ERR Uudised – Võru/Võrumaa
ERR- Võru linn
- Tamula järv Võrus tõusis üle kallasteon 13.08.2024
Võrus asuv Tamula järv tõusis üle kallaste ning ujutas üle nii rannapromenaadi kui järveäärsed rohealad.
- Gallery: Art tour takes visitors to explore Southern Estonia's peripheryon 09.08.2024
Part of the European Capital of Culture Tartu 2024 program, the Route Diverse art tour transports participants by dedicated tour bus to several locations in Southern Estonia where art exhibitions are typically few and far in between, allowing them to explore what life is like in some of the country's peripheral regions.
- Suur osa Võrust muutus lastefestivali ajaks kogu pere mängumaakson 27.07.2024
Võru linnas toimub seitsmes lastefestival ja suur osa linnast on muudetud kogu pere mängumaaks.
ERR- Võrumaa
- Gallery: Aigu Om! Festival builds cultural bridge between Estonia and Japanon 24.07.2024
Last weekend Võru County hosted the fourth edition of the music, forest and spoken word festival Aigu Om! This year's edition had special focus on the connections between Estonian and Japanese culture.
- Kagu-Eestis on märgatavalt vähenenud maamajade müükon 14.07.2024
Kagu-Eestis on võrreldes möödunud aastaga märgatavalt vähenenud maamajade müügitehingute arv. Kuigi maamaju ja talukohti on müügis varasemast rohkem on nende müügiperiood pikenenud, sest ostjad ei kiirusta maapiirkonda kinnisvara soetama.
- Kauksi Ülle: Nursipalu puuduliku mürauuringu infomürasse uputamine on ohtlikon 18.06.2024
Eesti valitsus rikub nii Nursipalu laiendamisega kui Rail Balticu trassiga, tuuleparkida rajamisel kui fosforiidi kavandamise poole liikumisega nii kodanike põhiõigusi kui ka elukeskkonda, seades nii ohtu Kagu-Eesti rahva püsimise, kultuuri jätkusuutlikkuse, kirjutab Nursipalu mürauuringut kritiseeriv Kauksi Ülle.
ERR- Võru vald
- Võru vallavanema liivakarjääri arendus tekitab kohalikes vastuseisuon 08.11.2023
Võru vallavanema Kalmer Puusepa abikaasa taotleb keskkonnaluba Kasaritsa liivakarjääri rajamiseks. Selle vastu on aga Võru valla külade Kasaritsa ja Mõksi elanikud, kes kardavad nii joogivee kadumise kui ka elukeskkonna muutuse pärast.
- Riik plaanib korvata KOV-idele harjutusväljade talumist senisest rohkemon 01.08.2023
Uue eelnõu järgi hakkab kaitseministeerium harjutusväljade talumishüvitist maksma valemi järgi: hüvitise suurus sõltub harjutusvälja ning selle mõjuala suurusest ning sellest, kui palju elamuid jääb mõjualasse. Kokku plaanib ministeerium maksta harjutusväljade talumishüvitist omavalitsustele kokku üle miljoni euro rohkem kui varem.
- Võru vald viib kultuuri- ja noorsootööasutused ühtse juhtimise allaon 15.03.2023
Palgasurve ja aina tõusvad kulud muudavad omavalitsuste eelarve järjest pingelisemaks, mis sunnib omavalitsusi oma asutusi viima ühtse juhtimise alla ja mõtlema teenuste pakkumise senisest paremini läbi. Võru valla volikogu otsustas kolmapäeval ühtse juhtimise alla viia valla kultuuri– ja noorsootööasutused, Põlvas otsustakse neljapäeval väikekooli sulgemise üle.
ERR – Rõuge
- Rõuge kiriku alt tulid välja haruldased leiudon 04.09.2024
Võrumaal Rõuge kiriku vundamendi renoveerimisel leiti haruldased leiud, mistõttu muinsuskaitseamet peatas kiriku aias pinnasetööd.
