ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

ERR- Võrumaa

  • Otse kell 14: riigikaitsekomisjon koos valdade ja kodanikuühendustega Nursipalust
    on 21.02.2023

    Riigikogu riigikaitsekomisjon peab teisipäeval avaliku istungi, et arutada koos Võrumaa omavalitsuste ja kodanikeühenduste esindajatega Nursipalu harjutusvälja laiendamist. Kell 14 algavat avalikku istungit näeb otsepildis ERR-i portaalis.

  • 2. brigaadi ülem: päris püksid rebadel meid ei tabata
    on 06.02.2023

    2. jalaväebrigaadi ülem kolonel Mati Tikerpuu rääkis intervjuus ERR-ile, et kui tahta Lõuna-Eesti kaitsmiseks koolitatava 2. brigaadi valmisolekut ja reageerimiskiirust tõsta, siis peab saama ka kohapeal oma relvad valmis panna – praegu tuleks mõningal puhul sõita enne vastasele vastuhakkamist teisele poole Eestit – see võtaks terve päeva.

  • Sulev Iva: ohverdada oma keel ja süda? Ohvõrdaq uma kiil ja süä?
    on 25.01.2023

    Kui kaitseväe suure mõjuga harjutusväljak peab tingimata Lõuna-Eestisse tulema, siis ei tohi see kindlasti tulla ühegi lõunaeestlaste keele- ja kultuuriala, ei Mulgi-, Tartu-, Võru- ega Setomaa südamesse, vaid ainult kuhugi nende vahele, kuhugi päris äärele, kirjutab Sulev Iva.

ERR- Võru vald

  • Võru vald viib kultuuri- ja noorsootööasutused ühtse juhtimise alla
    on 15.03.2023

    Palgasurve ja aina tõusvad kulud muudavad omavalitsuste eelarve järjest pingelisemaks, mis sunnib omavalitsusi oma asutusi viima ühtse juhtimise alla ja mõtlema teenuste pakkumise senisest paremini läbi. Võru valla volikogu otsustas kolmapäeval ühtse juhtimise alla viia valla kultuuri– ja noorsootööasutused, Põlvas otsustakse neljapäeval väikekooli sulgemise üle.

  • Võru linn ootab vallalt panust uue lasteaia ehitamisse
    on 09.01.2022

    Võru linnavalitsus korraldas petitsiooni, mille abil soovitakse koguda toetust ideele, et Võru linna uue lasteaia ehitamist võiks toetada ka Võru vald, sest just naabervalla paljude elanike lapsed käivad linnas lasteaias.

  • Lindora sügislaat toimus hoolimata valla loata
    on 28.10.2020

    Setomaa ja Võrumaa piiril toimuva Lindora sügislaada korraldajad ei saanud tänavu vallalt luba ürituse korraldamiseks, põhjuseks koroonaoht. Kauplejad kogunesid aga sellele vaatamata laadapaika ning panid letid üles. RMK, kelle maal üritus toimus, ning Võru vald kinnitasid, et neil puudusid võimalused omaalgatusliku ürituse keelamiseks.

ERR – Rõuge

Loading...

ERR- Haanja

ERR- Põlva

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

ERR – Teadus

    Feed has no items.

ERR – Arheoloogia

  • Vana-DNA pööras Euroopa eelajaloo pahupidi
    on 03.03.2023

    Geenimaterjali põhjal otsustades olid seni sarnaseks peetud Euroopa jääaegsed kultuurid tegelikult palju mitmekesisemad, selgub rahvusvahelisest uuringust. Ühtlasi ilmnes selge erinevus jääaja-järgsete ida- ja lääneeurooplaste vahel.

  • Tehisintellekt leiab satelliitpiltidelt üles arheoloogilised leiupaigad
    on 02.03.2023

    Tehisintellektist ja masinõppest on tänapäeval palju kasu ja üha rohkem seda kasu ilmsiks tuleb. Nüüd on teadlased koostanud masinõppele tugineva mudeli, mis võiks aidata arheolooge.

