Ajalugu

Muuseumide uudised, arheoloogia, ajalugu….

Võrumaa Muuseum

  • Eesti meeskunstnike ühisnäitus “Meestest naistele”
    by Tiia on 10.04.2024 at 11:16:30

    Maali autor Mauri Gross Selleks et lilli kinkida või kingitus ulatada, ei pea olema tähtpäev. Vahel on hea tunne hoopis pärast sündmust või tähtpäeva. Nii on ka selle näitusega, mis 12. aprillil Vana-Võromaa Kultuurikojas avaneb. Esmalt rahvusvahelisel naistepäeval 8. märtsil Tallinna kahes esinduslikus galeriis – Haus Galeriis ja ArtDepoos – avatud näitus leidis suurt tähelepanu The post Eesti meeskunstnike ühisnäitus “Meestest naistele” appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • „Meestelt naistele“
    by Tiia on 31.03.2024 at 11:14:34

    Selleks et kinkida lilled või ulatada kingitus ei pea olema alati tähtpäev. Vahel peale sündmust või tähtpäeva on lihtsalt hea tunne. Nii ka selle väljapanekuga, mis  avaneb peatselt Võrus. Näitus mis esmalt avati rahvusvahelisel naistepäeval Tallinna kahes esinduslikus galeriis, üheaegselt nii Haus Galeriis kui ArtDepoos, on leidnud suurt tähelepanu ja vastukaja parimal viisil. Kahe galerii The post „Meestelt naistele“ appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Koos käsitööga laulma!
    by Tiia on 28.02.2024 at 07:19:34

    Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 18 laulavad Vahtsõliina Leelotsõõri naised Vana-Võromaa Kultuurikojas regilaule. Neil on kaasas käsitöö, mida hea laulu saatel nokitseda. Sündmus toimub Läti rahvakunstinäituse „Meie“ värvikirevate tekstiilide vahel. Kutsume teid regilauluõhtule kaasa laulma ja käsitööd tegema! Sissepääs muuseumipiletiga. Foto: Andres Treial Ma lää liina kudame. – Sääl ma koa kolme rätti, kolme rätti, kuvve The post Koos käsitööga laulma! appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Audiogiid aitab väljapanekuid kuulata
    by Tiia on 27.02.2024 at 13:25:13

    Alates veebruarikuust võtab Vana-Võromaa Kultuurikoja muuseumisaalis külastajaid vastu audiogiid. Eesti-, võru- või ingliskeelse lisainfo kuulamiseks tuleb külastajal kasutada isiklikku internetiühenduse ja ruutkoodi skaneerimise rakendusega mobiiltelefoni. Esialgu rõõmustavad ajaloohuvilisi 33 lugu. Kuulda saab eksponeeritud esemete päritolu kohta, kohati avatakse Võrumaa ajalootausta ka laiemalt. Ootame näitust kuulama!     The post Audiogiid aitab väljapanekuid kuulata appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

  • Koolilinn Võru mälestustes
    by Tiia on 27.02.2024 at 13:18:18

      Hästi teatakse Võrus asunud, tuntud koolimehe Johannes Käisi juhitud õpetajate seminari (1921–1930) ja kooliga seotud harjutuskooli. Kuid juba palju aastaid varem (1832–1866) oli Võru üks Liivimaa tähtsamaid hariduskeskusi. Nüüd saab selle kohta lugeda äsja Loomingu Raamatukogus ilmunud tollase Heinrich Krümmeri erakooli õpetaja Heinrich Eisenschmidti mälestusteraamatust „Mälestusi Krümmeri õppeasutusest Võrus“ (saksa keelest tõlkinud Ene Kuus). The post Koolilinn Võru mälestustes appeared first on Vana-Võromaa Kultuurikoda.

Kreutzwaldi muusuem

  • Töötoas valmib aedniku aastaraamat
    by toimetaja on 28.03.2024 at 07:39:06

    17. aprillil kell 10 pakub Kreutzwaldi muuseum huvilistele aiapidajatele võimalust meisterdada endale voldikköites märkmik, kuhu on hea sõnas ja pildis aasta aiatööd talletada. Aedniku aastaraamat on jagatud neljaks osaks – iga aastaaja jaoks oma poogen, kuhu saab kirjutada ja pilte kleepida. Voldikköide avaneb lõõtsana, nii et kõiki märkmikus olevaid pilte saab vaadata korraga. Märkmiku kaunistamiseks The post Töötoas valmib aedniku aastaraamat appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Edukas esinemine Koidula etluskonkursil Pärnus
    by toimetaja on 28.03.2024 at 07:26:16

    Heli Piht, Arabella Antons, Maara Parhomenko. Foto: Ants Liigus Kreutzwaldi muuseumis toimunud X Koidula etluskonkursi eelvoorus olid hindajate arvates parimad Maara Parhomenko (Koidula, „Siis nuta“; Reio Roos, „Peräsõna“), Kreet Rosin-Pindmaa (Koidula, „Lained“; Kreet Rosin-Pindmaa, „Südamesillal“) ja Raili Leesalu (Koidula, „Ei jõua ma“; Linda Ruud, „Inimesed ilma tuleta“). Edukalt läks neil ka finaalvoorus 9. märtsil Koidula The post Edukas esinemine Koidula etluskonkursil Pärnus appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Ilmus tähelepanuväärne täiendus kreutzwaldiaanale
    by toimetaja on 28.03.2024 at 07:15:54

    See foto Friedrich Reinhold Kreutzwaldist on leidnud läbi aegade kõikvõimalikes trükistes ja meediavormides kõige enam kasutust. Pildi on teinud 1870. aastatel Reinhold Sachker. Fotod pärinevad raamatust „Doktor Kreutzwaldi visiitportreed“. Produtsent, stsenarist ja režissöör Mait Laas avaldas 16. märtsi Postimehes artikli „Kuidas lauluisa Kreutzwald näguderaamatu hulluse küüsi langes“. Autor tutvustab Ago Ruusi raamatuid („Doktor Kreutzwaldi visiitportreed“, The post Ilmus tähelepanuväärne täiendus kreutzwaldiaanale appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Muinasjututund 28. veebruaril kell 11 ja 13
    by toimetaja on 27.02.2024 at 08:55:48

    The post Muinasjututund 28. veebruaril kell 11 ja 13 appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

  • Emakeelepäeva lugemistunnis Kristjan Jaak Peterson
    by toimetaja on 27.02.2024 at 08:52:47

    Kui minust ükskord kuulukse: „Ta elas ammu!” – Siis püha laulupikse heidan teie hinge, Mu haruharvad sõbrad! läbi halli aja. K. J. Peterson Kristjan Jaak Peterson (1801–1822) oli esimene luuletaja, kes ülistas oma oodis „Kuu“ selle maa keelt. Tema aegumatus sõnumis kõlab usk eesti keele püsimisse. 14. märts, K. J. Petersoni sünnipäev, on meie emakeelepäev. The post Emakeelepäeva lugemistunnis Kristjan Jaak Peterson appeared first on Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum.

Mõniste Muuseum

Mõniste Talurahvamuuseum Vanim vabaõhumuuseum Eestis

  • Hargla kirikindad kapist väljas
    by haldaja on 28.03.2024 at 07:23:07

    Kevadine kapituulutus tõi Mõniste Talurahvamuuseumi fondist välja Hargla kihelkonna kirikindad. Need on uurijatelt seni vähe tähelepanu saanud, aga nüüd on võimalik kunagistest mustritest kohapeal avatud väljapaneku kaudu osa saada. Mõniste rahvamajas peetud Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontserdi lavakujunduse tarvis koguti Heli Toropi eestvedamisel piirkonnas kokku hulk kirikindaid. Mustrid on aja jooksul muutunud, aga kindakogus annab The post Hargla kirikindad kapist väljas appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Teeme ühe toreda jüripäeva!
    by haldaja on 28.03.2024 at 07:21:40

    Kui sa ei tea, mida koolivaheajal teha, sea sammud 24. aprillil kell 10 Mõniste muuseumi. Tule kohe koos perega! Jüripäev oli talurahva seas üks tähtis päev. Siis algas põllutööde aeg, mil võeti tallu suilisi. Sel päeval pandi püha Jüri kutsikatele ka päitsed pähe, et nad ei saaks koduloomi murda. Jüripäeval tegeldi veel nõidumisega ja tingimata The post Teeme ühe toreda jüripäeva! appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Külajutu-kolmapäev tuleb taas
    by haldaja on 28.03.2024 at 07:20:37