- 17 Rõuge valla küla soovib liituda Antsla vallagaon 04.04.2024
Võrumaal Rõuge vallas asuva Mõniste piirkonna 17 küla soovivad liituda Antsla vallaga, kuna elanikud ei ole rahul kohaliku võimuga. Rõuge vald on nõus külad minema laskma, aga ainult juhul, kui Antsla vald võtab üle piirkonnaga seotud laenukoormuse.
- Rõuge valla haridusreform toppab taason 15.02.2024
Rõuge vallas proovitakse juba teist aastat tulutult viia läbi haridusreformi, mis tähendaks valla koolide ja lasteaedade ühtse juhtimise alla viimist ja ühe kooli sulgemist.
ERR- Haanja
- Haanja forest owners: New regulation renders forest economically uselesson 23.07.2024
The new felling permit issuance procedure by the Environmental Board is causing confusion among Võru County forest owners whose forests lie within the restricted zone of Haanja National Park. Owners fear that if management in the restricted area becomes too complicated, the forests in protected areas will lose their economic value.
- Haanja metsaomanikud: uus kord muudab metsa majanduslikult väärtusetukson 23.07.2024
Keskkonnaameti uus raielubade väljastamise kord tekitab segadust Võrumaa metsaomanikes, kelle mets jääb Haanja rahvuspargi piiranguvööndisse. Metsaomanikud kardavad, et kui piirangualal muutub metsamajandamine liialt keeruliseks, siis kaotab kaitsealadel olev mets majandusliku väärtuse.
- Haanja kooli 9. klassi õpilased valmistasid enda lennu puuslikuon 06.05.2024
Haanja koolis on traditsiooniks saanud, et kevade saabudes meisterdavad 9. klassi õpilased oma lennu puusliku ja viivad selle lähedal oleva Vällamäe tippu.
ERR- Põlva
- Põlva Serviti viskas hooaja avamängus Kehra värava palle täison 11.09.2024
Põlva Serviti alustas oma hooaega võimsa võiduga, kui alistas esimeses mängus võõrsil HC Kehra/Horizon Pulp&Paperi 40:19 (21:9).
- Põlva Serviti ja HC Kehra alustavad kolmapäeval hooaegaon 11.09.2024
Sel nädalal jätkub Eesti meeste käsipalli meistriliiga, kui oma ametlikku hooaega alustavad tiitlikaitsja Põlva Serviti ja HC Kehra/Horizon Pulp&Paper.
- Põlva Serviti alustab jahti kümnendale järjestikusele meistritiitlileon 07.09.2024
Sel pühapäeval algab Eesti käsipalli meeste meistriliiga, kus selgitatakse juba 66. korda välja meie riigi parim meeskond. Võrreldes eelmise hooajaga on toimunud mõned muudatused – võistlustel ei osale enam SK Tapa ja HC Tallinna meeskonnad, kuid liitub uus tulija, HC Viimsi/Alexela. Lisaks astuvad võistlustulle tuttavad tiimid nagu HC Kehra/Horizon Pulp&Paper, Viljandi HC, Mistra ja tiitlikaitsja Põlva Serviti.
ERR- Põlvamaa
- Forest Brothers' train robbery play premiers in Põlva Countyon 27.06.2024
The true story of seven Forest Brothers who robbed a train in 1948 will premier at Põlva County Karilatsi Open Air Museum.
- Põlva vald tahab viia kõik viis kooli ühtse juhtimise allaon 21.02.2024
Põlva vallas käima lükatud haridusreformi seekordne eesmärk on viia kõik valla viis kooli ühtse juhtimise alla. Kui sellega on kogukonnad päri, siis vastuseisu tekitab valla plaan muuta kaks põhikooli kuueklassiliseks.
