ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

ERR- Võrumaa

ERR- Võru vald

  • Võru vallavanema liivakarjääri arendus tekitab kohalikes vastuseisu
    on 08.11.2023

    Võru vallavanema Kalmer Puusepa abikaasa taotleb keskkonnaluba Kasaritsa liivakarjääri rajamiseks. Selle vastu on aga Võru valla külade Kasaritsa ja Mõksi elanikud, kes kardavad nii joogivee kadumise kui ka elukeskkonna muutuse pärast.

  • Riik plaanib korvata KOV-idele harjutusväljade talumist senisest rohkem
    on 01.08.2023

    Uue eelnõu järgi hakkab kaitseministeerium harjutusväljade talumishüvitist maksma valemi järgi: hüvitise suurus sõltub harjutusvälja ning selle mõjuala suurusest ning sellest, kui palju elamuid jääb mõjualasse. Kokku plaanib ministeerium maksta harjutusväljade talumishüvitist omavalitsustele kokku üle miljoni euro rohkem kui varem.

  • Võru vald viib kultuuri- ja noorsootööasutused ühtse juhtimise alla
    on 15.03.2023

    Palgasurve ja aina tõusvad kulud muudavad omavalitsuste eelarve järjest pingelisemaks, mis sunnib omavalitsusi oma asutusi viima ühtse juhtimise alla ja mõtlema teenuste pakkumise senisest paremini läbi. Võru valla volikogu otsustas kolmapäeval ühtse juhtimise alla viia valla kultuuri– ja noorsootööasutused, Põlvas otsustakse neljapäeval väikekooli sulgemise üle.

ERR – Rõuge

Loading...

ERR- Haanja

  • Haanja village gets the first substantial snowfall of this winter
    on 14.11.2023

    While most of Estonia is seeing the weather slowly but surely transition from autumn to winter, the latter season was already in full effect in Haanja, Võru County, on Monday.

  • Haanjas langes laia lund
    on 13.11.2023

    Kuigi Eestis ei ole tõsiseltvõetava kõrgusega mägesid, siis siiski joonistub just praegusel aastaajal selgelt välja, et ka 200 meetrit üle merepinna tähendab juba täiesti teist kliimat. Samal ajal kui mujal Eestis ja isegi Võrus sadas vihma, langes Haanjas laia lund ning lapsed said lumes möllata.

  • Rait Ratasepp võitis Haanja ultrajooksu võimsa edumaaga
    on 22.10.2023

    Eesti raskeima 100 kilomeetri jooksu ehk Haanja Ultra100 võitis tänavu Rait Ratasepp ajaga 8:16.17.

ERR- Põlva

  • Serviti naaseb Lätist kaotusega
    on 25.11.2023

    Põlva Serviti alistus käsipalli Balti liiga kohtumises võõrsil Dobele Tenaxile 30:35 (12:18) ja sai tabelisse teise kaotuse järjest.

  • Serviti sulges Kehra ees karikavõistluste finaalturniiri ukse
    on 20.11.2023

    Põlva Serviti ja HC Kehra/Horizon Pulp&Paper selgitasid välja viimase meeskonna, kes pääseb käsipalli karikavõistluste finaalturniirile. Neljandaks finalistiks osutus Serviti, kes võitis kodusaalis tulemusega 36:21 (22:12) ning kahe mängu kokkuvõttes 70:47.

  • Serviti teenis suureskoorilise võidu
    on 16.11.2023

    Käsipalli meistriliigas toimus kolmapäeval kaks kohtumist. Põlva Serviti võttis kodus ülekaaluka võidu ja Mistra jättis võõrustajale tühjad pihud.

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

  • Ukraina sõjapõgenik: ma tõesti armastan eesti keelt
    on 28.11.2023

    Tetiana Shcherbaki on inseneriharidusega ukrainlanna, kes põgenes sõja eest perega Eestisse ja hakkas siin erivajadustega laste õpetajaks. Lisaks õpetab ta ka eesti keelt saatusekaaslastele Ukrainast.

  • Loodusfotograaf Tarmo Mikussaar: lendoravat niisama ei leia
    on 28.11.2023

    Loodusfotograaf Tarmo Mikussaar võttis eesmärgiks saada objektiivi ette tänavuse aasta looma lendorava. Fotograaf ütles "Ringvaate" stuudios, et tänu tehnika arengule õpime me ohustatud liiki üha paremini tundma.

  • Kelly Sildaru päästis Türgist koerapere
    on 28.11.2023

    Sügise alguses läks freestyle-suusatajal Kelly Sildarul Türgis süda pehmeks, kui leidis hotelli alalt kuus kutsikat ja koeraema. Murest koerte tuleviku üle võttis Sildaru ette keerulise protsessi koerte Eestisse toimetamiseks.