    Märtsis kutsus Mõniste Talurahvamuuseum külarahvast sisustatud kohtumisele. Külajutupäev läks korda ja oli osalejate sõnul huvitav. Uus kohtumine ootab huvilisi ees juba 17. aprillil kell 10 ning seekord on teemaks jüripäev. Külajutupäev on mõeldud kõigile, kel soov kodust välja tulla ja suhelda. Aprillile kohaselt teeme sel kohtumisel jürituld ja ka jutud on jüripäevast kantud. Loodetavasti teeb The post Külajutu-kolmapäev tuleb taas appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Aprillis läheme metsa
    by haldaja on 28.03.2024 at 07:19:28

    Muuseumitunnis „Mets meie ümber“ tutvume erinevate puuliikidega, mis Eesti metsas kasvavad, ning räägime loomadest ja lindudest. Kui puud püsivad kenasti paigal, siis loomi on suure grupiga liikudes keeruline kohata. Kindel on aga see, et nad on oma tegemistest jälgi jätnud. Teeme juttu toiduahelast ja võimalusest, et mõni lüli toiduahelas katkeb. Vestleme, kui ohtlik on metsale The post Aprillis läheme metsa appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Kuutsi küla kuulujutu-kolmapäev
    by haldaja on 27.02.2024 at 09:57:39

    Kuutsi küla esimene kuulujutu-kolmapäev toimub 20. märtsil kell 9 Mõniste Talurahvamuuseumi õppehoones ja on mõeldud kõigile, kel soov kodust välja tulla ja suhelda. Iga tulija võiks kaasa võtta midagi, mis iseloomustab teda või tema huvisid: näiteks käsitöömeistrid omavalmistatud esemeid, lugemishuvilised oma lemmikraamatu jne. Edaspidigi toimuvad kohtumised iga kuu kolmandal kolmapäeval samal kellaajal. Järgmise kohtumise teema The post Kuutsi küla kuulujutu-kolmapäev appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Pärandoskuste päevad Mõnistes
    by haldaja on 27.02.2024 at 09:54:35

    Villatöödega seotud pärandoskuste päevad toimuvad Mõniste muuseumis 20.–21. aprillil. Juhendaja Julika Roos on hinnatud koolitaja, käsitööline, villastuudio Lammas Linnas eestvedaja, osaline pärandkultuurilistes tegemistes MTÜ-s Vanad Oskused, Hea Villa seltsi üks asutajaliikmeid ning raamatu „Villast lõngani“ kaasautor. Osalejatel soovitame kaasa võtta voki. Võib ka lisaks kraasid ja/või kedervarre. Suuremat vokkide restaureerimist küll kohapeal ette ei võeta The post Pärandoskuste päevad Mõnistes appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Märts toob uued muuseumitunnid
    by haldaja on 27.02.2024 at 09:46:15

    Programm „Naiste tööd ja tegemised tsaariajast tänapäevani“ annab ülevaate, kuidas on naiste elukorraldus, õigused ja staatus ajas muutunud. Vanasti oli levinud ütlus, et hoolas naine sai ainult kaks korda päevas istuda: siis kui lehmi lüpsis ja kartuleid kooris. Naisel tuli talus teha igasuguseid toimetusi: talitada loomi, toita lapsi, parandada riideid, teha süüa. Kevadest sügiseni toimetasid The post Märts toob uued muuseumitunnid appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Voki uuele elule äratamise töötuba- jääb ära!
    by haldaja on 26.01.2024 at 06:07:20

    2.–3. märtsil on huvilistel võimalus Mõniste muuseumis oma vana vokk töökorda seada. Juhendab hinnatud koolitaja ja käsitööline Julika Roos. Ta on villastuudio Lammas Linnas eestvedaja, osaline pärandkultuurilistes tegemistes MTÜ-s Vanad Oskused, Hea Villa seltsi üks asutajaliikmeid ning raamatu „Villast lõngani“ kaasautor. Selleks et juhendaja saaks kõigile soovijatele personaalset nõu anda, on kohtade arv töötoas piiratud The post Voki uuele elule äratamise töötuba- jääb ära! appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Veebruar toob sõbrapäeva ja vastlapäeva
    by haldaja on 26.01.2024 at 06:01:03

    Sõbrapäeva programm 5.–9. veebruaril. Nädal enne sõbrapäeva on just paras aeg tulla muuseumi selle tähistamiseks inspiratsiooni ja teadmisi saama. Saabuvaks pühaks saab muuseumist kaasa ka omatehtud meisterduse. Vastlapäeva programm 12.–16. veebruaril. Teeme juttu vastlapäevakommetest, valmistame vurri ja kui ilm lubab, laseme liugu. Vastlapäev on rahvakalendris tuntud ka kui lihaheitepäev, liugupäev ja pudrupäev. Tegu on liikuva The post Veebruar toob sõbrapäeva ja vastlapäeva appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

  • Jaanuari muuseumitunnid viivad tagatuppa
    by haldaja on 20.12.2023 at 13:25:23

    Muuseumitundi  „Milleks meile muuseum?“ saab tulla 8.–19. jaanuarini ja see on mõeldud 1.–6. klassi õpilastele. Muuseumidesse on talletatud meie esivanemate kultuuripärand. Seda on kogutud, uuritud ja hoitud ikka selleks, et külastajad, uurijad, teadlased saaksid soovitud ajahetkel vajalikku infot. Piilume ka muuseumi tagaruumidesse, kuhu külastajad tavaliselt ei pääse. Programmi lõpuks on laps saanud juurde teadmisi muuseumi tähtsusest The post Jaanuari muuseumitunnid viivad tagatuppa appeared first on Mõniste Talurahvamuuseum.

Karilatsi Muuseum

    Feed has no items.

Rahvusarhiivi ajaveeb

Rahvusarhiivi ajaveebRahvusarhiivi ajaveeb Alates huvitavatest leidudest hoidlasügavustest kuni värskemate digiteenuste tutvustusteni

Eesti Rahva Muuseum

  • Ootame koolilapsi ERMi kevadlaagrisse "Öösürr"!
    by AiviJ on 15.04.2024 at 14:41:47

    Ootame koolilapsi 23. ja 24. aprillil kevadlaagrisse „Öösürr“! Miks küll on meie laagril sel korral niivõrd kummaline nimi? Sest selles laagris saab minna keset päist päeva pimedasse öösse, olla sürrealistlik kunstnik, uurida lambivalgust ning viia läbi üks kevadine linnuvaatlus. Olgu siiski hoiatatud, et öösorri me selles laagris ei kohta! Laagri esimesel päeval külastame näitusi „Kellele kuulub öö?“ ning "Pirrust prožektorini“, mängime, külvame ja meisterdame. Teisel päeval kehastume kunstnikeks ning teeme ühise kunstiteose. Muuseumi välialal teeme läbi orienteerumismängu ning laagri lõpetuseks küpsetame kooki. Kuna väljas on juba mõnusad kevadilmad, siis oleme mõlemal päeval õues. Selga sobivad riided! Laagriinfo Toimumisaeg: 23.-24. aprill kell 10–15. Toimumiskoht: Eesti Rahva Muuseum (Muuseumi tee 2, Tartu). Kogunemine A-sissepääsu infoleti juures. Sihtrühm: 8–11-aastased lapsed. Laagritasu: 40 eurot/osaleja. Hind sisaldab laagri tegevusi ja materjalitasu ning sooja lõunat koos magustoiduga muuseumi restoranis Pööripäev. Registreerimine: Osalemiseks palume kindlasti laps kõigepealt registreerida ning seejärel tasuda laagri osalustasu ERMi e-poes. Palun pane tähele! Kohtade arv on piiratud, laagrisse mahub 20 last. Registreerimisvorm ei võta vastu uusi vastuseid, kui kohad on täitunud.  Koha laagris tagab laagritasu õigeaegne maksmine, s.o hiljemalt 17. aprilliks. Kohast loobumisest palume teatada vähemalt viis päeva enne laagri toimumist, s.o 17. aprilliks. Sel juhul saame tagastada ka osalustasu. Muuseumil on õigus teha programmis muudatusi. Lisainfo: hariduskeskus@erm.ee Keel Eesti keel Registreerimine 17. aprillini Esmaspäev, aprill 15, 2024 - 17:15 Maria Kilk

  • ERM alustab kursustega “Eesti keele praktika kultuuriruumi tutvustamise kaudu”
    by AiviJ on 15.04.2024 at 11:27:37