  • Doktoritöö: Peipsiääre maastik kujunes poliitilis-majanduslikus võitluses
    on 13.02.2023

    Peipsi läänekaldal asuva ajaloolise Kodavere kihelkonna ajalugu uurinud doktoritöö ilmestab, millist rolli mängivad maastiku kujunemisel vallutusretked ja poliitiline võimuvõitlus. Kõik, mis on ajaloos juhtunud, on teatud määral maastikus näha, järeldab uurimuse autor Krista Karro.

  • Vanimad kirjamärgid võisid kõnelda loomade poegimisest
    on 09.01.2023

    Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul leidsid nad 20 000 aasta vanustelt koopamaalingutelt kirjaeelse märgisüsteemi. Kui nende oletus pädeb, on tegu maailma vanima teadaoleva tähendusliku kirjutisega.

  • Inimene jagab teiste imetajatega ühiseid ürgemotsioone
    on 09.01.2023

    Tänapäevane arusaam emotsioonide kujunemisest tugineb suuresti Eesti päritolu Ameerika neuroteadlase ja psühholoogi Jaak Panksepa (1943-2017) töödele. Tema ühe peateose, Lucy Biveniga kahasse kirjutatud "Vaimu arheoloogia" jõudmine eesti keelde annab põhjust uurida, millised on meie emotsioonide ürgsed lätted ja kuivõrd need aitavad elada kaasaegses maailmas.

  • Põhja-Euraasia kütid ja korilased tundsid ka keraamikat
    on 29.12.2022

    Põhja-Euraasia kütid ja korilased ei võtnud keraamikat kui uuenduslikku tehnoloogiat üle põlluharijatelt, vaid jõudsid murdelise innovatsioonini ise, selgus rahvusvahelises uuringus. Ilmselt levis keraamika seejärel Põhja-Venemaast Lõuna-Skandinaaviani hoopis kütt-korilaste kogukondades.

  • Vahemerel võis seilata meresõitjaid juba 450 000 aasta eest
    on 20.12.2022

    Muistsed inimesed võisid meresõidu ära õppida juba pea miljoni aasta eest, osutab Kreeka teadlaste uus uurimus.

  • Doktoritöö: Eesti keskaegne linnalaps sõi nagu väike täiskasvanu
    on 05.12.2022

    Eesti laste eluolu ning ühiskondlikku rolli kesk- ja uusajal on seni uuritud vähe. Nüüd osutab Tartu Ülikooli doktoritöö Tartu linnast leitud materjali põhjal, et last peeti ilmselt igas mõttes inimeseks juba päris vastsündinuna. Alates kolmandast eluaastast sõid lapsed sarnast toitu nagu täiskasvanud ehk neid võidi sealt peale seoses perekondlike töökohustustega näha kõrgemas staatuses.

  • Luuanalüüs võib nihutada koera kodustamise varasemaks
    on 30.11.2022

    Kuigi üksmeelt koera kodustamisaja kohta pole, osutab Baskimaa Ülikooli teadlaste uus töö, et see võis juhtuda arvatust varem. Enam kui 17 000 aasta vanune leid osutus selgelt kodustatud koera luuks.

  • Tartu Ülikooli teadlane uurib miljonigrandi toel immuunsüsteemi kujunemist
    on 25.11.2022

    Tartu Ülikooli iidsete biomolekulide kaasprofessor Christiana Lyn Scheib töötab välja uuenduslikku metoodikat, et leida vastused seni lahendamata küsimustele inimese immuunsüsteemi kujunemise kohta. Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetab tema uurimistööd ligi 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase grandiga.

ERR – Arheoloog

  • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
    on 24.09.2022

    Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

  • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
    on 31.07.2022

    Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

  • Arheoloogid leidsid Saaremaal haruldase kullast ehtevõru
    on 21.09.2019

    Arheoloogid leidsid Saaremaal maapõuest haruldase kullast ehtevõru ja teisi väärismetallist ehteid, mis võib olla Eesti kõigi aegade väärtuslikeim leid.

ERR – Ajalugu

Loading...

ERR – Eesti uudised

Loading...
Loading...
Loading...