ERR Uudised – Võrumaa

ERR Uudised – Võru/Võrumaa

ERR- Võru linn

  • Court: Nursipalu tree-felling can continue
    on 11.04.2024

    A court has annulled the preliminary legal protection request granted to an NGO which is contesting tree-felling in the area of a South Estonian military training ground earmarked for expansion.

  • Lüütsepp: anname au ja jääme hõbedaga rahule
    on 10.04.2024

    Selver/TalTech tuli teist aastat järjest Eesti võrkpalli meistriliigas meistriks, kui alistas Võru Barruse finaalseerias mängudega neli-null. Võru peatreener Oliver Lüütsepp ütles ERR-ile, et raske poolfinaalseeria tõttu ei olnud meeskonnast Selverile vastast.

  • Selver/TalTech tuli teist aastat järjest Eesti meistriks
    on 09.04.2024

    Eesti võrkpalli meeste meistriliiga finaalseeria neljandas kohtumises alistas Selver/TalTech võõrsil Võru Barruse 3:1 (25:22, 17:25, 25:18, 25:22) ja võitis finaalseeria mängudega neli-null.

ERR- Võrumaa

  • Rõuge valla haridusreform toppab taas
    on 15.02.2024

    Rõuge vallas proovitakse juba teist aastat tulutult viia läbi haridusreformi, mis tähendaks valla koolide ja lasteaedade ühtse juhtimise alla viimist ja ühe kooli sulgemist.

  • Võrumaal avati Lätis ülimenukaks osutunud käsitöönäitus
    on 04.02.2024

    Lätis eelmisel aastal toimunud suure laulu-ja tantsupeo üks osa oli üle Läti kokku toodud sadade käsitöömeistrite rahvakunsti näitus "Mēs" ehk "Meie". Osa ülimenukast näitusest avati Vana-Võromaa kultuurikojas, kus see on nüüd kõigile huvilistele imetlemiseks.

  • Valga- ja Võrumaal on inimesed juba päevi elektrita
    on 05.12.2023

    Viimase nädalaga maha sadanud lumi on Kagu-Eestis põhjustanud hulgaliselt elektrikatkestusi, mistõttu just Valga- ja Võrumaal on pidanud inimesed pikka aega hakkama saama ilma elektrita

ERR- Võru vald

  • Võru vallavanema liivakarjääri arendus tekitab kohalikes vastuseisu
    on 08.11.2023

    Võru vallavanema Kalmer Puusepa abikaasa taotleb keskkonnaluba Kasaritsa liivakarjääri rajamiseks. Selle vastu on aga Võru valla külade Kasaritsa ja Mõksi elanikud, kes kardavad nii joogivee kadumise kui ka elukeskkonna muutuse pärast.

  • Riik plaanib korvata KOV-idele harjutusväljade talumist senisest rohkem
    on 01.08.2023

    Uue eelnõu järgi hakkab kaitseministeerium harjutusväljade talumishüvitist maksma valemi järgi: hüvitise suurus sõltub harjutusvälja ning selle mõjuala suurusest ning sellest, kui palju elamuid jääb mõjualasse. Kokku plaanib ministeerium maksta harjutusväljade talumishüvitist omavalitsustele kokku üle miljoni euro rohkem kui varem.

  • Võru vald viib kultuuri- ja noorsootööasutused ühtse juhtimise alla
    on 15.03.2023

    Palgasurve ja aina tõusvad kulud muudavad omavalitsuste eelarve järjest pingelisemaks, mis sunnib omavalitsusi oma asutusi viima ühtse juhtimise alla ja mõtlema teenuste pakkumise senisest paremini läbi. Võru valla volikogu otsustas kolmapäeval ühtse juhtimise alla viia valla kultuuri– ja noorsootööasutused, Põlvas otsustakse neljapäeval väikekooli sulgemise üle.

ERR – Rõuge

Loading...