    Eesti Rahva Muuseum korraldab 2024. aastal eesti keele praktikat 400 inimesele Eesti kultuuriruumi tutvustamise kaudu.  Tartu grupi kursuse kava (gruppi mahub 16-50 inimest): 27. aprill kl 13-18, „Eesti keel on huvitav“. Õppekäik ERM-i püsinäituse „Kohtumised“ keelekatla saali. Õppepäeval vaadatakse ühiselt ERM-is toimunud ümarlaua „Võime rääkida: kas keel muudab meelt?“ salvestust, järgneb tagasiside, arutelu ja rühmatöö „Minu ümarlaud“. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: Eesti Rahva Muuseum (ERM), Muuseumi tee 2, Tartu 30. aprill kl 15-20, „Riik ja rahvas, kultuuriloolised teetähised“. Õppekäik püsinäituse „Kohtumised“ saalidesse: „Tulekud ja minekud“ ja „Paralleelilmad“. Õppepäev arutletakse, kuidas rääkida keerulistest aegadest. Vaatame filmi „Seltsimees laps“ ja teeme rühmatööd digitaalse haridusplatvormi „Ajalugu ekraanil“ abil. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu 4. mai kl 13-18, „Kes või mis on eestlane? Riik ja rahvas“. Õppekäik soome-ugri püsinäitusel „Uurali kaja“. Õppepäeval käsitletakse riigi ja rahva ning kultuurilooliste teetähiste teemasid. Räägime eri kultuuride omavahelistest seostest ja mõjudest laiemalt ning Eesti kultuurimälu kujunemisest ja mälutraumadest. Lisaks toimub ajurünnak järgmise ümarlaua „Võime rääkida“ teema leidmiseks, luuakse teemaportfell. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu 7. mai kl 15-20. Õppekäik Raadil: „Mõisast sõjalennuväljani. Ajastu kihid“. Õppepäev teemal: „Kuidas koguda ja jäädvustada esivanemate lugusid. Julgus rääkida“. Ümarlaua läbimängimine grupi poolt valitud teemal. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu. 22. juuni kl 15-18. Kell 15.00-15.30 saabumiskohv, 15.30 kogunemine ERM-i Hurda saalis, juhised ümarlauaks. 16.00-18.00 Tartu ja Pärnu kursuslaste ühine õppekäik, osalemine ümarlaua „Võime rääkida“ lindistusel ERM-is. Samal päeval kell 11.00-15.00 vajadusel täiendav õppepäev ja/või õppekäik neile, kellel on üks koolituspäev vahele jäänud. Õppepäeval vaatame filmi „Olemise ilu“, millele järgneb arutelu. Õppekäik püsinäitusel „Kohtumised“: „Inimene ja looduskeskkond“. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu Pärnu grupi kursuse kava (gruppi mahub 16-50 inimest): 10. mai kl 11-16. Õppepäeval Pärnu Muuseumis vaadatakse ühiselt ERM-is toimunud ümarlaua „Võime rääkida: Kas keel muudab meelt?“ salvestust, järgneb tagasiside, arutelu, rühmatöö „Minu ümarlaud“. Giidituur Pärnu muuseumi Punasesse torni.  Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: Pärnu Muuseum, Aida 31 ja muuseumi Punane torn, Hommiku 11. 11. mai, kl 11-16. Õppepäev Pärnu Muuseumis arutletakse, kuidas rääkida keerulistest aegadest? Vaatame filmi „Seltsimees laps“ ja teeme rühmatööd digitaalse haridusplatvormi „Ajalugu ekraanil“ abil. Õppekäik, giidituur Pärnu Muuseumi püsinäitusele „11 000 aastat ajalugu“. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisandub kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: Pärnu Muuseum, Aida 31. 12. mai kl 12. Õppepäev ja õppekäik Koidula Muuseumis: ärkamisaeg ja tegevused välialal. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi. Toimumise koht: Koidula muuseum, Jannseni 37, Pärnu. 25. mai, kell 8.30. Õppepäev ja õppekäik Tartusse: „Eesti keel on huvitav. Kes või mis on eestlane? Riik ja rahvas“. Kultuurilooline giidiekskursioon bussis Pärnu-Tartu (õppekäik), buss stardib Pärnu Muuseumi eest, Aida 3.  Õppepäev ERMi püsinäitusel „Kohtumised“ ja soome-ugri püsinäitusel „Uurali kaja“. Õppepäeval käsitletakse riigi ja rahva ning kultuurilooliste teetähiste teemasid. Räägime eri kultuuride omavahelistest seostest ja mõjudest laiemalt ning Eesti kultuurimälu kujunemisest ja mälutraumadest. Lisaks toimub ajurünnak järgmise ümarlaua „Võime rääkida“ teema leidmiseks, luuakse teemaportfell. Õppepäev kestab 5 akadeemilist tundi, lisaks kohvipaus 30 minutit ja õppekäik. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu 22. juuni Pärnu grupp saabub Tartusse kl 11, tervituskohv kl 11.00-11.30, tutvumine muuseumiga. 15.00-15.30 Tartu ja Pärnu gruppide kohvipaus. 15.30-kogunemine ERM-i Hurda saalis, juhised ümarlauaks. 16.00-18.00 Tartu ja Pärnu kursuslaste ühine õppekäik: Osalemine ümarlaua „Võime rääkida“ lindistusel ERM-is. Samal päeval kell 11.00-15.00 vajadusel täiendav õppepäev ja/või õppekäik neile, kellel on üks koolituspäev vahele jäänud. Õppepäeval vaatame filmi „Olemise ilu“, millele järgneb arutelu. Õppekäik püsinäitusel „Kohtumised“: „Inimene ja looduskeskkond“. Toimumise koht: ERM, Muuseumi tee 2, Tartu. Projekt (viitenumber 275495) saab toetust Euroopa Sotsiaalfond+ toetusest rahastatava projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ raames. Registreerimine: www.integratsioon.ee Keel Eesti keel Tartu grupp alustab 27. aprillil, Pärnu grupp 10. mail Esmaspäev, aprill 15, 2024 - 13:30 Kairi Ustav

  • Eesti Rahva Muuseum avas oma 115. sünnipäeval suurejoonelise valgustite väljapaneku „Pirrust prožektorini“.
    by AiviJ on 15.04.2024 at 08:32:12

    Eesti Rahva Muuseum tähistas 14. aprillil oma 115. sünnipäeva rikkaliku eriprogrammiga. Traditsiooniliselt avati sel päeval ka uus näitus, milleks seekord on põnev valgustite väljapanek „Pirrust prožektorini. Valgusteid ERMi kogudest“. Näitus tutvustab valgusteid, mis on olnud osa Eesti kultuuripärandist erinevatel aegadel, aga eriti nende viimase 150 aasta tormilist arengut. Külastajad saavad näha mitmekesist valikut tavapärasematest, haruldasematest ja huvitavamatest valgusallikatest alates traditsioonilistest lambikujudest keerukate prožektoriteni. ERMi kogus on ligi 2000 valgustusega seotud eset, neist kõige arvukamalt küünlajalgu – ligi 800, õli- ja gaasilampe on kokku umbes 400, küünlalühtreid üle 200 ja pilakuid 160, näituselt leiab aga ka pirru ja prožektori. Väljapanek on avatud püsinäituse „Kohtumised“ avatud hoidlas ja selle on kureerinud ERMi koguhoidja Ülle Jäe. Foto: Vaade valgustite näituselt. Berta Jänes  Lisainfo: Aivi Jürgenson kommunikatsiooni- ja turundusjuht Eesti Rahva Muuseum aivi.jurgenson@erm.ee 5866 7773   Keel Eesti keel Väljapaneku leiab püsinäituse "Kohtumised" avatud hoidlast Esmaspäev, aprill 15, 2024 - 11:30 Vaade valgustite näitusele Berta Jänes

  • Eesti Rahva Muuseum tähistab oma 115. sünnipäeva!
    by AiviJ on 13.04.2024 at 19:43:39