- Põlvamaa piimatootja alustas farmi pidamist ühe lehma ja kahe mullikagaon 07.02.2024
Valgetähe V klassi teenetemärgi pälvis teiste seas Põlvamaa piimatootja, teraviljakasvataja ja tõumullikate aretaja, Kaska-Luiga talu peremees Avo Kruusla.
ERR- Menu
- Galerii: Tartus toimus esimene illustratsioonifestivalon 18.09.2024
Laupäeval, 14. septembril toimus Tartus Aparaaditehases Eesti esimene illustratsioonifestival. Üritusel toimus illustraatorite turg, vestlused, ettekanded ja praktilised ning loomingulised töötoad. Festivalist võttis osa üle 800 külastaja.
- Katariina Unt: "Emalõvi" perekonna olukord on kujuteldamatuon 17.09.2024
20. septembril jõuab kinodesse Liina Triškina-Vanhatalo mängufilm "Emalõvi", mis räägib ühe ema ja tütre ummikusse jooksnud suhtest. Ema osatäitja Katariina Unt ütles "Ringvaate" stuudios, et võttepäeva järel pakkus talle suurt lohutust mõte, et tema laps on kodus.
- Rüütelkonna hoone laemaaling on kodus tagasion 17.09.2024
2022. aasta lõpus leiti Tallinnas rüütelkonna hoonest haruldane lõuendalusel plafoonmaaling. Tänaseks on maaling koju tagasi jõudnud, aga peab veel esialgu hoone põrandal lebamisega leppima.
- 16 aastat kaine olnud Andrus Vaarik: sain aru, et edasi juues suren peagi äraon 17.09.2024
16 aastat kaine olnud Andrus Vaarik rääkis, et alkoholist loobumiseni viis teda arusaamine, et kui ta kohe ei lõpeta, sureb ta peagi ära.
- Mälutreener tahab teada, kes keetis potis nõelu ja tagus puidust nuppe kokkuon 17.09.2024
Mälutreener Leelo Ainsoo rääkis "Terevisioonis", et spetsiaalsete mälutehnikate kõrval aitab mälu treenida ka see, kui keerad koduukse lukku või pesed hommikul hambaid teise käega kui tavaliselt. Üheks mälutehnikaks on lõbusatele küsimustele vastamine nagu näiteks kes keetis potis nõelu või tagus päev otsa puidust nuppe üksteise vastu.
- Toiduteadlane: ööseks pliidile jäetud toit võib kõhule kurja tehaon 17.09.2024
Eelmisel päeval valmistatud toitu võib julgesti süüa ka järgmisel päeval, kui seda õigesti säilitada. Toit tuleks ööseks panna kinnises anumas külmikusse. Enne söömist tuleks seda taaskuumutada vähemalt 75 kraadi juures, ütleb Eesti Maaülikooli toiduohutuse juhtimissüsteemide lektor Katrin Laikoja.
- Improteatri näitlejad: igas inimeses on impronäitleja peiduson 17.09.2024
Improteater Impeeriumi näitlejad Erki Aule ja Rauno Kaibiainen rääkisid "Terevisioonis", kuidas sünnivad improteatris formaadid ehk nende keeles lavastused ning ütlesid, et igas inimeses on peidus impronäitleja, sest hommikul üles ärgates ju ei tea keegi, kuidas päev täpselt kulgeb, vaid tuleb hakata lihtsalt riburadapidi minema.
- Luunja tallis kasvab Eesti esimene katseklaasivarsson 16.09.2024
Eesti Maaülikooli teadlaste ja Luunja talli koostööprojekti tulemusena sündis kolm nädalat tagasi Eesti esimene katseklaasivarss. "Ringvaade" käis väikest Endexit Luunja tallis uudistamas.
- Vändra kooliaed saab 100-aastasekson 16.09.2024
Vändra gümnaasiumi kõrval tegutsev kooliaed tähistab 17. septembril oma 100. sünnipäeva. Koolilapsed tegutsevad aias kevadel ja sügisel tänaseni.