ERR- Haanja

  • Kogukonna jõul ehitatud rada tõi Haanja maratonile ka viimase hetke osalejaid
    on 09.03.2024

    Haanjas sõideti Estoloppeti sarja viimast maratoni, millest kujunes tõeline suusapidu. Kogukonna jõul valmis ehitatud maratonirada tõi starti enam kui pool tuhat suusasõpra, kes ei hoidnud tagasi imetlust ega tänusõnu raja rajatele.

  • Kohalikud rajavad ühiselt Haanjas Estoloppeti maratoniks suusarada
    on 07.03.2024

    Laupäeval toimub Haanjas Estoloppeti sarja viimane maraton, ent veel praeguse seisuga on seal kohati maa must ning lund napib. Selle asemel, et maraton ära jätta, on sealne kogukond seljad kokku pannud ning juba kolmandat päeva käib ühisjõududel lume kokku kühveldamine ja raja ehitamine.

  • Estoloppeti rahvasuusatajate sarja lõpetab laupäeval peetav Haanja maraton
    on 05.03.2024

    Rahvasuusatajate sarja Estoloppet hooaeg võetakse pidulikult kokku 9.märtsil 47.Haanja Maratonil. Päev algab kell 10.30 Suusabussi suusatunniga kõikidele lastele, mis jätkub 11.20 Mini Estoloppeti Farmi lastesõitudega. Lähe maratonile antakse kell 11:00, poolmaratonil osalejad stardivad 15 minutit hiljem.

ERR- Põlva

ERR- Põlvamaa

ERR- Menu

  • Allergoloog: igaks juhuks kõiki toiduaineid vältida pole vaja
    on 25.04.2024

    Allergoloog-immunoloog Krista Ress rääkis "Terevisioonis", et kui mõni toiduaine tekitab kaebusi, siis seda ei tohiks süüa, aga kõiki muid toiduaineid igaks juhuks vältida pole vaja. Tema sõnul tekitavad ristallergiat kartul, porgand, pähklid, õunad, luuviljalised ehk ploomid, kirsid ja virsikud. Kohe on algamas allergikute jaoks aga aasta kõige keerulisem aeg, sest õitsema hakkab kask.

  • Mesinik: oleme väga pikalt võidelnud puhta mee eest
    on 25.04.2024

    Mesinik Mario Kalvet rääkis "Vikerhommikus", et tänu DNA-testidele saab mesinik nüüd väga täpselt teada, millest tema mesi päriselt koosneb ning kiiremini reageerida ka mesilaste haigustele. Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teenuslabori juhataja Kaarel Krjutškovi sõnul on toiduvaldkonnas DNA-testimise kasutuselevõtuga alanud täiesti uus ajajärk.

  • Erik Moora Guy Ritchie uuest filmist: heatujuline ja hoogne natsitapp
    on 24.04.2024

    Möödunud nädalal kinodesse jõudnud Guy Ritchie uus mängufilm "Vääritu sõjapidamise ministeerium" juhib tähelepanu unustatud episoodile teisest maailmasõjast. Politoloogid Erik Moora ja Tõnis Leht filmi inimestele, keda natside tapmine häirib, ei soovita.

  • Rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit: raha eest lapsi ei osteta
    on 24.04.2024

    90. sünnipäeva tähistanud rahvastatistikaekspert sõnas "Ringvaate" stuudios, et laste sündimiseks on vaja sõbralikku ja rahulikku ühiskonda.

  • Ühe valla kohtuvaidlus kodumajutuse üle võib mõjutada platvorme kogu Eestis
    on 24.04.2024

    Lääne-Harju vald püüab ära keelata elupindade lühiajalist välja rentimist väitega, et tegu on äritegevusega elamumaal. Kui käima läinud kohtuvaidlus osutub valla jaoks edukaks, mõjutab see Airbnb, Bookingu jt sarnaste platvormide tegevust üle Eesti, edastab seekordne "Pealtnägija".

  • ETV2 ja ETV+ veebilehed on liidetud Jupiteriga
    on 24.04.2024

    Telekanalite ETV2 ja ETV+ veebilehed on liidetud Jupiteriga. Kasutaja jaoks säilivad kõik senised vaatamislahendused, sh otse- ja järelvaatamine ning telekavad.