    ERMi sünnipäeval on majja oodatud nii väiksed kui suured, näitusehuvilised ja muidu uudistajad. Avame uksed tavapäraselt kell 10. Tule veeda ERMis kiirustamata kogu pühapäev. Püsinäituste "Kohtumised" ja "Uurali kaja" kõrval on avatud uus põnev näitus „Kellele kuulub öö?“. Ajutiste näituste saali on end sisse seadnud verivärske kunstinäitus "Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood...". A-fuajees on kõigile tasuta imetlemiseks Armeenia kunstniku Vahan Shahbazyani värviküllaste maalide näitus. Traditsiooniliselt avame ERMi sünnipäeval ka uue näituse, seekord on selleks väljapanek ERMi kogudesse kuuluvatest valgustitest "Pirrust prožektorini", mille leiab püsinäituse "Kohtumised" avatud hoidlast.  Päevakava: Kell 11.00 ERMi direktori Kertu Saksa eksklusiivne majatuur “Ühest uksest sisse, teisest välja" (registreerumisega, kokku mahub tuurile 30 inimest). Sisene peauksest ja vaata, kuhu tuuriga välja jõuad! Kell 11.00-12.00 külvame maja ümber rukkililli, et suvel õiteilu nautida. Seemnetega tuleb appi Click & Grow. Kell 12.00-13.30 sillal-alal ERM tantsib. Tantsusamme näitavad rahvatantsuselts Torbikud, juhendajad Trine Lepp ja Kati Grauberg-Longhurst, ja EMÜ Rahvatantsuansambel Tarbatu - juhendajad Kristel Maruste, Anna-Liisa Kirsch, Kristel Schreiner, Maarja Pärn ja Teet Kannike. Üllatusrühmana lööb kaasa ERMi sünnipäevaks kokku kutsutud rahvatantsuansambel „ERMi kebjakad“, kes saab oma esimesed tantsuristsed just nüüd. Ära unusta ka ise tantsususse kaasa võtta! Kell 12.00-15 perepäev. Otsime püsinäitusel "Kohtumised" õnnetoova kaheksakanna märke. Püsinäituse tegelusaalis teeme üheskoos õnnitluskaarte ja meisterdame paberist lambikesi. Töötuppa ootame 5-11-aastaseid lapsi ja nende vanemaid, töötoaga saab liituda jooksvalt. Kell 13.30 valgustite väljapaneku "Pirrust prožektorini. Valgusteid ERMi kogudest" avamine püsinäituse "Kohtumised" avatud hoidlas. Väljapanekut tutvustab koguhoidja Ülle Jäe. Kell 20.00 öölaulude kontsert "Kellele kuulub öö?". Öise meeleolu loovad  Piret Krumm, Liisi Koikson, Stig Rästa, Vaiko Eplik ning Toomas Lunge eestvedamisel selleks õhtuks kokku kutsutud üheöö-liblikbänd. Konferansjeed ja ööpoeesia suursaadikud on Piret Simson ja Alo Kõrve. Piletid ERMi kassas ja Piletilevis. Kontserdipileti omanikul tasub kohale tulla juba varem, sest alates kl 18 saad rahulikult külastada kõiki näitusi ja kell 18.30 osaleda Terje Toomistuga näituse „Kellele kuulub öö?“ eksklusiivsel kuraatorituuril (registreerumisega, kokku mahub tuurile 25 inimest, kohad täitunud!), mille käigus tutvutakse Blingi installatsiooniga. Eripakkumised: poole hinna pühapäev, mis tähendab, et näitusepiletid on kaotanud pool oma hinnast (v.a aastapiletid)! muuseumikaardiga nüüdsest kõikidele näitustele tasuta! poes ja e-poes on langenud kõik hinnad -15% (v.a eelnevalt allahinnatud tooted, margid, postkaardid)! ERMi muuseumi aastapileti ja ERMi perekonna aastapileti omanikele ERMi muuseumipoes kõik -20% (v.a eelnevalt allahinnatud tooted, margid, postkaardid)! ERMi muuseumipood ja restoran avatud kell 10-20. Ootame kõiki sünnipevarõõmust osa saama! Keel Eesti keel Sünnipäeva eriprogramm 14. aprillil Neljapäev, aprill 11, 2024 - 22:30 Kujunduse autor on Märt Puusta

  • ERMi teadlased Eesti humanitaarteaduste aastakonverentsil
    by AiviJ on 11.04.2024 at 20:59:58

    ERMi teadlased võtavad 10.-12. aprillini osa esimesest Eesti humanitaarteaduste aastakonverentsist Tallinna Ülikoolis, mille seekordne katusteema on „Tulevikuhumanitaaria“. Konverentsi eesmärk on toetada Eesti humanitaariavaldkonna arutelusid ja suurendada kollegiaalset läbikäimist. Algatuse taga on viis ülikooli ning neli teadus- ja arendusasutust, sh Eesti Rahva Muuseum. Konverentsid toimuvad edaspidi üle aasta, vaheldumisi Tallinnas ja Tartus. „2023. aastal moodustati Eesti humanitaarteaduste aastakonverentsi nõukogu, kuhu kuulub ka ERM. Algatusest on jõutud esimese konverentsini, mille rohke osalejate arv annab tunnistust humanitaarteadlastele väga vajalikust ühisest aruetluruumist," sõnas ERMi teadussekretär Agnes Aljas. ERMi teadurite ettekanded konverentsil: 10. aprill, Karin Leivategija "Linnaöö atmosfääri uurimine ja vahendamine ERMi näitusel ”Kellele kuulub öö?”” (paneel 3: Atmosfäärid, ruumid ja rakenduslikkus humanitaarteadustes, kell 15.30-17.30); 11. aprill, Tenno Teidearu “Parandamine ja taaskasutus kui kultuuripärand: jätkusuutlikud kodused tarbimispraktikad mineviku ja tuleviku vahel” (paneel 16a: Kultuuri loov potentsiaal keskkonnakriisis, kell 14.00-16.00); 11. aprill, Pille Runnel, Agnes Aljas, Pille Pruulmann-Vengerfeldt (Eesti Rahva Muuseum / Malmö ülikool ) “Digitaalse kultuuripärandi esitusviisid muuseumis” (posterettekanne 7, tutvustus kell 13.00–14.00); 12. aprill, Piret Koosa "Kultuuriväärtused, mälestusesemed ja kola: ideelised ja praktilised valikud kogumistöös” (paneel 29: Tuleviku pärand – tänaste valikute tagajärg, kell 14.30-16.30); 11. aprill, paneel 33: Vastupanu või kollaboratsioon? Eesti humanitaarteadlased 20. sajandi keskel, korraldajad Indrek Jääts (ERM), Ave Goršič (Eesti Kirjandusmuuseum); 12. aprill, Marleen Metslaid “Ferdinand Linnuse tegevus nõukogude võimu esimesel aastal” (paneel 33b: Vastupanu või kollaboratsioon? Eesti humanitaarteadlased 20. sajandi keskel, kell 14.00-16.00); 12. aprill, Indrek Jääts “Harri Moora Nõukogude Eesti etnograafia sihiseadjana” (paneel 33b: Vastupanu või kollaboratsioon? Eesti humanitaarteadlased 20. sajandi keskel, kell 14.00-16.00); 12. aprill, Anu Kannike (ERM), Ester Bardone (TÜ) “Naisteadlase valikud ja võimalused nõukogude ajal – etnoloog Aliise Moora” (paneel 33b: Vastupanu või kollaboratsioon? Eesti humanitaarteadlased 20. sajandi keskel, kell 14.00-16.00).   Keel Eesti keel 10.–12. aprill 2024, Tallinna Ülikool Kolmapäev, aprill 10, 2024 - 23:45

  • Eesti Rahva Muuseum ootab tööle konverentside ja seminaride projektijuhti
    by Kaidi-Lisa.Kivisalu on 05.04.2024 at 12:34:57

    Eesti Rahva Muuseumis toimuvad nii Eesti-sisesed kui rahvusvahelised konverentsid. Ootame oma meeskonda nende projektijuhti! Tööülesanded muuseumis toimuvate seminaride, koolituste ja konverentside korraldamine koostöös tellijaga kliendisuhtlus ja klientidega konsulteerimine sündmuse erinevates korraldusjärkudes, kliendikohtumistel osalemine planeeritavate sündmuste eelarve koostamine ja jälgimine, pakkumiste koostamine muuseumi teenuste müük koostöö muuseumi teiste osakondadega info sisestamine andmebaasi ning seal oleva info uuendamine Ootused kandidaadile kõrgharidus hea suhtlemisoskus nii eesti kui inglise keeles, algatus- ja koostöövõime varasem sündmuste korraldamise ja müügitöö või projektijuhtimise kogemus kontoritarkvara kasutamise oskus kultuurihuvi täpsus ja kohusetundlikkus oskus töötada korraga erinevate projektide ja ülesannetega võime töötada nii iseseisvalt kui meeskonnaga valmisolek töötada vajadusel ka pühadel ja nädalavahetustel Ootame CVd koos palgasooviga aadressil konkurss@erm.ee Keel Eesti keel Tähtaeg: 25.04 Reede, aprill 5, 2024 - 15:15