- Noorte Eurovisioonil Eestit esindava laulu autor on Sven Lõhmuson 16.09.2024
Juba novembris toimuval noorte Eurovisioonil astub rahvusvahelise publiku ette Annabelle Ats, kelle esitus kõlab Sven Lõhmuse kirjutatud uhiuus võistluslugu "Tänavad".
ERR – Teadus
- IT-tööstuse tippjuht näeb avaliku korra pandina TI-põhist jälgimissüsteemion 18.09.2024
Maailma ühe suurema tarkvarafirma juht Larry Ellisoni nägemuse kohaselt aitaks maailmas korda luua pidevalt ümbrust registreerivad kaamerad, mida analüüsiks jooksvalt tehisaru. Videomaterjal oleks aga loomulikult krüpteerituna tallel Oracle'i andmehoidlates, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
- Uurimus: eestlased on hakanud vaikust viisakusvestlusse uputamaon 18.09.2024
Ehkki Eesti inimene ise peab end loomu poolest vaikseks, tunneb ta tuttavat kohates siiski vajadust vestlust arendada. Värskes small talk'i uurimuses selgus, et viisakuse asemel seostub see inimestele vajadusega ebamugavat vaikust täita. Näiteks tunneb eestlane end juttu tegemata ebamugavalt tuttavaga koos liftis või mõne kaugema sugulasega peolauas.
- Ka Maal oli kunagi rõngas ümberon 18.09.2024
Saturnil on rõngad, Neptuunil on rõngad, rõngad on ka Uraanil ja Jupiteril. Isegi Marsil olla väidetavasti kunagi rõngad olnud. Nüüd väidab rühm Austraalia teadlasi, et kauges-kauges minevikus on ka meie oma maakeral olnud mõnda aega oma rõngas.
- Ravimresistentsed bakterid võivad tulevikus tappa kümneid miljoneid inimesion 17.09.2024
Antibiootikumidele resistentsetest bakteritest tingitud nakkused võivad tappa järgmise 25 aasta jooksul ligi 40 miljonit inimest, selgub värskest ülemaailmsest uuringust. Sünget stsenaariumit on siiski võimalik vältida juhul, kui probleemiga ülemaailmselt kiiremas korras tegeleda.
- Eesti taimebioloogid uurisid taime ainevahetuse kujunemiston 17.09.2024
Taime ainevahetus sõltub osaliselt selle lehtedel paiknevatest õhulõhedest. Enamikul taimedest on need vaid lehe alumisel poolel, kuid mõnel mõlemal küljel. Eesti taimebioloogid osutavad, et lehe ülemise ja alumise külje õhulõhede areng kulgeb erinevaid radu pidi. Leid viib edasi põuakindlamate taimede võimalikku aretustööd.
- Eesti rannikumere temperatuur püsib viimase 30 aasta kõige soojemon 17.09.2024
Septembri õhutemperatuuri päevarekorditel on olnud oma mõju ka merepinna temperatuurile Eesti rannikul, tekitades mereleitsaku. Tallinna Tehnikaülikooli kliimateenus näitab, et kõikjal Eesti rannikumeres on merepinna temperatuur 17–18 °C kraadi juures.
- Toiduteadlane: ööseks pliidile jäetud toit võib kõhule kurja tehaon 17.09.2024
Eelmisel päeval valmistatud toitu võib julgesti süüa ka järgmisel päeval, kui seda õigesti säilitada. Toit tuleks ööseks panna kinnises anumas külmikusse. Enne söömist tuleks seda taaskuumutada vähemalt 75 kraadi juures, ütleb Eesti Maaülikooli toiduohutuse juhtimissüsteemide lektor Katrin Laikoja.
- TLÜ senat võtab Rein Müllersonilt emeriitprofessori staatuse äraon 17.09.2024
Tallinna Ülikooli (TLÜ) senat arutas emeriitprofessor Rein Müllersoni osalemist Venemaa justiitsministeeriumi korraldatud konverentsil tänavu suvel. Hinnates koostööd agressorriigi institutsioonidega lubamatuks, otsustas senat Müllersonilt talle omistatud emeerituse staatuse ära võtta.
