujunemist
  on 25.11.2022

  Tartu Ülikooli iidsete biomolekulide kaasprofessor Christiana Lyn Scheib töötab välja uuenduslikku metoodikat, et leida vastused seni lahendamata küsimustele inimese immuunsüsteemi kujunemise kohta. Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetab tema uurimistööd ligi 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase grandiga.

 • Maitsenauding paistab ajukoores välja
  on 25.11.2022

  Toidu maitse võib pakkuda inimesele mitmesuguseid emotsioone — kui on hea maitse, siis häid, vastasel juhul pigem vastupidi.

 • Möödunud aastal jäi leetrivaktsiinita rekordiline hulk lapsi
  on 24.11.2022

  Värske raport osutab, et 2021. aastal jäi leetrite vastu kaitsesüst saamata ligi 40 miljonil lapsel kogu maailmas. Tegu on uue rekordiga, mis näitab autorite sõnul, et pandeemia ajal kukkunud vaktsineerituse tase pole endiselt taastunud.

 • Uuring: koduse raamatukogu suurus mõjutab lapse jõudmist ülikooli
  on 24.11.2022

  Viimaste aastakümnete jooksul on nii Eestis kui ka mujal maailmas püütud vähendada hariduslikku ebavõrdsust. Tallinna Ülikooli teadlased uurisid, miks hariduslik kihistumine jätkuvalt peavalu valmistab, osutades, et noorte ligipääs kõrgharidusele sõltub muu hulgas koduse raamatukogu suurusest.

ERR – Arheoloogia

 • Tartu Ülikooli teadlane uurib miljonigrandi toel immuunsüsteemi kujunemist
  on 25.11.2022

  Tartu Ülikooli iidsete biomolekulide kaasprofessor Christiana Lyn Scheib töötab välja uuenduslikku metoodikat, et leida vastused seni lahendamata küsimustele inimese immuunsüsteemi kujunemise kohta. Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetab tema uurimistööd ligi 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase grandiga.

 • Kingitud ämblikahvist jäi maiade julgeoleku kindlustamiseks väheks
  on 24.11.2022

  Mehhikos asuvast muistse Teotihuacani linnast tuli välja ämblikahvi luustik. See viitab arheoloogide sõnul linna diplomaatilistele suhetele toonaste maiade linnriikidega. Samas nähtub arheoloogilistest leidudest, et diplomaatilised suhted päädisid lõpuks Teotihuacani sissetungiga maiade võimukeskustesse.

 • Inimesed küpsetasid toitu juba 780 000 aastat tagasi
  on 21.11.2022

  Toidu küpsetamine on üks neid tegevusi, mis eristab inimest muudest loomadest. Sest tõesti, rebane küpsetab sitikat ainult muinasjutus, ja ka siis läheb see tal kõrbema.

 • Poolamäe tenniseväljakute juures võib olla kiviaegne asulakoht
  on 16.11.2022

  Tallinna esiajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Täit pilti meil siin toimetanud rahvast veel pole, aga tihe ehitustöö ja sellega seotud päästekaevamised toovad lagedale üha uusi infokilde.

 • Joonkeraamikud olid Euroopa esimesed piimajoojad
  on 23.10.2022

  Piima on Euroopas joodud juba vähemalt umbes seitse ja pool tuhat aastat.

 • Must surm mõjutab kaude ka tänapäeva inimeste tervist
  on 21.10.2022

  Rahvusvaheline töörühm analüüsis keskaegsete katkuohvrite ja katkust pääsenud inimeste pärilikkusainet. Ilmnes, et Euroopat 14. sajandil räsinud must surm mõjutab inimkonna tervist tänase päevani.

 • Arheoloog: Salme laevade uurijad niipea rahu ei saa
  on 29.09.2022

  Viisime iidsete Salme laevmatuste avastamise juures olnud arheoloog Jüri Peetsi mere randa Salme seikluse ja selle tähenduse üle arutlema: "Ma ei oska öelda, kas viikingite buum on saanud Salmest hoogu, aga teema püsib väga tulisena üleval."

 • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
  on 24.09.2022

  Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

 • Praha-lähedane kindlustis osutus püramiididest vanemaks
  on 22.09.2022

  Praha lähistel väljakaevamisi teinud rühm arheolooge sai paremat aimu mõnekümne aasta eest leitud kiviaegse rajatise ajaloost. Ümar kraavidega palistatud kindlustis ehk rondeel osutus vanemaks nii Stonehenge'ist kui ka Egiptuse püramiididest.

 • Teadlased leidsid maailma vanima südame
  on 16.09.2022

  Paleontoloogid leidsid 380 miljoni aasta eest hinge heitnud soomuskala kivistise kehast erakordselt hästi säilinud südame. Leid on harudane ja annab uut aimdust selgroogsete lõualuude arengust.

ERR – Arheoloog

 • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
  on 24.09.2022

  Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

 • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
  on 31.07.2022

  Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

 • Arheoloogid leidsid Saaremaal haruldase kullast ehtevõru
  on 21.09.2019

  Arheoloogid leidsid Saaremaal maapõuest haruldase kullast ehtevõru ja teisi väärismetallist ehteid, mis võib olla Eesti kõigi aegade väärtuslikeim leid.

ERR – Ajalugu

 • Liisi Veski: "Meie oleme võimu hooldajad"
  on 26.11.2022

  Päts pidas eriti kahjulikuks, kui valitsust ei toetata just ülikoolilinnas, ning arvas, et "tuleb leida abinõusid, et Tartu meeleolud terveneksid", kirjutab Liisi Veski algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

 • Harri Tiido: KGB poliitilisest sõjast Soomes enne NL-i lagunemist
  on 24.11.2022

  Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all KGB tegemised Soomes. Muudest läänemaadest erines Soome selle poolest, et riigi juhtkond pidas suhteid Moskvaga eelkõige KGB liini kaudu, märgib Tiido.

 • Epp Annus: monumendisõjast langenute pilgu kaudu
  on 23.11.2022

  Iga sõjahaud on monument inimliku rumaluse kohutavatele tagajärgedele. Iga sõjahaud on iga sõja haud. Tagantjärele ei saa me teha palju. Saame pakkuda rahu nende mälestusele, kes nii mõttetult ja enneaegselt pidi oma elu lõpetama, kirjutab Epp Annus.

 • Harri Tiido: ühest diplomaatiakirjanduse klassikust
  on 17.11.2022

  Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all klassikaks kujunenud teos "Diplomaatia kunst", mida on nimetatud ka parimaks diplomaatia käsiraamatuks, mis kunagi kirjutatud.

 • Peeter Kaasik: julgeolekuohust ja kunstiväärtusest
  on 17.11.2022

  Punasümbolite teemalises diskussioonis jääb ähmaseks, mis on korduvalt mainitud julgeolekuoht. Sellele viidates võiks olla rohkem selgust, et ei tekiks muljet, et julgeolekuoht on mingi ametkondlik kantseliit, millest saavad aru vaid väljavalitud ning mille taha on lihtne varjata mistahes tegevust, kirjutab Peeter Kaasik.

Loading...

ERR – Eesti uudised

Loading...
Loading...
Loading...