  • Tartu kunstikevade tippsündmus – Eesti Rahva Muuseumis avati rahvusvaheline sürrealistliku kunsti näitus
    by AiviJ on 04.04.2024 at 16:17:27

    Tartu Kunstimuuseumi ja Praha Rahvusgalerii ühine kunstinäitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“ on nüüd ERMis avatud. Publiku ees on 20. sajandi ning tänapäeva eesti ja tšehhi tuntumate sürrealistide looming. Näitusel „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“ astuvad omavahel dialoogi tšehhi ja eesti sürrealistlik kunst. Sürrealism on kõnetanud loojaid juba sada aastat ja ei jäta kedagi eriti külmaks. ERMis saab nüüd näha kõrgel tasemel töid Praha Rahvusgalerii, Lõuna-Böömi Galerii, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi jt galeriide ning eraisikute kogudest. Pariis oli 20. sajandi alguses olulisim kunstikeskus Euroopas, kuhu läksid ennast täiendama ja ajutiselt või püsivalt elama nii eesti kui ka tšehhi kunstnikud. Kodumaale tuldi tagasi sageli juba põnevate muljete ja uute ideedega. 1924. aastal avaldati esimene sürrealismi manifest ja juba kümme aastat hiljem kujunes Prahast Pariisi kõrval tähtsuselt teine sürrealismi keskus. Just Prahas tõusid esile nüüdseks üle Euroopa kuulsad kunstnikud, näiteks Toyen, keda on nimetatud isegi tšehhi avangardi kuningannaks, ning Jindřich Štyrský ja Jan Švankmajer, kes kõik on esindatud sellelgi näitusel. Tšehhi asekultuuriminister Ondřej Chrást mainis näituse avakõnes, et sürrealismi manifesti kirjutanud André Breton paigutas Toyeni lausa kümne 20. sajandi kõige olulisema kunstniku sekka. „Eestis tegeleti sürrealismiga kaootilisemalt, aga paljude tuntud kunstnike, näiteks Eduard Wiiralti ja Karin Lutsu loomingust võib leida tõeliselt köitvaid sürrealistlikke pärleid,“ ütles üks näituse Eesti osa kuraatoritest Joanna Hoffmann. Ta lisab, et Eesti kõige järjepidevamalt sürrealistlikeks autoriteks võib siiski pidada Ülo Soosterit ja Ilmar Malinit, kelle isikupärase käekirjaga saab näitusel tutvuda põhjalikumalt. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 loovjuhi ja kunstiteadlase Kati Torpi sõnul on sürrealism kunstiajaloos üks märkimisväärsemaid kunstivoole, mida teavad ja tunnevad kõik. „Mitte kõik kunstivoolud ei jää ajas nii jõuliselt püsima, kui see on õnnestunud sürrealismil. Maailmas on huvi sürrealismi vastu jätkuvalt suur, mida lisaks Euroopa kultuuripealinna programmile Tartus näitavad ka hiljutised arvukad sürrealismile pühendatud näitused mujal Euroopas,” tõi loovjuht välja. „On märgiline, et Tartu Euroopa kultuuripealinnaks oleku aastal ja sürrealismi manifesti 100. sünnipäeval kohtuvad siin – Eesti Rahva Muuseumis – eesti ja tšehhi kunst,“ sõnas ERMi direktor Kertu Saks. „Selline piltide dialoog sobib ERMi hästi meie kummagi riigi sarnase lähiajaloo tõttu. Olen aga ka rõõmus, et eesti kunsti osa sel näitusel on nii suur ja väljas on palju tuntud autoreid, kelle puhul saame põnevusega jälgida, millised nende teosed kuuluvad sürrealismi valdkonda pildikeele ja tähenduse poolest.“ Lisaks eesti ja tšehhi kunstnikele saab uudistada Tartu Kunstimuuseumile kuuluvat Salvador Dalí graafilist lehte ning selliste sürrealistliku liikumisega seotud autorite loomingut nagu Luis Buñuel, Max Ernst, Man Ray ja Giorgio de Chirico. Näitusega kaasneb mahukas kataloog, mis tutvustab eesti ja tšehhi sürrealismi ja sisaldab rikkalikku pildivalikut. Kuraatorid on Anna Pravdová, PhD (Praha Rahvusgalerii), Joanna Hoffmann ja Kristlyn Liier (mõlemad Tartu Kunstimuuseum). Graafilise kujunduse tegi Valter Jakovski (Ruum 414), näituse kujundasid Neeme Külm ja Kadri Villand (Valge Kuup). Näitus kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi ja on avatud 8. septembrini. Kolm sürrealismi manifesti 100. aastapäevale pühendatud näitust on avatud ka Tartu Kunstimuuseumis. Fotogalerii: https://www.flickr.com/photos/139096856@N04/albums/72177720315977509/ (fotograafid Anu Ansu ja Maria Kilk).   Lisainfo: Aivi Jürgenson kommunikatsiooni- ja turundusjuht Eesti Rahva Muuseum aivi.jurgenson@erm.ee 5866 7773 Keel Eesti keel Näitus on avatud 4. aprillist 8. septembrini 2024 Neljapäev, aprill 4, 2024 - 19:15 Näituse autorid ja ERMi direktor Kertu Saks Maria Kilk

  • ERMis avaneb rahvusvaheline sürrealistliku kunsti näitus
    by AiviJ on 01.04.2024 at 16:45:10

    Eesti Rahva Muuseumis on 4. aprillist avatud Tartu Kunstimuuseumi ja Praha Rahvusgalerii ühiselt kureeritud kunstinäitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“. Publiku ette jõuab 20. sajandi ja tänapäeva eesti ja tšehhi tuntumate sürrealistlike autorite looming. Näitus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Näitusel „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“ astuvad omavahel dialoogi tšehhi ja eesti sürrealistlik kunst. Esmapilgul ehk ootamatu kooslus, kuid kahte riiki seob keeruline käekäik Nõukogude Liidu mõjusfääris 20. sajandil. Sarnaselt Eesti kultuuri- ja kunstilooga on mõningal määral jäänud ka Tšehhi ja muu Kesk- ning Ida-Euroopa kunst suurtest narratiividest teenimatult tähelepanuta. „Tänavu möödub 100 aastat sürrealistliku kirjandus- ja kunstivoolu sünnist, mis on sajandi vältel pakkunud inspiratsiooni paljudele loojatele ning elamusi laiemale publikule,“ sõnab näituse üks kuraatoritest Joanna Hoffmann. „Sellisel märgilisel aastal kannab Tartu, Eesti sürrealistliku kunsti keskus, Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Seega on põhjust need kaks olulist sündmust siduda ja suurelt tähistada,“ lisab Hoffmann. Praha oli 20. sajandil Pariisi kõrval teine oluline sürrealismi keskus Euroopas. Tšehhi kunstnikud käisid Pariisi koolkonnaga tihedalt läbi ning sürrealismiga tegeldi programmiliselt. Silmapaistvaimad Praha sürrealistliku koolkonna tippu tõusnud autorid olid näiteks nii-öelda esimese põlvkonnana Toyen ja Jindřich Štyrský, teise põlvkonnana Mikuláš Medek, Emila Medková, Josef Istler ja Václav Tikal ning kolmandana Jan Švankmajer ja Eva Švankmajerová. Eestis on sürrealismiga tegeldud kaootilisemalt. Paljud kunstnikud, näiteks Eduard Wiiralt ja Karin Luts, viljelesid küll sürrealistlike sugemetega kunsti, kuid ei pühendunud ainult sellele. Eesti kõige järjepidevamalt sürrealistlikeks autoriteks võib pidada Ülo Soosterit ja muidugi Ilmar Malinit, kes oli ka rühmituse PARA ’89 algatajaid. Ometi võib kogu 20. sajandi Eesti kunstnike loomingu hulgast leida tõeliselt meeliköitvaid sürrealistlikke pärle, mille toome uhkelt maailmakuulsa kunstivoolu saja aasta juubeli puhul publiku ette. Lääne-Euroopa jutustab jõuliselt oma lugu – on aeg, et ka meie siinpool Euroopas teeksime sama. Lisaks eesti ja tšehhi kunstnikele saab väljapanekul uudistada Tartu Kunstimuuseumile kuuluvat Salvador Dalí graafilist lehte ning ka loomingut sellistelt sürrealistliku liikumisega seotud autoritelt nagu Luis Buñuel, Max Ernst, Man Ray ja Giorgio de Chirico. Näitusega kaasneb mahukas eesti ja tšehhi sürrealismi tutvustav ning rikkaliku pildivalikuga kataloog. Tšehhi sürrealismi kuraator: Anna Pravdová, PhD (Praha Rahvusgalerii) Eesti sürrealismi kuraatorid: Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum), Kristlyn Liier (Tartu Kunstimuuseum) Graafiline kujundus: Valter Jakovski (Ruum 414) Näituse kujundus: Neeme Külm, Kadri Villand (Valge Kuup) Koordinaator: Kristlyn Liier Uuri näituse kohta lähemalt: https://www.erm.ee/et/surrealism100 Näitus kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Fotol: Jüri Palm. Aedade labürint.   Lisainfo: Aivi Jürgenson kommunikatsiooni- ja turundusjuht Eesti Rahva Muuseum aivi.jurgenson@erm.ee 5866 7773 Keel Eesti keel Näitus avatakse 4. aprillil Esmaspäev, aprill 1, 2024 - 19:30 Jüri Palm. Aedade labürint