  • Surfientusiast: Portugalis surfatakse 30 meetri kõrgustel koletislainetel
    on 24.04.2024

    Portugali rannikul püstitas Saksamaa surfar Sebastian Steudtner koletislainetel ehk ligi 30 meetristel lainetel surfamises järjekordse rekordi. Surfientusiast Viljar Raidmetsa sõnul ei ole kõrglainetel surfates surfari jaoks mitte miski kontrolli all ning lisaks spetsiaalsele turvavarustusele suudavad surfarid laine alla jäädes ka kuni kaks ja pool minutit vee all olla.

  • Uuspõld Tartusse minemise filmist: leian sealt iga kord mõne uue mõttetera
    on 24.04.2024

    Möödunud nädalal jõudis avalikkuseni uudis, et Rain Tolgi ja Andres Maimiku 2007. aastal esilinastunud komöödiafilm "Jan Uuspõld läheb Tartusse" saab tuleval aastal järje. Filmi peategelane Jan Uuspõld märkis "Vikerhommikus", et leiab vana filmi vaadates alati mõne uue mõttetera, mille endaga kaasa võtab.

  • Psühholoog: elus hakkama saamise eelis on lastel, kelle nutiaega piiratakse
    on 24.04.2024

    Psühholoog Kätlin Konstabel rääkis "Vikerhommikus", et lapsed, kelle puhul väga teadlikult jälgitakse nutiseadmete kasutamist, on paremas seisus võrreldes lastega, kus ümbritsevad inimesed seda ei jälgi. Konstabeli sõnul ei ole aus lasta lapsel lihtsalt ekraanide ees olla, sest lapse mängud jäävad mängimata ning eluks vajalikud oskused omandamata.

  • Nägemispuudega Christel Sogenbits: juhtkoer aitab mul iseseisev olla
    on 24.04.2024

    Mittetulundusühingu Pane Oma Meeled Proovile juhtkoera teenuse koordinaator, nägemispuudega Christel Sogenbits sõnas "Terevisioonis", et juhtkoer annab talle iseseisvuse tänu millele ta ei pea igaks käiguks endale teist inimest appi kutsuma.

ERR – Teadus

  • Professor: üle päeva pesu pesta on liiga tihti
    on 25.04.2024

    Heaoluühiskondades kiputakse rõivaid kas liiga sageli või lausa valesti pesema. See võib aga riietele kahjulikult mõjuda ning nende vastupidavust vähendada. Tallinna Tehnikakõrgkooli rõiva ja tekstiili instituudi professor Ada Traumann soovitab pesu pesta pigem korra nädalas.

  • Inimloomad loodavad tabada tehisaruga jumalikku ilu
    on 25.04.2024

    Interneti Observatooriumi hiljutise raporti kohaselt tõmbavad jumalikku transtsendentsi kujutavad tehisaru loodud pildid üha rohkem tähelepanu. Murettekitavana püüavad virtuaalsfääris muuta end TI abil jumalikult ilusaks ka inimloomad, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

  • Inimesed ei tihka vana sõprust üles soojendada
    on 25.04.2024

    Vanu sõpru on tavaliselt ikka tore näha, aga tuleb välja, et selleks, et toreda jällenägemiseni jõuda, tuleb tihtilugu ületada psühholoogiline barjäär.

  • Hapnikupuudus süveneb Soome lahes vaatamata reostuskoormuse vähenemisele
    on 24.04.2024

    Soome lahe põhjas napib vaatamata vähenenud reostuskoormusele hapnikku. Teadlased näevad selle põhjusena endiselt liialt suuri maismaalt merre jõudvaid ja seal juba akumuleerunud toitainete koguseid, aga ka kliimamuutuseid.

  • Tartu teadlaste ämblikujalg avardab robotite liikumisvõimalusi
    on 24.04.2024

    Tartu Ülikooli pehmerobootikud ehitavad ämblikujalga meenutavat väikest robotit. Sõrmeküüne pikkune jalg liigub paindlikumalt, kui tavalised robotid. Elusloodusest innustust saanud paindlik liikumine võib tulevikus aidata näiteks rusude alt inimesi päästa.