- Juturobotid heitlevad aja suunaga nagu inimesedon 17.09.2024
Suured keelemudelid nagu GPT-4 teevad tagurpidi lausete koostamisel võrreldes normaalseks peetava suunaga oluliselt rohkem vigu, selgub hiljutisest teadustööst. Järeldus aitab paremini mõista ka inimkeelte loomulikku alusstruktuuri, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
- Eesti soe september ja Kesk-Euroopa üleujutused jagavad sama juurpõhjuston 17.09.2024
Kesk- ja Ida-Euroopat tabanud äärmuslikud üleujutused ning lumetormid on seotud Eesti ebatavaliselt sooja septembrikuuga, sõnas Tartu Ülikooli kliimafüüsika kaasprofessor Velle Toll.
ERR – Arheoloogia
- Rõuge kiriku alt tulid välja haruldased leiudon 04.09.2024
Võrumaal Rõuge kiriku vundamendi renoveerimisel leiti haruldased leiud, mistõttu muinsuskaitseamet peatas kiriku aias pinnasetööd.
- Viljandist leiti elurajooni laienduse alt seni teadmata külakalmistuon 03.09.2024
Viljandis Järveotsa elurajooni laienduse alt tuli välja kalmistu, mille olemasolu kohta seni andmed puudusid. Ajaloolaste hinnangul on tegemist 18. või 19. sajandist pärineva külakalmistuga.
- Stonehenge'i altarikivi jäljed viivad Šotimaaleon 15.08.2024
Muistseid kristalle analüüsinud teadlased osutavad, et Stonehenge'i keskmes paiknev altarikivi pärineb pühapaigast 800 kilomeetrit põhja poolt Šotimaalt. Kõige tõenäolisemaks peavad teadlased kivi saabumist laeva teel.
- Kreekast avastati haruldane rooma-aegne vanglaon 13.08.2024
Kreekas, Kórinthoses tulid päevavalgele rooma-aegse vangla jäänused. Tegu on haruldase leiuga, sest siiani on tuvastatud vaid üksikuid Rooma vanglapaiku. Kõik tõendid viitavad, et tegu oli väga trööstitu ja sünge paigaga.
- 3500 aastat vana savitahvel osutus ostunimekirjakson 31.07.2024
Türgi arheoloogid avastasid väljakaevamistelt 3500 aastat vana väikse savitahvli, mis paljastas dešifreerimisel hilispronksiaegse mööbliostu nimekirja. Teadlased loodavad, et leid võib anda sissevaate piirkonna tollasesse sotsiaalmajanduslikku olukorda.
- Arheoloogid uurivad Läänemaa muinaslinnuseidon 15.07.2024
Arheoloogid uurivad, kas ja kui kaua võisid Läänemaa muinaslinnused olla kasutusel pärast Eesti vallutamist 13. sajandil. Kui Leedi Hallimäel algavad arheoloogilised kaevamised sellel nädalal, siis Tubrilinnas on töö juba hoos.
- Norra kiviringide alt leiti kümneid iidseid väikelaste hauduon 15.07.2024
Arheoloogid leidsid Lõuna-Norrast pronksi- ja rauaaegse väikelaste matmispaiga, mida kasutati järjepidevalt üle 600 aasta. Eksperdid pole kindlad, miks eelistasid kohalikud matta lapsi järjepidevalt just ühte kohta.
- Arheoloog: inimluude säilimist soodustab nii Eesti kliima kui ka pinnason 13.07.2024
Hiljaaegu Tallinna Kunderi tänavalt avastatud varauusaegne luustik on järjekordne näide sellest, kuidas ehitustööde käigus inimsäilmete otsa sattumine on Eestis tavapärane nähtus. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Mari Tõrv märkis, et üldiselt säilivad luud Eesti kliimas ja pinnases hästi ning ehitusel tuleb lihtsalt sellise paratamatusega arvestada.