  • Hõimuklubi “Meälased ja kveenid - kõige põhjapoolsemad läänemeresoomlased” nüüd järelvaadatav!
    by AiviJ on 01.04.2024 at 16:32:27

    Atte Huhtala tegi 20. märtsi hõimklubis ettekande teemal “Meälased ja kveenid - kõige põhjapoolsemad läänemeresoomlased”. Fennoskandia põhjaosa soome-ugri rahvastest on saamid ilmselt tuntuimad, ometigi on sealne etniline pilt märksa kirevam. Atte Huhtala Turu Ülikoolist tutvustas hõimuklubis lähemalt meälasi ja kveene, kahte soomlastega ühise päritoluga rahvarühma. Meälased elavad Soomega piirnevatel Rootsi aladel Tornio jõe orus, kveenid Põhja-Norras. Kõneldi nende rahvaste ajaloost ja keeltest, samuti igapäevaelust ja kultuurist tänapäeval.  Hõimuklubi erikülaline oli Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes, kes külastas mullu saatesarja “Meie hõimlased” tegemisel teiste seas nii meälasi kui kveene. Retkel koguti nii vaimset ja ainelist pärandit ning ERMi jõudis kingitusena meälastele kuulunud vikat, mis saadi annetusena 2023. aasta mais.  Hõimuklubi salvetuse leiab ERMi Youtube'i kanalil.  Keel Eesti keel * Esmaspäev, aprill 1, 2024 - 19:30

  • Kolleegilt-kolleegile
    by marko.leht on 27.03.2024 at 07:50:13

    Kolleegilt-kolleegile: muuseumipedagoogid alustasid kogemuste vahetuseks ürituste sarja Eesti Muuseumiühingu muuseumiõpetajate aktiiv on algatanud uue kolleegilt kolleegile muuseumitundide külastusformaadi. Igal kohtumisel pakuvad ühe muuseumi haridustöötajad võimalust kolleegidel läbida mõne haridusprogrammi. Iga kohtumine lõppeb tagasisideringi ja kogemuste vahetamisega. Esimesel kohtumisel pakub haridusprogramme kogemiseks välja Eesti Rahva Muuseum. Programmidesse tuleb registreerida ja tasuda otse muuseumile pisike osalustasu. Esimene kohtumine toimub teisipäeval,  30. aprillil Eesti Rahva Muuseumis. Kui soovid osaleda, siis palun registreeri end siin: registreerumine Valida on kahe programmi vahel: 1. Kell 11.00. Mis eesti keel on? Läbiviija: muuseumiõpetaja Anti Lillak Sihtgrupp: 5.-12. klass Tunni pikkus: 90 minutit Osalejaid: kuni 20 Osalustasu: 4 eurot, mille eest saab tasuda ERMi e-poes: maksa osaluse eest siin Kuidas eesti keelt on aegade jooksul räägitud, jäädvustatud, salvestatud ja kuulatud? Kui palju erinevad meie murded kirjakeelest? Kas me saame aru oma sugulaskeeltest või viipekeelest? Muuseumitunnis kuulame, vaatame, katsume, tallame ja näitame keelt. Toimumispaik: teemanäitus "Keelekatel" ja Tegelussaal   2. Kell 13.00. Kuidas "päike" lauale saada? Läbiviija: muuseumiõpetaja Natalia Pyllu Sihtgrupp: 7.-12. klass Tunni pikkus: 120 minutit Osalejaid: kuni 15 Osalustasu: 7 eurot, mille eest saab tasuda ERMi e-poes: maksa osaluse eest siin Tutvume komi rahvustoitudega, valmistame ja maitseme neid. Vaatame, mis on traditsioonilised komi toidud, milliseid tooraineid nende valmistamiseks kasutati ning kust neid saadi. Räägime komide külalislahkusest, söögikommetest ja rituaalidest. Küpsetame komi traditsioonilisi lahtisi pirukaid šanga'sid, mida maitseme seejärel rahvamuusika saatel. Toimumiskoht: soome-ugri püsinäitus "Uurali kaja", õppeklass. Õpime üksteiselt ja vahetame teadmisi! Järgmine kolleegilt kolleegile kohtumine toimub sügisel.   Lisainfo: Kristi Paatsi kristi.paatsi@linnamuuseum.ee      Keel Eesti keel Enable side menu Show ticket link Map is hidden Käesolev näitus

Tartu Linnaajaloo Muusuemid

  • Uued muuseumitunnid!
    by Andra Roosmets on 11.04.2024 at 10:57:18

    Ootame õpilasi Tartu linnamuuseumi näituse „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ muuseumitundidesse! Pakume erinevas vanuses õpilastele temaatilisi muuseumitunde, mis jutustavad sellest, kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude ajal defitsiidi tingimustes linnainimesed. Muuseumitunnid annavad ülevaate nutikast “isetegemisest” aastakümnete taguses Tartus ja aitavad läbi loovtöö saadud teadmisi kinnistada ja laiendada. Avastamisrõõmu jagub nii lasteaialastele kui ka gümnasistidele! VANA... The post Uued muuseumitunnid! appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • UUS! Õpituba “Kui minu vanaema noor oli”
    by Mirjam on 08.04.2024 at 16:57:44

    Õpituba näituse “Lapseks olemise kunst” juurde. Ainult 14.–17.05.2024. KUI MINU VANAEMA NOOR OLI Õpitoad viib läbi MARI, ehk näitleja Merilin Viks. Läheme Mariga koos vanavanemate aega. Vaatame, mis elu elati, mis riideid kanti… Kirjutame kirja või joonistame pildi, mida saaks hiljem ka posti panna. Avaras muuseumipargis õpetab Mari lastele vanu mänge (vihma korral saalis). Õpitoad... The post UUS! Õpituba “Kui minu vanaema noor oli” appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Näitus “Kapsapää”
    by Joonas Õunapuu on 01.04.2024 at 12:54:50

    Oskar Lutsu naljamäng „Kapsapää” („Kapsapea”) ilmus 1913. aastal ja seda on erinevates teatrites korduvalt lavastatud. Räpina ÜG õpilane Elizabeth Tensi tõi aegumatu teatritüki oma kooliteatri lavale õpetaja Kai Karell Narruski juhendamisel. Lavastuse põhjal koostas Elizabeth Lutsu majamuuseumi plangule lustaka näituse, mis teeb naljamängust koomiksilaadse kokkuvõtte. Näitus on avatud novembrini 2024. The post Näitus “Kapsapää” appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Oskar Lutsu majamuuseum 60
    by Joonas Õunapuu on 27.03.2024 at 08:52:32

    Oskar Lutsu majamuuseum tähistas 22. märtsil oma 60. sünnipäeva. Selle tähtsa sündmuse puhul toimus mitu toredat sündmust ning käis külas palju armsaid kolleege, sõpru ja tuttavaid. Lutsu enda sõnadega rääkides ei peaks koguma sellist kraami, mida koi ja rooste rikub, seepärast tõid õnnitlejad kaasa eelkõige häid soove, nõuandeid ja mälestusi. Tervitused said videosse võetud ja... The post Oskar Lutsu majamuuseum 60 appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Punane õlakott ja risti kaheksa
    by Joonas Õunapuu on 26.03.2024 at 13:43:00