  • Kaasprofessor: inimeste mugavuskemikaalid ringlevad looduses sadu aastaid
    on 24.04.2024

    Kuna paljude ravimite toimeainete üks oluline omadus on keemiline püsivus, ei suuda reoveepuhastid neid aineid sageli tõhusalt lagundada. Kuigi teadlased ei tea päris täpselt, millised tagajärjed nende ainete keskkonnda sattumisel on, siis võib oletada, et see põhjustab inimesele vähki ja rasvumist, kirjutas keskkonnakeemia kaasprofessor Taavo Tenno Tartu Ülikooli ajakirjas.

  • Psühholoog: elus hakkama saamise eelis on lastel, kelle nutiaega piiratakse
    on 24.04.2024

    Psühholoog Kätlin Konstabel rääkis "Vikerhommikus", et lapsed, kelle puhul väga teadlikult jälgitakse nutiseadmete kasutamist, on paremas seisus võrreldes lastega, kus ümbritsevad inimesed seda ei jälgi. Konstabeli sõnul ei ole aus lasta lapsel lihtsalt ekraanide ees olla, sest lapse mängud jäävad mängimata ning eluks vajalikud oskused omandamata.

  • Suur investeerimisfirma määras nõukoguliikmeks tehisintellekti
    on 24.04.2024

    Araabia Ühendemiraatide üks suuremaid börsiettevõtteid International Holding Company määras nõukogu liikmeks TI-põhise vaatleja Aiden. Ehkki TI ei tee veel ise mingeid otsuseid, ei pruugi olla kaugel aeg, kus inimeste vajalikkus nõukogude töös seatakse küsimärgi alla, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

  • Valgus panebki vee aurama
    on 24.04.2024

    Kus vesi ja õhk kokku puutuvad, seal aurab ikka natuke veemolekule õhku veeauruks.

  • Pärtel Lippus ja Liina Lindström: ÕS-ist ning teaduse demoniseerimisest
    on 23.04.2024

    Praeguses EKI ja ÕS-i kriitikas stigmatiseeritakse keeleteadust ja üldisemalt tõenduspõhist empiirilist teadust. Keelekorraldus peab põhinema süstemaatilisel empiirilisel teadustööl, mitte keelekorraldaja keeletunnetusel või maitse-eelistustel, kirjutavad Pärtel Lippus ja Liina Lindström.

ERR – Arheoloogia

ERR – Arheoloog

  • Arheoloog: mullu oli põnevaim leid 5000-aastane talb
    on 07.02.2024

    Tallinna Suurgildi hoones on avatud rändnäitus 2023. aasta põnevamatest arheoloogilistest leidudest. Eesti Arheoloogide Liidu esimehe Ulla Kadaka sõnul oli kõige kõnekam leid kiviaja lõpust pärit väike metallist lõikeriist ehk talb.

  • Zooarheoloog: koduloomad Eestiga esimesel katsel ei kohanenud
    on 24.09.2022

    Loomapidamise mõttes on Eesti ajalooliselt olnud ääreala, millega soojas kliimas kodustatud loomad esimesel katsel ei kohanenudki. Jaht ja lemmikloomapidamine jäid aga pikaks ajaks ühiskonna kõrgkihi pärusmaaks. Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor Eve Rannamäe heidab nüüd koos Novaatoriga pilgu Eesti elanike suhtele loomadega läbi aastasadade.

  • Valmis raamat arheoloog Vello Lõugasest
    on 31.07.2022

    Valminud on raamat Eesti arheoloogia ühest suurkujust, 1998. aastal surnud Vello Lõugasest. Lisaks viljakale tööle muinasaja uurimisel aitas Lõugas Venemaalt tagasi tuua Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmed.

ERR – Ajalugu

Loading...

ERR – Eesti uudised

Loading...
Loading...
Loading...