  • Möödunud nädala teleedetabelisse jõudis seitse ETV saadet
    on 28.11.2023

    Möödunud nädala teleedetabeli esikümnesse jõudis Kantar Emori andmetel seitse ETV telesaadet – neist vaadatuimaks osutus "Pealtnägija", mida vaatas 174 000 inimest. Teleedetabeli tippu tõusis Kanal 2 saade "Ma näen su häält" (192 000 televaatajat).

  • Tiit Maran: loomaaia uus juht oleks võinud tulla organisatsiooni seest
    on 28.11.2023

    "Vikerhommikus" käis külas märtsis Tallinna Loomaaia direktori kohalt riigikokku suundunud Tiit Maran, kes sõnas, et sel korral on uue juhi valimine organisatsiooni seest vähetõenäoline. Hoolimata suvel laekunud 64 sooviavaldusest on ametikoha täitmine jätkuvalt keeruline.

  • Kolahoovi loojad: unistame, et igal lapsel oleks kodu lähedal kolahoov
    on 28.11.2023

    MTÜ Lapsed Õue eestvedaja Leene Korp ja maastikuarhitekt Kristin Leis rääkisid "Vikerhommikus" kolahoovidest, kus laps ise loob endale mänguruumi, kasutades vaba mängu elemente ehk kola. Fantaasiarikas hoov võimaldab lapsel ise teha oma turvalisust puudutavaid otsuseid ja ennetada riske. Kolahoovide loojad usuvad, et viie aasta pärast on igal lapsel võimalik oma kodu lähedal kolahoovis mängida.

  • Tartus tuleb nahkhiire nägemiseks vaid õigel hetkel üles vaadata
    on 28.11.2023

    Teadlased otsivad Tartus võimalusi, kuidas tuua linna rohkem elurikkust. Eelmisel suvel loendati kokku, kui palju eri liike üldse linnas elab. Selgus, et linnas võib kohata omajagu nahkhiiri.

  • Unenõustaja: beebid ei magagi terve ööpäev
    on 28.11.2023

    "Terevisioonis" käis külas unenõustaja Anette Ariana Pärnits, kes rääkis, et on vale arvata nagu peaksid beebid magama suure osa ööpäevast. Juba kuuvanune laps võib ööpäeva jooksul kaheksa tundi üleval olla.

  • Raamatudebüüdi teinud Maian Kärmas: sage lavanärv sundis mind kirjutama
    on 28.11.2023

    Novembris ilmus Maian Kärmase fantaasiarikas ja seikluslik lasteraamat "Manilundila", mis räägib tõsistel teemadel ka täiskasvanud lugejaga. ERR Menule antud intervjuus ütles Kärmas, et kirjutama sundis teda hirm esinemise ees.

  • Eplik: üks viis ärevusega toime tulla on tegeleda kaunite kunstidega
    on 28.11.2023

    Vaiko Eplik rääkis Vikerraadios, et tunneb alati suurt rõõmu, kui saab luua midagi lastele ning Noorsooteatris esietenduv "Frideberta" pakub tema sõnul ärevuse ja hirmudega hakkama saamiseks ühe võimalusena välja just muusika.

ERR – Teadus

  • Musk muudab Twitter/X-i puhtaks kullaks
    on 29.11.2023

    Kuningas Midas muutis kreeka müüdis kõik oma puudutusega kullaks. Mõnes kultuuris peetakse kullaks aga hoopis kanalisatsioonirooja. Nii saab tänapäeval piltlikult rääkida hoopis kuningas Muskist, kes muutis Twitteri oma puudutusega X-ks, võrdleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

  • Alepõllundus võib metsa elurikkust kasvatada
    on 29.11.2023

    Kui metsa raiutakse, raiutu põletatakse ja tuhaväljal uusi taimi kasvatatakse, siis on tegemist alepõllundusega.

  • Tartus tuleb nahkhiire nägemiseks vaid õigel hetkel üles vaadata
    on 28.11.2023

    Teadlased otsivad Tartus võimalusi, kuidas tuua linna rohkem elurikkust. Eelmisel suvel loendati kokku, kui palju eri liike üldse linnas elab. Selgus, et linnas võib kohata omajagu nahkhiiri.

  • OpenAI salapärane projekt võib viidata läbimurdele tehisintellektis
    on 28.11.2023

    Juturobot ChatGPT-d arendavas ettevõttes OpenAI toimuv segadus ning töötajate lekitused meediale võivad viidata murrangulisele avastusele tehisintellekti valdkonnas, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

  • Teadlane: kui töötad õppejõuna, pole aega teadustööd teha
    on 28.11.2023

    Kui ühelt poolt on Eesti teadlastel palju akadeemilist vabadust ja võimalusi uurida, mida nad ise soovivad, siis teisalt toob soouuringute dotsent Kadri Aavik välja, et üliõpilaste õpetamise kõrvalt napib aega teadust teha. Samuti on murekoht liigne projektipõhisus, sest tellija võib vahel hakata ülemäära juhtnööre andma.