    Aprillis avatakse Tartu linnamuuseumis näitus „Peedist Pesumasin: leidlikkus linnas” (kuraatorid M. Väljaots ja M. Uibo), mis tõstab fookusesse leiutamise, leidlikkuse, isetegemise ja taaskasutuse nõukaajal. Nii nagu Lotte Leiutajatekülas elab igas majas vähemalt üks leiutaja, nii oli ka nõukaajal igas peres keegi, kellel olid kuldsed käed. Asju ei visatud lihtsalt ära, vaid paigati, parandati, st neile... The post Punane õlakott ja risti kaheksa appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • 22. märtsil tähistame Oskar Lutsu majamuuseumi 60. sünnipäeva
    by Joonas Õunapuu on 11.03.2024 at 09:44:05

    Alates kell 12 ootame külla armsaid muuseumisõpru ja teiste muuseumide kolleege. Kell 15 teeme tasuta giidituuri ja pakume teed. Juba pärast Oskar Lutsu surma 1953. aastal hakkas kirjaniku lesk Valentina Luts oma tubades pidama eramuuseumi ja võttis vastu nii kooliklasse, matkagruppe kui ka Lutsu dramatiseeringutes mänginud näitlejaid. Kuna kirjaniku kodumaja igas toas elas sõjajärgsetel aastatel... The post 22. märtsil tähistame Oskar Lutsu majamuuseumi 60. sünnipäeva appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Vitriininäitus: “Heivi Pullerits – Oskar Lutsu majamuuseumi juhataja 1966 -1979”
    by Joonas Õunapuu on 26.02.2024 at 10:45:13

    Alates 1. märtsist on Oskar Lutsu majamuuseumis avatud vitriininäitus “Heivi Pullerits”. Heivi Pullerits (1938 – 2013) Oskar Lutsu majamuuseumi juhataja 1966 – 1979 Heivi Pullerits oli tugev muuseumijuht ja Lutsu uurija, kes tegeles nii kogude täiendamise kui ka oluliste trükiste ja ettekannete koostamise ning kirjandusürituste ja ettekandepäevade korraldamisega. Oma põhjalikul uurimistööl põhinevates ettekannetes võttis ta... The post Vitriininäitus: “Heivi Pullerits – Oskar Lutsu majamuuseumi juhataja 1966 -1979” appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Uus teenuste ja piletite hinnakiri Tartu Linnaajaloo Muuseumides
    by Anita Tamm on 31.01.2024 at 10:43:19

    Alates 1. veebruarist kehtib Tartu Linnaajaloo Muuseumides uus piletite ja teenuste hinnakiri. Info rendihindade ja lisateenuste hindade kohta leiab muuseumi kodulehel ametliku teabe rubriigist. Tartu linnamuuseum Muuseumipilet 5/3€ Perepilet 10€ Piletipakett (linnamuuseumi ja kõigi harumuuseumide ühekordne külastus) 23/14€ Piletipakett perele 45€ Giiditasu grupile 25€ Giiditasu grupile võõrkeeles (inglise või vene keeles) 35€ Muuseumitund, õpilase kohta... The post Uus teenuste ja piletite hinnakiri Tartu Linnaajaloo Muuseumides appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Linnamuuseum on remondi tõttu suletud 29. jaanuarist 24. aprillini.
    by Anita Tamm on 29.01.2024 at 11:43:28

    Tartu linnamuuseum on suletud 29. jaanuarist 24. aprillini. Tegeleme ruumide remondi ja näituste „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ ja “Meie Tartu” ettevalmistusega. Tartu linnamuuseumi näitus „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ avaneb 24. aprillil 2024 ning on avatud kuni 29. detsember 2024. “Peedist pesumasin” on Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammis ettevalmistatav Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi... The post Linnamuuseum on remondi tõttu suletud 29. jaanuarist 24. aprillini. appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

  • Tartu 2024 avanädala üritused Tartu Linnaajaloo Muuseumides
    by Liisi-Reet Reinet on 11.01.2024 at 11:16:34

    Tartu linnamuuseum 23. jaanuaril kell 17:30 Tartu maamärkide ajalooretk Teisipäeval, 23. jaanuaril kell 17:30 kutsume avastama Toome ja all-linna monumente ning tähelepanuväärsemaid maamärke linnamuuseumi giidi Ants Siimu juhatusel. Tutvume erilisemate uute ja vanade maamärkidega, millega seotud lugusid tõenäoliselt enamik tartlasi kuulnud pole. Retk on u 1,5 km pikk. Koguneme Tartu linnamuuseumi fuajees. Osalemine muuseumipiletiga. Piletiost... The post Tartu 2024 avanädala üritused Tartu Linnaajaloo Muuseumides appeared first on Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

Arheoloogia.ee – Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu

Arheoloogia.ee Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu

  • Näitus Niguliste muuseumis palveränduritest
    by Mari-Liis Posti on 14.03.2024 at 15:25:58

    Niguliste muuseumis on avatud näitus keskaegsetest palveränduritest “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas”, mille kuraator on arheoloogia teaduskogu vanemteadur arheoloog Erki Russow. Sarnaselt muu Euroopaga kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal … Jätka lugemist →

  • The Salme Ship Burials. Salme laevmatused.
    by Mari-Liis Posti on 13.11.2023 at 13:31:18

    Salme laevmatused: kaks kaheksanda sajandi massihauda Saaremaalt Välitööd ja kataloog Reedel 10. novembril 2023 esitleti Eesti Meremuuseumi koge saalis äsja ilmunud Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu poolt välja antud inglisekeelset kogumik-kataloogi „Salme laevmatused: kaks kaheksanda sajandi massihauda Saaremaalt“. Nagu pealkiri ütleb, tutvustab … Jätka lugemist →

  • Keskaja aarded Eestis. Maapõu kui hoiupank
    by Mari-Liis Posti on 01.11.2023 at 10:48:40

    Äsja ilmus TLÜ arheoloogia teaduskogu numismaatikakogu hoidjalt Mauri Kiudsoolt uus raamat „Keskaja aarded Eestis. Maapõu kui hoiupank“ (kirjastus „Äripäev“). Nagu pealkiri ütleb, tutvustab raamat Eestist avastatud keskaegseid aardeleide, olles mõtteliseks järjeks teosele „Eesti muinasaarded. Kaubateed ja -kontaktid“ (2019), milles võeti … Jätka lugemist →

  • Ilmus numismaatik Ivar Leimusele pühendatud artiklikogumik
    by Mari-Liis Posti on 10.06.2023 at 06:42:23

    3. juunil 2023 tähistas oma 70. sünnipäeva tuntud Eesti numismaatik ja ajaloolane, Eesti Ajaloomuuseumi teadur Ivar Leimus. Selle ümmarguse tähtpäeva tähistamiseks koostasid Ivari kolleegid ja sõbrad Eesti ja naabermaade numismaatikale pühendatud artiklite kogumiku“Aardest arhiivini. Numismaatilisi avastusi siin- ja sealpool Läänemerd” … Jätka lugemist →

  • Näitus “Muistne Rävala” Keilas
    by Mari-Liis Posti on 23.05.2023 at 17:04:03

    17. mail 2023 avati Keilas Harjumaa Muuseumis näitus “Muistne Rävala”. Näitus keskendub Eesti muinasmaakonnnale, Rävalale, mis oli omal ajal väga tihedalt seotud viikingiaja tähtsaima kaubatee – Austrvegri – tekke- ja arengulooga. Idatee kulgemist mööda Soome lahe lõunarannikut illustreerivad arvukad araabia … Jätka lugemist →

  • Muinasaja teadus 29. Ilusad asjad, põnevad lood
    by Mari-Liis Posti on 23.01.2023 at 18:19:46

    24. jaanuaril toimub sarja Muinasaja teadus äsja ilmunud 29. köite esitlus. Raamatust „Ilusad asjad, põnevad lood“ leiab lugeja kolmteist artiklit, mis käsitlevad Eesti ülikoolide ja muuseumide kogudes leiduvaid arheoloogilisi esemeid ning inim- ja loomaluid. Nii asjade „ilu“ kui ka lugude … Jätka lugemist →

  • Uus AVE 2021
    by Mari-Liis Posti on 05.12.2022 at 09:52:14

    Reedel, 2. detsembril toimunud arheoloogiliste välitööde päeval esitleti väljaannet “Archaeological Fieldwork in Estonia / Arheoloogilised välitööd Eestis 2021”, mis on esimene põhjalikum ülevaade eelmise aasta arheoloogiliste uuringute tulemustest. Värsket väljaannet saab hankida Artiklid, sh ka varasemad, suisa 2008. aastast alates, … Jätka lugemist →

  • Muinsuskaitseameti aastaauhindade tänuüritusel pälvis Aive Viljus parima restauraatori tiitli
    by Mari-Liis Posti on 26.11.2022 at 06:54:35

