Bioneer
Keskonnaamet
- Kalaluba.ee keskkond võimaldab nüüd Google Pay ja Apple Pay makseid
Alates sellest nädalast on võimalik kalaluba.ee lehelt püügiõiguse või aastase jahipidamise loa soetamiseks kasutada Apple Pay ja Google Pay makset. Olemasolevatele võimalustele lisanduv uus makseviis on lihtne, kiire ja turvaline.
- Vähipüük on lubatud üksnes augustis
Jõevähi populatsiooni kaitseks on vähipüük kalastuskaardi alusel lubatud üksnes augustikuus ning kaugeltki mitte kõikides veekogudes. Paraku on keskkonnaametnikud selle suve jooksul avastanud 36 jõevähi püügiga seotud rikkumist, neist enim – 15 on olnud just vähipüük keelatud ajal.
- Pärandniitude taastamiseks on avatud loodushoiutoetuse taotlemise teine voor
Seoses täiendavate rahaliste vahendite eraldamisega, on avatud loodushoiutoetuse taotlemise teine voor, et taastada Eesti kaitsealadel elurikkaid pärandniite. Keskkonnaametile taotluste esitamise tähtaeg on 10. september 2024.
- Eesti-Soome LIFE projekti käigus taastati Eestis ligi 180 hektarit looduskooslusi
Eesti-Soome ühine LIFE projekt „Läänemere rannikuelupaikade võrgustiku taastamine“ on lõpusirgel. Projekti käigus sai Eestis taastatud ligi 180 hektarit looduskooslusi. 22. augustil toimus Viinistus Ranniku LIFE projekti Eesti lõpuseminar, kus tutvustati projekti eestipoolseid tulemusi.
- Ootame huvilisi Rammu saarele kukemarjanõmme taastamise talgutele
Talgutööde käigus eemaldame nõmmekoosluselt noored männid, et haruldane taimestik saaks alal kenasti kasvada. Talgud toimuvad 23.–25. augustil ja grupi suurus on kuni 13 inimest.
- Keskkonnaamet lubab sigade Aafrika katku tõkestamiseks öösihiku kasutamist
Keskkonnaamet andis öösihiku kasutamise loa tähtajaliselt kuni 28. veebruar 2025, mil lõpeb käimasolev jahiaasta. Öösihiku kasutamise eesmärgiks on piirata metssigade arvukust sigade Aafrika katku (SAK) leviku tõkestamiseks. Ettepaneku öösihikute kasutamise lubamiseks tegi Põllumajandus- ja Toiduamet, kelle vastutusala on taudi leviku piiramine. Öösihikute kasutamise lubamist toetas Loomataudide tõrje ekspertrühm, kuhu kuuluvad Eesti Maaülikooli, Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse, Keskkonnaagentuuri, Keskkonnaameti, Eesti Jahimeeste Seltsi ja Põllumajandus- ja Toiduameti esindajad.
Keskkonnaministeerium
Keskkonnaagentuur
- Turvalised ja jätkusuutlikud alternatiivid vähendaksid „igaveste kemikaalide“ kasutamist tekstiilides ning tõhustaksid tekstiilmaterjalide korduvkasutust ja ringlussevõttu
Vastavalt täna EEA (European Environment Agency) poolt avaldatud aruandele on PFASide (per- ja polüfluoritud alküülühendid) kasutamise vähendamine rõivastes, mööblis ja muudes tekstiiltoodetes oluline, et suurendada nende taaskasutamist ning soodustamaks üleminekut „tooda-tarbi-viska minema“ majandusmudelilt ringmajandusmudelile. PFASid on tuntud ka nimega „igavesed kemikaalid“, kuna keskkonda sattudes püsivad need ained aastatuhandeid ja inimese organismi kogunedes põhjustavad erinevaid terviseprobleeme nagu maksakahjustused, kilpnäärmehaigus, rasvumine, viljakuse langus või vähktõbi.
- Püssi paisule kalapääsu rajamine aitab taastada Purtse jõe ajaloolised kalavarud
Septembris alanud Püssi paisu eemaldamine ja kalapääsu rajamine avab merest jõkke rändavatele kaladele ligipääsu Purtse jõe kesk- ja ülemjooksule, samuti selle suurimale lisajõele. See on oluline samm, et taastada kunagine Eesti olulisuselt teine lõhejõgi ning aidata kaasa kalavarude suurenemisele.
- Täna on rahvusvaheline osoonipäev: Euroopa Liit jätkab osoonikihti kahjustavate gaaside järk-järgulist kõrvaldamist
Täna, 16. septembril möödub 37 aastat Montreali protokolli sõlmimisest, mille eesmärk on kaitsta osoonikihti ja lõpetada järk-järguliselt seda kahandavate ainete tarbimine ning tootmine.
- Blogis: Muldade seisund mõjutab nii toidujulgeolekut, majandust kui ka edukust kliimamuutustega võitlemisel
Keskkonnaagentuur avaldab käesoleva aasta jooksul ülevaated Eesti keskkonnaseisundist ja selle olulistest muutustest. Selle raames on viimasena ilmunud kompaktne ülevaade Eesti mullast ja maahõivest.
- Copernicus: 2024. aasta suvi oli rekordiliselt soe nii ülemaailmselt kui Euroopas
Copernicuse kliimamuutuste seire teenus (C3S), mida rakendab Euroopa Komisjoni nimel ja Euroopa Liidu rahastusel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF), avaldab igal kuul kliimaülevaateid, kus teavitab globaalse pinnalähedase õhutemperatuuri, mere jääkatte ja hüdroloogiliste näitajate muutustest. Lisaks sisaldab käesolev ülevaade põhjapoolkera suve (juuni, juuli ja august) olulisemaid mõõtmistulemusi. Enamik andmeid pärineb ERA5 kogust, mis põhineb miljarditel mõõtmisandmetel satelliitidelt, laevadelt, lennu- ja meteoroloogiajaamadest üle terve maailma.
- Alanud on taotluste vastuvõtt Rannaleetide fondi “Sinilind” stipendiumideks
Eesti Rahvuskultuuri Fond (ERKF) võtab kuni 15. oktoobrini vastu taotlusi stipendiumideks ja kultuuriprojektide finantseerimiseks.