ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

ERR- Võrumaa

ERR- Võru vald

 • Võru vallavanema liivakarjääri arendus tekitab kohalikes vastuseisu
  on 08.11.2023

  Võru vallavanema Kalmer Puusepa abikaasa taotleb keskkonnaluba Kasaritsa liivakarjääri rajamiseks. Selle vastu on aga Võru valla külade Kasaritsa ja Mõksi elanikud, kes kardavad nii joogivee kadumise kui ka elukeskkonna muutuse pärast.

 • Riik plaanib korvata KOV-idele harjutusväljade talumist senisest rohkem
  on 01.08.2023

  Uue eelnõu järgi hakkab kaitseministeerium harjutusväljade talumishüvitist maksma valemi järgi: hüvitise suurus sõltub harjutusvälja ning selle mõjuala suurusest ning sellest, kui palju elamuid jääb mõjualasse. Kokku plaanib ministeerium maksta harjutusväljade talumishüvitist omavalitsustele kokku üle miljoni euro rohkem kui varem.

 • Võru vald viib kultuuri- ja noorsootööasutused ühtse juhtimise alla
  on 15.03.2023

  Palgasurve ja aina tõusvad kulud muudavad omavalitsuste eelarve järjest pingelisemaks, mis sunnib omavalitsusi oma asutusi viima ühtse juhtimise alla ja mõtlema teenuste pakkumise senisest paremini läbi. Võru valla volikogu otsustas kolmapäeval ühtse juhtimise alla viia valla kultuuri– ja noorsootööasutused, Põlvas otsustakse neljapäeval väikekooli sulgemise üle.

ERR – Rõuge

 • 17 Rõuge valla küla soovib liituda Antsla vallaga
  on 04.04.2024

  Võrumaal Rõuge vallas asuva Mõniste piirkonna 17 küla soovivad liituda Antsla vallaga, kuna elanikud ei ole rahul kohaliku võimuga. Rõuge vald on nõus külad minema laskma, aga ainult juhul, kui Antsla vald võtab üle piirkonnaga seotud laenukoormuse.

 • Rõuge valla haridusreform toppab taas
  on 15.02.2024

  Rõuge vallas proovitakse juba teist aastat tulutult viia läbi haridusreformi, mis tähendaks valla koolide ja lasteaedade ühtse juhtimise alla viimist ja ühe kooli sulgemist.

 • Britt Vahter: elektrikriisist saab kiiresti kobarkriis
  on 18.12.2023

  Paberil võib tunduda, et iga kriis on lahendatav. Päriselus saab elektrikriisist kiiresti kobarkriis. Rõuge vallas läbielatu on mikromahus ja jääb suurele osale Eestist arusaamatuks, aga kui selline olukord peaks olema üle-eestiline, siis oleme mõne päevaga kaotanud kontrolli kõige üle, kirjutab Britt Vahter.

ERR- Haanja

ERR- Põlva

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

ERR – Teadus

 • Minutiloeng: looduses liikumine turgutab lisaks kehale ka aju
  on 17.06.2024

  On vana tõde, et istumine tapab. Liikumise vajalikkusest ja sellest, miks eelistada seejuures looduskeskkonda, räägib Tallinna Ülikooli vanemteadur Mihkel Kangur.

 • Kaasaaegne mikroskoopia paljastab südame soopõhised struktuurierisused
  on 17.06.2024

  Meeste ja naiste südametel on nende funktsioonis märkimisväärsed erinevused. Eriti suur vahe tuleb sisse selles, kuidas mõjutavad südame funktsiooni südamehaigused, mis toob välja soopõhise lähenemise vajalikkuse. Paraku on soopõhise südamehaiguste raviga seotud teadmised veel küllaltki lünklikud.

 • Raskeimad osakesed saadi kvantpõimingusse
  on 17.06.2024

  Kvantpõiming on tavamõistuse vaatepunktist kummaline nähtus, mis seisneb selles, et kord lähemalt kokku puutunud elementaarosakesed säilitavad omavahelise sideme ka hiljem, üksteisest kaugelgi olles, ja justkui tajuvad silmapilkselt, valguse kiirusest kiiremini, mis teise põimingupaarilisega toimub.

 • Voyager 1 saadi korda
  on 17.06.2024

  Maast kõige kaugemale lennanud kosmoseaparaadil Voyager 1 on kõik neli pardainstrumenti jälle tööle saadud. Teadustöö jätkub.

 • Uuring: naised võivad taluda kosmoselendu meestest paremini
  on 14.06.2024

  Kosmoselennuga seonduv stress häirib geenide talitlust meestel rohkem kui naistel. Ühtlasi taastub geenide loomulik olek Maale naastes naistel meestest kiiremini, leidsid USA teadlased.