- Ida-Virumaal uuriti Tarakalda linnusekohtaon 22.06.2024
Ida-Virumaal Purtse Tarakalda linnamäel toimusid sel nädalal arheoloogilised välitööd. Uuringud tegi eriliseks suure hulga ajaloohuviliste noorte kaasamine.
- Kreeta saarelt avastati senitundmatud iidsed varemedon 14.06.2024
Arheoloogid avastasid Kreeta saarelt ligikaudu 4000 aastat vana ringikujulise rajatise jäänused, mida arvatavasti kasutati Minose kultuuris usulisteks talitusteks.
ERR – Arheoloog
- Arheoloog: mullu oli põnevaim leid 5000-aastane talbon 07.02.2024
Tallinna Suurgildi hoones on avatud rändnäitus 2023. aasta põnevamatest arheoloogilistest leidudest. Eesti Arheoloogide Liidu esimehe Ulla Kadaka sõnul oli kõige kõnekam leid kiviaja lõpust pärit väike metallist lõikeriist ehk talb.
- Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenudon 24.09.2022
Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.
- Valmis raamat arheoloog Vello Lõugaseston 31.07.2022
Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.
ERR – Ajalugu
- Rein Tammsaar: ÜRO rahvusvahelisel õigusel põhineva maailmakorra keskmeson 17.09.2024
33 aastat tagasi, 17. septembril 1991 sai Eestist ÜRO liikmesriik. Kuidas me ÜRO-ga liitumiseni jõudsime? Mida on ÜRO meile andnud? Mida on ÜRO suutnud Ukraina jaoks ära teha? Kas ÜRO-d saab reformida? Mida oodata peatselt algavalt ÜRO Peaassamblee 79. kõrgetasemeliselt nädalalt? ÜRO rollist ja tegevusest annab ülevaate Rein Tammsaar.
- Paljud Eesti klaasitööstuse ajaloolistest asupaikadest võivad hävidaon 16.09.2024
Uusajal oli Eestis üsna suur klaasitööstus, kuid kunagistest klaasitööstuse asupaikadest on muinsuskaitse alla võetud kõigest kuus. Seega võivad ülejäänud paigad olla hävimisohus, selgus hiljuti kaitstud doktoritööst.
- Sander Promm: Hiinast Eestile lähtuvatest hübriidsetest julgeolekuohtudeston 14.09.2024
Viimasel kümnendil on Eestis ja mujal maailmas sõjaka Venemaa kõrval järjest enam pööratud tähelepanu rahvusvahelisel areenil endale tugeva positsiooni loonud Hiina Rahvavabariigile. Hiina ekspansiivne majandusliku ja sõjalise võimekuse kasv on julgeolekuekspertides tekitanud debati Hiina rahumeelse tõusu kontseptsiooni ja võimalikkuse üle, kirjutab Sander Promm algselt Riigikogu Toimetistes ilmunud ülevaates.
- Kristjan Otsmann: Eestis kannab õigeusku Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikon 10.09.2024
Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik tegutseb oikumeenilise patriarhi kui idakiriku kõrgeima autoriteedi tahte järgi iseseisvas Eestis ainsa õiguspärase õigeusukirikuna, kirjutab Kristjan Otsmann vastuses Igor Prekupi kommentaarile "Ajalugu ei salli ebatäpsusi".
- Andres Aule: erioperatsioonid, mis muudavad ajaluguon 05.09.2024
Eesti ajalugu ja selle jäädvustamist ei saa ega tohi vaadata ainult kriminaalõiguslikust aspektist. Meil on rahvana kohus vaadata enda minevikku ka ajaloolisest, poliitilisest, kultuurilisest ja etnilisest vaatenurgast, kirjutab Andres Aule.
ERR – Eesti uudised