  • Euroopa papagoidel on igas linnas oma murre
    on 28.11.2023

    Inimeste juurest plehku pannud papagoid aitavad teadlastel mõista dialektide kujunemist.

  • Kuni 70 protsenti rasedustest võib katkeda geneetilistel põhjustel
    on 27.11.2023

    Ligi 15 protsenti kõikidest arsti kinnitatud rasedustest katkeb. Kui varem arvati, et umbes poolte juhtumite põhjuseks on loote geneetilised mutatsioonid, siis teadusajakirjas Nature Medicine ilmus Eesti teadlaste juhtimisel kirjutatud artikkel, mis näitab, et geneetilised mutatsioonid esinevad kuni 70 protsendil raseduste katkemistel.

  • Teadlane: pärimusega peab oskama läbi saada
    on 27.11.2023

    On päris stampne, et kooljakuus läheb jutt hingedeajale, surnud esivanematele ja suremisele. Folkloristid on see-eest harjunud, et uskumuste uurimine viib välja ootuspärasest rutiinist, kirjutas Madis Arukask ajakirjas Universitas Tartuensis.

  • Komeedid tarnivad elumolekule hästi just tihedates planeedisüsteemides
    on 27.11.2023

    Kuidas sattusid elu tekkeks vajalikud molekulid Maale? Ühe levinud arusaama järgi ei tekkinud nad kõik tekkinud siin, vaid komeedid tõid nad mujalt.

  • Rasvunud teismelise elukvaliteeti võib tõsta juba lühike kehaline pingutus
    on 27.11.2023

    Kes on teismeeas ülekaaluline või rasvunud, on 40–80 protsendil juhtudest rasvunud ka täiskasvanueas. Tartu ülikooli doktoritöö osutab nüüd murdeeas poiste näitel, et juba 12 nädalaga on sprindi intervalltreeninguga võimalik parandada rasvunud noorel mitmeid tervisenäitajaid.

ERR – Arheoloogia

ERR – Arheoloog

  • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
    on 24.09.2022

    Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

  • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
    on 31.07.2022

    Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

  • Arheoloogid leidsid Saaremaal haruldase kullast ehtevõru
    on 21.09.2019

    Arheoloogid leidsid Saaremaal maapõuest haruldase kullast ehtevõru ja teisi väärismetallist ehteid, mis võib olla Eesti kõigi aegade väärtuslikeim leid.

ERR – Ajalugu

  • Harri Tiido: venestamisest Ukraina okupeeritud aladel
    on 28.11.2023

    Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all venestamine. Ukraina okupeeritud aladel on tegemist kahe protsessiga: venestamine ja etniline puhastus, märgib Tiido.

  • Harri Tiido: Kesk-Euroopa tee tänapäeva
    on 23.11.2023

    Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" jätkub Martin Rady abil Kesk-Euroopa tutvustamine. Sõda Ukrainas on väljakutse seisukohale, et Kesk-Euroopa kaart on nüüd lõplik, märgib Tiido.

  • Lähis-Ida uurija: parasjagu toimuvast arusaamiseks on vaja läbi töötada tohutul hulgal tekste
    on 21.11.2023

    Iisraeli ja Palestiina konflikti valguses on tarbekas uudistetulvas orienteerumiseks ja olukorra ning mõlema poole mõistmiseks end igakülgselt harida. Klassikaraadio saates "Delta" andis Tallinna Ülikooli Lähis-Ida uuringute lektor Helen Geršman ülevaate islamimaade tekkest, ajaloost ning seda kõike ümbritsevatest tekstidest.

  • Merivoo-Parro: soomlaste abi võis olla eestlastele arvatust palju tähtsam
    on 21.11.2023

    Teadlane ja teadusajakirjanik Maarja Merivoo-Parro sai hiljuti riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija tiitli. Praegu uurib ta aga seda, kui tähtsad olid Eesti arengu jaoks Nõukogude aja lõpus ja taasiseseisvumise alguses soomlaste poolt siia saadetud nätsud, rosinad ja sukkpüksid.

  • Harri Tiido: Kesk-Euroopa ajaloost
    on 21.11.2023

    Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord Martin Rady abil vaatluse all Kesk-Euroopa ajalugu. Kesk-Euroopa on olnud kahe ilmasõja alguspiirkond ja üleüldse on see üks segasevõitu paik, märgib Tiido.

Loading...

ERR – Eesti uudised

Loading...
Loading...
Loading...