 • Kreeta saarelt avastati senitundmatud iidsed varemed
  on 14.06.2024

  Arheoloogid avastasid Kreeta saarelt ligikaudu 4000 aastat vana ringikujulise rajatise jäänused, mida arvatavasti kasutati Minose kultuuris usulisteks talitusteks.

 • Turgutav ühend annab ajuvitamiinile püsi
  on 14.06.2024

  Vitamiin B6 on vähemalt sama tähtis vitamiin kui suur osa teisigi vitamiine. Muu hulgas on täheldatud, et vitamiin B6 puudus võib häirida aju talitlust ning teha mälu kehvaks ja tuju pahaks.

 • Naistearst: mammograafia ei põhjusta vähki
  on 13.06.2024

  Viimasel ajal võib ühismeediast leida üleskutseid, et naised ei osaleks mammograafias, sest see põhjustavat rinnavähki. Terviseamet lükkas selle väite ümber. Taolised sõnumid võivad aga mõjutada inimeste osalemist vähi sõeluuringutel.

 • Vanemal isasel sinitihasel on naabrinaise juures rohkem lööki
  on 13.06.2024

  Võõrale emasele läheneda võib olla lihtsam vanemal isaslinnul kui noorel, sest kogemust ja n-ö veenmisoskust emast paarituma keelitada on rohkem. Samuti võib eelise anda vanema isase füüsiline tugevus, näitas Saksa teadlaste uuring.

 • Magistritöö: 19. sajandi volber meenutas rohkem lõkkeõhtut
  on 13.06.2024

  Kuigi esimesed teated akadeemilise volbri tähistamisest Tartus pärinevad 19. sajandi keskelt, oli pidu ise tollal hoopis teistsugune. Ühis- ja võistulaulmise Toomemäel ja õllekorvide põletamise Kassitoomel asendas volbrirongkäik alles 1920. aastatel. Tänapäeva volbris kohtuvad mõlema eelmise perioodi traditsioonid päris värskete kommetega, osutab Tartu Ülikooli magistritöö.

ERR – Arheoloogia

ERR – Arheoloog

 • Arheoloog: mullu oli põnevaim leid 5000-aastane talb
  on 07.02.2024

  Tallinna Suurgildi hoones on avatud rändnäitus 2023. aasta põnevamatest arheoloogilistest leidudest. Eesti Arheoloogide Liidu esimehe Ulla Kadaka sõnul oli kõige kõnekam leid kiviaja lõpust pärit väike metallist lõikeriist ehk talb.

 • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
  on 24.09.2022

  Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

 • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
  on 31.07.2022

  Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

ERR – Ajalugu

 • Harri Tiido: Moskva patriarhist ja Putini altaripoisist
  on 04.06.2024

  Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord Juha Meriläineni abil vaatluse all Moskva patriarhaadi õigeusu kirik ja patriarh Kirill. Miljardär Kirilli ühiskondlikku nägemust ning teoloogiat ilmestavad natsionalism ja traditsionalism, samuti ka messianism, märgib Tiido.

 • Marko Tiitus: piiskopkondadest ja piiskoppidest Eesti luterlikus kirikus
  on 02.06.2024

  Mais Lõuna-Eesti piiskopkonna piiskopina ametisse seatud Marko Tiitus annab EELK struktuurimuudatuste mõistmiseks ülevaate kiriku ajaloost ja praegusest teenimispildist. Kui nii kiriku liikmeskond kui ka vaimulikkond vananeb, peame sihikindlalt suunama oma fookuse noortele, märgib autor.

 • Kaire Tooming: suur osa Eesti tööstuspärandist lihtsalt seisab ja ootab
  on 01.06.2024

  Eesti kultuuripärand on taastumatu ressurss, mida ei leidu mitte kusagil mujal maailmas. Kord mõtlematult hävitatud mälestist ei ole võimalik taastada ka väga pikaajalise protsessi käigus, nagu näiteks on võimalik teha kalavarudega, kirjutab Kaire Tooming.

 • Harri Tiido: loodusest ja kurjusest
  on 30.05.2024

  Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord Alexander Etkindi abil vaatluse all loodusressursside kasutamine. Etkind viitab, et kui vili tekitas talupoja ja tekstiil proletariaadi, siis kodanlus loodi suhkruga teest, märgib Tiido.

 • Harri Tiido: õuenarr Medvedevi veider ajaloonägemus
  on 28.05.2024

  Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Dmitri Medvedevi tiraad anglosaksi kuritegelike jõudude rollist Hitleri Saksamaa tõusul ja arengul. Medevedit nörritab tugevalt asjaolu, et Nürnbergi tribunalis ei mõistetud surma ühtegi natsirežiimi majandusliku küljega tegelejat, märgib Tiido.

  Feed has no items.

ERR – Eesti uudised