    24.11.2022 toimus Tallinnas Mustpeade majas Muinsuskaitseameti iga-aastane tänuüritus, millel tunnustatakse 2022. aastal valdkonnas silma paistnud mälestisi, tegevusi ja inimesi. Aasta leiu kategoorias võitis kevadel Tallinnas Lootsi tänavalt leitud 14. sajandi laevavrakk, kuid TLÜ arheoloogia teaduskogul on eriti hea meel selle … Jätka lugemist →

  • Lahkus Vilma Trummal
    by Mari-Liis Posti on 18.10.2022 at 19:35:16

    18. oktoobril 2022.a. lahkus kauaaegne Tartu Ülikooli õppejõud ja arheoloog Vilma Trummal. Oma teadustöödes keskendus Trummal peamiselt Tartu arheoloogilisele uurimisele ning ta oli üks Tartu Ülikooli arheoloogia õppetooli taasrajajatest 1992.a. Vilma Trummal pälvis 2018.a. Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Järelehüüe Tartu … Jätka lugemist →

  • Teaduskogu arhiivi fotokogu Fotises
    by Mari-Liis Posti on 17.06.2022 at 04:57:45

    Arheoloogia teaduskogu arhiivi fotokogu klaas- ja filminegatiivid nüüd avalikult kättesaadavad Kultuuriministeeriumi tegevuskava „Kultuuripärandi digiteerimine 2018–2023“ raames massdigiteeriti Rahvusarhiivi koordineerimisel 24 Eesti mäluasutuse fotopärand. Selles projektis osales ka arheoloogia teaduskogu arhiiv. Kokku digiteeriti 5500 arheoloogiaarhiivi klaas- ja filminegatiivi, mis jäid ajavahemikku 1921-1960. Tegemist on … Jätka lugemist →

Muuseumiühing

EMÜ Veebiajakiri Eesti Muuseumiühingu ajakiri Muuseum

  • Mulluste tööde eest anti Muuseumiroti auhinnad välja Pärnus
    by Ajakiri Muuseum on 04.04.2024 at 16:43:51

    Tänavused Muuseumiroti auhnnad jagati välja Pärnu Kontserdimajas 2. veebruaril Eesti muuseumide aastaauhindade galal. Muuseumirotte jagati üheksas kategoorias. Lisaks leidsid omaniku Eesti Muuseumiühingu ning EAS-i ja Kredexi ühendasutuse auhinnad. The post Mulluste tööde eest anti Muuseumiroti auhinnad välja Pärnus appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Kaante vahel juuli – detsember 2023
    by Ajakiri Muuseum on 28.01.2024 at 10:15:30

    The post Kaante vahel juuli – detsember 2023 appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Mis keelt räägib muuseum?
    by Ajakiri Muuseum on 28.01.2024 at 09:51:04

    Ühest küljest on vastus pealkirja küsimusele imelihtne: Eesti muuseum räägib enamasti eesti, sageli inglise, mõnikord vene ja soome, ehk ka läti keelt. Omakandi muuseumid kõnelevad lisaks kihnu, saare, hiiu või võru keelt, Kodavere murrakutki. The post Mis keelt räägib muuseum? appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Kaduvikukohvik muuseumis – miks, kellele ja kas üldse?
    by Ajakiri Muuseum on 27.01.2024 at 12:14:31

    Võiks ju arvata, et kaduvikukohvik on uue populaarse toitlustusasutuse nimi, kuid ei, nii see tegelikult ei ole. Tegemist on hoopis üritusega, kus inimesed saavad sundimatus kohvikumiljöös arutleda surmaga seotud teemadel. Seda nimetatakse surmakohvikuks (ingl death cafe). The post Kaduvikukohvik muuseumis – miks, kellele ja kas üldse? appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Töö muuseumis, puhkus muuseumis. Ühe muuseumitöötaja rännakud
    by Ajakiri Muuseum on 27.01.2024 at 11:21:57

    Muuseumitöötaja amet on äge ja kummaline. Kuigi ma töötan iga päev muuseumides ja muuseumidega, veedan sageli ka oma vaba aja muuseumis mõnel näitusel või üritusel. Tihtipeale on ka minu ja minu abikaasa (kes on samuti muuseumitöötaja) puhkused muuseumidest tiined. Kuidagi juhtub nii, et puhkusel olles ikka mõni muuseum ette satub ja sinna ka minnakse. Mõnikord The post Töö muuseumis, puhkus muuseumis. Ühe muuseumitöötaja rännakud appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Päästes päkapikku ehk Kuidas pidurdada vahtkummist esemete oksüdatsiooni?
    by Ajakiri Muuseum on 22.12.2023 at 10:01:51

    Ideaalse hoidla Achilleuse kand Muuseumihoidlates püütakse luua esemete säilitamiseks võimalikult ideaalilähedased tingimused. Temperatuur hoitakse toatemperatuurist madalamal keemiliste vananemisprotsesside aeglustamiseks. Ruumid on pimedad ja akendeta, et ära hoida valguse ja UV-kiirguse põhjustatavaid kahjustusi. Suhteline õhuniiskus on pideva jälgimise all, et tõrjuda võimalikku hallitusseente vohamist ning takistada materjalide hüdrolüüsi. Ruumides on ventilatsioon, mis juhib esemetest ja hoidla The post Päästes päkapikku ehk Kuidas pidurdada vahtkummist esemete oksüdatsiooni? appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Muuseumijuttu Sirje Helmega
    by Ajakiri Muuseum on 20.12.2023 at 18:33:30

    Sirje Helme on kahtlemata nähtus omaette, haruldase haardeulatusega inimene, kellesuguseid läheks ühiskonnal alati (rohkem) vaja. Ennekõike on märkimisväärne Helme panus nii Eesti kunsti- kui ka muuseumielu arendamises ja mõtestamises ning tema jälg Eesti Kunstimuuseumi arengus. Ajakiri Muuseum pöördus Sirje Helme poole, et ta jagaks meie lugejatega oma kunsti- ja muuseumimälestusi, -elamusi ja -nägemusi. The post Muuseumijuttu Sirje Helmega appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Eesti muuseumid ja dekoloniaalsuse mõtestamine
    by Ajakiri Muuseum on 27.11.2023 at 13:59:33

    SissejuhatusIda-Euroopa muuseumidesse on dekoloniaalsusega seotud diskussioonid jõudnud hiljuti ja ka Eestis on siiani toimunud alles esimesed selleteemalised arutelud1. Ometi tajutakse eri valdkondades, et see märksõna koondab käsitlusviise, mis on tähenduslikud ka meie ajaloo mõtestamisel muuseumikogude kaudu. Ka Rahvusvaheline Muuseumide Nõukogu (ICOM) näeb dekoloniseerimist oma strateegilises plaanis kuni aastani 2028 ühe fookusvaldkonnana2. Kuigi on arvatud, et The post Eesti muuseumid ja dekoloniaalsuse mõtestamine appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Linnamuuseumide suvekool juba viiene
    by Ajakiri Muuseum on 04.11.2023 at 12:37:28

    Enamik Eesti muuseumide töötajaid teavad üht-teist muuseumipedagoogide suvekoolist või Balti museoloogia suvekoolist, vähem on teada, et Eesti kahe suurema linna Tartu ja Tallinna linnamuuseumid korraldavad juba mitmendat aastat linnamuuseumide suvekooli. The post Linnamuuseumide suvekool juba viiene appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

  • Balti riikide muuseumid ja muuseumitöötajad uuringupeeglis
    by Ajakiri Muuseum on 04.11.2023 at 11:34:47

    II osa Jätkame ülevaadet ankeetküsitlusest, millega Tartu Ülikooli etnoloogid kogusid andmeid uurimisprojektile „Mäletamise paljusus Balti ajaloomuuseumides: praktikad ja väljakutsed“. Ankeedile vastasid 2022. aasta lõpus Eesti, Läti ja Leedu muuseumitöötajad. Ankeedi koostamise põhimõtetest, vastanute profiilist ja 20. sajandi materjalide kogumise ja eksponeerimise teemalistest vastustest kirjutasime artikli esimeses osas. Seekord on tähelepanu all vastused muuseumitöö ja -töötaja The post Balti riikide muuseumid ja muuseumitöötajad uuringupeeglis appeared first on EMÜ Veebiajakiri.

Õhtuleht ajalugu

Ajalugu | Õhtuleht Õhtuleht: Ajalugu

ERR Ajalugu